Wyższe sfery

Wydawnictwo: Bukowy Las
The Heights
978-83-62478-13-2
Ag2S

Tim Welch jest powszechnie lubianym nauczycielem historii w elitarnej szkole prywatnej w Nowym Jorku. Jego żona Kate całymi dniami przesiaduje w skromnym mieszkanku z dwoma synami, rozpaczliwie próbując być dla nich taką matką, jakiej nigdy nie miała. Tim i Kate wydają się ostatnią szczęśliwą parą w dzielnicy Brooklyn Heights. Wszystko się zmienia, gdy w ich uporządkowany świat wkracza Anna Brody, która wprowadziła się do najdroższego domu w okolicy. Anna jest nie tylko piękna i bogata; jest również porywcza i spontaniczna. Z powodów, których nikt nie rozumie, wybiera na przyjaciół Kate i Tima, po czym wprowadza ich do swojego świata wyższych sfer. Napisane lekkim piórem, wywołujące gromki śmiech, wzruszające i pełne wnikliwych obserwacji psychologicznych Wyższe sfery to inteligentna komedia obyczajowa opowiadająca o ryzyku utraty wszystkiego i zaprawionych kroplą goryczy poszukiwaniach tego, co w życiu najważniejsze.

Miss_Jacobs | 2010-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2010

„Ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że Cię nie opuszczę aż do śmierci.”
Jak łatwo powiedzieć te słowa w pięknej białej sukni, dobrze skrojonym garniturze? Będąc najjaśniejszą gwiazdą na niebie, widząc podziw wśród zgromadzonych.
Co dzieje się, gdy światła zgasną, sukienka od paru lat wisi w szafie razem z garniturem?
Jedne z możliwych scenariuszów przedstawił Peter Hedges w swojej książce „ Wyższe sfery”.
Muszę przyznać, że bałam się tej lektury. W końcu małżeństwo i jego problemy to temat stary jak świat, wzięty na warsztat przez wielu pisarzy. Do tego też ciężko zdystansować się od niego, ciężko sprawić, żeby to nie był tani melodramat. Okazało się, że moje obawy były zupełnie nieuzasadnione.
Pisarz pokazuje nie tylko jak zmieniają się relację między partnerami, ale również jak zmienia się postrzeganie samych siebie. Opisuje to jak wyobrażenia przed ślubem rzutują na życie po ślubie, jak często są to zawiedzione wyobrażenia.
Daleki jest od...

kasandra_85 | 2011-01-27
Przeczytana: styczeń 2011

Muminka | 2014-06-28
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Tak jak uwiodło mnie "Co gryzie Gilberta Grape'a", tak tutaj zdążyłam się niestety dosyć wynudzić. Przez przypadek sympatyczna para z klasy średniej, Tim i Kate, stają się obiektem zainteresowania tajemniczej Anny Brody, reprezentującej towarzyską śmietankę Nowego Jorku. Tim Welch uczy w elitarnej szkole średniej i od lat zmaga się z rozprawą doktorską. Kate zaś poświęca się wychowaniu ich dwóch synów, ale wkrótce zamieniają się rolami i to ona zaczyna nową, pierwszą od lat pracę by Tim mógł dokończyć doktorat. Bogata Anna wybiera ich na swoich przyjaciół i nagle muszą stanąć na wysokości zadania. Anna flirtuje z Timem, zaś Kate spędza zdecydowanie za dużo czasu w towarzystwie popularnego aktora Jeffa, z którym wraz z dziećmi wybiera się do Disneylandu. Czy zapomną o małżeńskich zobowiązaniach i zaprzepaszczą swoje szczęśliwe życie przez intrygi innych, pięknych i bogatych?
Najmocniejszą stroną są obserwacje obyczajowe, ale sama fabuła zdecydowanie za bardzo mi się dłużyła. Chyba...

slowo_daje | 2013-03-31

Inteligentnie opowiedziana historia małżeństwa wodzonego na pokuszenie. Akcja płynie niespiesznie, a mimo to wciąga. Dowcipna i skłaniająca do refleksji. Polecam.

Agussiek | 2012-09-03
Przeczytana: 25 sierpnia 2012

Powieść tę zakupiłam pod wpływem pozytywnych recenzji na blogach. I niestety, tym razem się rozczarowałam. Tzn. dramatu jakiegoś nie było, ale powieść wydała mi się nijaka i bez polotu. Jej lektura nic nie wniosła i równie dobrze, mogłabym ją sobie darować.

Wyższe sfery to historia małżeństwa Tima i Kate. On jest nauczycielem historii, ona zajmuje się wychowaniem dwóch małych synków. Pewnego pięknego dnia Kate dostaje propozycję dobrze płatnej pracy i role małżonków się odwracają. Tim i Kate biedy wprawdzie nie klepią, ale zawsze mogłoby być lepiej. Mieszkają w przerażająco małym mieszkanku, położonym w "dobrej" dzielnicy Nowego Jorku i w sumie ich życie płynie powoli i zwyczajnie. Pewnego dnia do ogromnego domu w okolicy sprowadza się Anna Brody, milionerka (tudzież żona milionera), z którą ona chce się zaprzyjaźnić, a on przespać.

Narratorami jest w tej powieści kilka osób. Głównie para głównych bohaterów, czyli Tim i Kate, ale czasem do głosu dochodzą m.in. nielubiana...

Patrycja | 2012-09-05

„Wyższe sfery” to książka autorstwa Petera Hedges'a. Do sięgnięcia po tę książkę zachęcił mnie opis o raz to,że od zawsze interesowałam się sferami wyższymi,dobrymi manierami i chciałam przybliżyć sobie ten temat.

Głównymi bohaterami powieści jest Tim i Kate Welch. Tim jest szanowanym nauczycielem historii w szkole w Nowym Jorku,natomiast Kate przebywa w domu i opiekuje się ich dwoma synami Tedem i Samem. Są szczęśliwym małżeństwem. Wiodą oni skromne i spokojne życie w swojej dzielnicy. Kate otrzymuje propozycje pracy, w tym czasie Tim postanawia wziąć roczny urlop,aby zająć się dziećmi. Wszystko zmienia się gdy do dzielnicy wprowadza się piękna Anna Brody,jedna z najbogatszych kobiet. Nie wiedzieć czemu już podczas pierwszego spotkania zaprzyjaźnia się z Kate,a następnie z Timem. Anna Brody staje się punktem zainteresowania i zamieszania wszystkich w okolicy i postanawia wprowadzić Kate i Tima w świat wyższych sfer.

Kim tak naprawdę jest Anna Brody? Dlaczego to właśnie Tima i...

Diane_Rose | 2014-08-16
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

“Wyższe sfery” to trudna powieść...napisana w sposób niecodzienny, a wbrew pozorom bohaterowie są bardzo zwyczajni.

Rozdziały nie posiadają tytułów, opatrzone są imionami głównie “Tim'a” i “Kate”, gdyż to oni są głównymi bohaterami. Sama książka podzielona jest na pięć części.

Kate to kobieta, która za wszelką cenę chciała mieć rodzinę, bo powiedzmy sobie szczerze jej matka była dosyć niecodzienna i nie dała jej prawdziwej matczynej miłości. Poznajemy ją, gdy zajmuje się opieką nad swoimi dwoma synkami, co wychodzi jej naprawdę dobrze.

Tim to mężczyzna, który ciągle płacze. Nigdy nie spełnił oczekiwań ojca trenera, gdyż był za niski i za mało skoordynowany aby grać w koszykówkę. Jest marnie opłacanym nauczycielem, który od dłuższego czasu stara się skończyć swoją pracę doktorską.

Kate i Tim są małżeństwem, z niewielkimi zarobkami, jeszcze mniejszym mieszkaniem i dwójką dorastających synów. Ich życie jednak zmienia się diametralnie. Kate dostaje nową pracę, Tim ze...

marciocha | 2011-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2011

To historia małżeństwa, typowych przedstawicieli amerykańskiej klasy średniej. Wszystko skoncentrowane na ich relacji - widziane jej oczami, widziane jego oczami. Temat do którego warto powracać od czasu do czasu - do miłej zwykłej codzienności, do tego co warto doceniać chociaż tak trudno, bo ciągle gna nas nie zawsze w znanym kierunku i czasami tak łatwo się gubimy, bo uwodzą nas rzeczy, które tak naprawdę nie są dla nas wartościowe.
Zdecydowanie wolę epickie opowieści, gdzie można zagłębić się w wielowątkową fabułę, najchetniej pokazaną na ciekawym tle. Więc ta książka szczególnie mnie nie zachwyciła ale też nie zniechęciła - przeczytałam ją do końca ;) TO dobra lektura do pociągu albo samolotu. Nie trzeba sie specjalnie skupiać, a czyta się migiem.

książek: 2006
janka_agh | 2011-07-11
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 11 lipca 2011

Typowo amerykańska opowieść o małżeństwie, które zamieszkuje w bardzo prestiżowej okolicy, wśród ludzi dużo bogatszych od siebie. Wnikliwa obyczajowo analiza amerykańskiego społeczeństwa, ich przyzwyczajeń i mentalności. Trochę abstrakcyjna dla polskiego czytelnika (małżeństwo zamieszkuje, ciasną i ubogą 100 metrową klitkę :). Z drugiej strony historia o tym, że nawet przy wielkiej miłości i oddaniu... zdarzają się zdrady. Ciekawe i lekkie. Przyjemnie się czyta

Marta83 | 2012-02-15

Skuszona ciekawym opisem i niezlymi recenzjami kupilam ta ksiazke bez zastanowienia. Nastawiona bylam na ciekawy obraz spoleczenstwa - wyzszych sfer i ludzi pretendujacych do nich. Niestety ksiazka mnie rozczarowala. Swietny opis malzenstwa i relacji miedzy Timem i Kate, szczegolnie w obliczu sytuacji w ktorej mezczyzna podejmuje sie opieki nad dzieckiem, ale poza tym niewiele. Brakowalo mi tla dla bohaterow, informacji, ktore pomogly by mi zrozumiec ich postepowanie. Szzczegolnie w przypadku Anny Brody, ktorej motywy dzialania pozostaja owiane szczelna tajemnica. Poczatkowo zaintrygowana czekalam na wyjasnienia, ale pozniej przedstawienie bohaterki w ten sposob zaczelo dzialac mi na nerwy.
Niestety moj glod wiedzy na temat "wyzszych sfer" nie zostal zaspokojony.