Grób córki Boga

Tłumaczenie: Zofia Uhrynowska-Hanasz
Wydawnictwo: Świat Książki
The grave of god's daughter
83-7391-415-3
aniaxyz

Lata czterdzieste. Dwunastolatka i jej siedmioletni brat Martin żyją w biednej dzielnicy polskich emigrantów w małym miasteczku w Pensylwanii. Dzieci wychowują się praktycznie same, w strachu przed Bogiem i surowymi rodzicami. Pewnego dnia ze ściany znika najcenniejsza domowa relikwia - obrazek Matki Boskiej Częstochowskiej, wkrótce potem zostaje zamordowana okrutna właścicielka.

źródło opisu: Świat Książki, 2006

źródło okładki: wydawnictwo Świat Książki

Mariola | 2013-11-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Polecane

Książka zaczyna się niewinnie...
Córka, która nie miała dobrego kontaktu z matką pojawia się na jej pogrzebie. Powoli budzą się w niej wspomnienia...

Książka opowiada o miłości: do Boga, rodzicielskiej, braterskiej, a także tej zakazanej. Przedstawia z jakimi dylematami zmagają się ludzie, jak łatwo wpadają w błędne koło targani uczuciami. .Pokazuję jak dziecko traci swą niewinność stawiając czoła brutalnej rzeczywistości w świecie dorosłych

Autorka genialnie wplątała w tę książkę ogrom uczuć! Jestem pod ogromnym wrażeniem!

elau66wr | 2014-01-13
Przeczytana: 21 listopada 2013

Miejsce akcji:
Małe dwutysięczne miasteczko Hyde Bend, leżące w Pensynwalii nad rzeką Albegheny. Całkowicie katolicka enklawa polskich imigrantów.
Największym miejscem pracy wielu mieszkańców jest huta stali.
Miasteczko biedne, brudne, z zamkniętą społecznością, na która składają się m. in.:

 Tytułowa bohaterka – dziewczynka 12 lat, o nieopisanym w książce imieniu;
 Martin, jej młodszy brat;
 Matka dzieci, gospodyni na plebani;
 Ojciec – kadziowy w hucie;
 Ksiądz Świtek;
 Pani Słodka, czyli Katarzyna, to ona jest właścicielką większości domów, to jej mieszkańcy płacą czynsz, nie jest lubiana;
 Pani Kościuszko i jej dzieci Peter i Irene;
 Pan Gocelak, rzeźnik;
 Walter Beresik – hodowca pitbulii;
 Leonard Olszewski – miejscowy głupek, posądzony o zamordowanie Pani Słodkiej, Sam został pobity na śmierć w knajpie „Srebrny Pantofelek”.

Tytułowa dziewczynka jest emocjonalnie bardzo silnie związana z bratem. Twarda, uparta, bacznie obserwująca świat dorosłych. Rodzeństwu...

Joanna | 2016-01-07
Ewa Geris | 2015-11-24