Cud generalny. Powieść nadziei

Generalni zazrak
830600681X
Cud, generalny, Powieść, nadziei
dona

Połowa lat 70. Małe, spokojne miasteczko, którego rytm życia wyznacza praca miejscowych zakładów chemicznych. Gdzież tu miejsce na cud – w laboratorium oddziału technologicznego? w zatłoczonej kawiarni albo na miejskim basenie? w dostatnio i pretensjonalnie urządzonym mieszkaniu głównego technologa produkcji? a może w ciasnych klitkach zakładowych bloków i hotelu robotniczego? A jednak czekają: Emka i Piotr, których dwuletni związek dogasa, przytłoczony ciężarem nudy i niezrozumienia; Jorga i Marian, przekonani o wyjątkowości pierwszego młodzieńczego uczucia; Iwanka i Leon, których płomienna miłość rozmywa się w krzątaninie wymuszonej życiem nad stan; Darina i Anek, wolne ptaki bez zobowiązań, będące dla siebie tylko przystankiem w drodze do celu... tego subiektywnego „cudu istnienia dla siebie nawzajem”*. Lecz kto z nich potrafi „nie czekać na cud, ale uczynić go samemu”? Kto poczuje, że „niemożliwe staje się możliwym”*, a kto uzna, że „żyć to znaczy dać z siebie wszystko”*? Dla kogo te prawdy okażą się objawieniem, a dla kogo straszliwym kłamstwem? A może naprawdę „nie ma widać odchylenia od niezmiennej kolejności wiecznie tych samych faz prawa przyrody”*, może każdy związek dwojga ludzi skazany jest na nieuchronne przebycie wszystkich stadiów, z takim naukowym pietyzmem wyszczególnionych przez analityczny umysł Piotra? Jeśli „zakochanie” i „miłość” muszą się skończyć „degrengoladą” i „okropnościami” – czy w ogóle gdziekolwiek na świecie, nie tylko w Usti nad Łabą, może zdarzyć się cud?

źródło opisu: PIW, 1982

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Książki Parala to taki czeski "Czterdziestolatek". Polecam jako czytadełko, takie na ten czas kiedy LITERATURĄ chce nam się...

Dama | 2016-04-28
Na półkach: KIK, Serie, Obyczajowe, Przeczytane

Niemalże tasiemiec brazylijski - powikłane związki i wybory miłosne, prawie wszyscy ze wszystkimi w obrębie jednego zakładu. Przebija telenowele pod względem konstrukcji psychologicznej bohaterów i opisu rzeczywistości.

mm8371 | 2013-05-11

Bez przekonania zabrałem się do lektury...ale nie było tak żle.Sporo ciekawych postaci i ich poplątane historie.

dymek | 2016-09-16
syjed | 2016-08-07