Szczurzyca

Tłumaczenie: Sławomir Bałut
Wydawnictwo: Polnord-Oskar
Die Rättin

Na kartach tej powieści ożywają postacie z baśni braci Grimm, gotyckie malowidła, legendy o szczurołapie i Winecie, mieście zatopionym gdzieś na dnie Bałtyku, pojawiają się bohaterowie Blaszanego bębenka : Oskar Matzerath i babka Koljaiczkowa, a jednocześnie do głosu dochodzą pytania, lęki i rozterki trapiące ludzkość u schyłku dwudziestego wieku.

| 2016-03-31
Na półkach: 2016.03, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 31 marca 2016

Można powiedzieć, że dziwna to książka. Napisana po trosze w konwencji snu, po trosze z perspektywy pisarza, z licznymi odwołaniami do kultury i cywilizacji, mocno polska, rozgrywająca się na kilku płaszczyznach, z kilkoma równoległymi akcjami. Grass powraca w niej do Oskara, bohatera "Blaszanego bębenka", który jedzie do Polski na sto siódme urodziny swojej babci, tej od noszenia kilku spódnic jednocześnie. Drugim bohaterem jest pisarz, w domyśle sam Grass, rozmawiający z tytułowa Szczurzycą. Równolegle biegnie wątek fałszerza malowideł kościelnych, specjalistę w domalowywaniu do autentyków gotyckich motywów. Poznajemy też pięć kobiet płynących starą łajbą, które pod pozorem badania zagęszczenia chełbi w Bałtyku, szukają Winety, zatopionego miasta. Watek baśniowy wypełniają postacie z bajek braci Grimm oraz sami bracia Grimm zwanymi w powieści przez Grassa skrótowo Grimmobraćmi. Ostatnim wątkiem jest cywilizacja szczurów i jej wpływ na losy świata. Szczur posiada w powieści kilka...

Qlka | 2010-12-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

ulubiona.
nie wszystkim się może podobać.
specyficzna Grass'owsko.
czytana razy chyba 4

Fluffy | 2011-08-15

Chyba najgorsza książka jaką w życiu czytałam. Sięgnęłam po nią zaraz po przeczytaniu "Blaszanego bębenka" którym byłam wręcz oczarowana. Liczyłam na podobne doznania przy tej lekturze. Jakież było moje rozczarowanie gdy po kilku rozdziałach doszłam do wniosku, że pojęcia nie mam o czym czytam! Do tej pory byłam pewna, że nie mam problemów z czytaniem ze zrozumieniem ale ta książka zachwiała moją wiarą. Nawet nie jestem w stanie jej streścić. Owszem był statek, były szczury... ale sensu większego ani spójności w tym nie znalazłam.
Przyznaję się bez bicia: ostatnie 70 stron raczej przeleciałam wzrokiem, chociaż nie mam zwyczaju porzucać książek w trakcie czytania. Tutaj się poddałam...

coracoideus | 2015-11-15

Specyficzna literatura. Przepełniona alegoriami, metaforami, wieloma powrotami do przeszłości i skojarzeniami z teraźniejszością. Bardzo ciekawie przedstawiony apokaliptyczny obraz świata. Czytałem ją już kilka razy i za każdym razem zachwyca mnie.

mm8371 | 2013-05-11

Powieść wielowątkowa.Nieco pokręcona...są fragmenty lepsze i gorsze..

artfan | 2016-10-27
dymek | 2016-09-16