Szczurzyca

Polnord-Oskar
2001-01-01
1993-01-01
Sławomir Bałut
Gdańsk postapokalipsa szczury powieść niemiecka

Bardzo dobry koncept literacko-filozoficzny. Zderzenie ludzkiej cywilizacji, ze wszystkimi jej zdobyczami i słabościami, z punktem widzenia niezwykle inteligentnych ssaków oraz odwiecznych, niechciany towarzyszy ludzkich siedlisk czyli szczurów. Następnie wizja świata po atomowym samozniszczeniu ludzkości, gdzie z ogólnej pożogi i zniszczenia ocalały jedynie szczury, które dają początek nowej, lepszej cywilizacji. Całość była pomyślana jako surowa rozprawa z człowieczeństwem i wytworzoną przez niego kulturą.
Jednak trafiony pomysł nie przełożył się na ciekawą dawkę literatury. Całość jest mieszaniną przeróżnych tematów, między którymi autor skacze z rozdziału na rozdział. Mamy dość dużo filozofowania nad historią najnowszą. Tematami, takimi jak wyścig zbrojeń nuklearnych czy próby jego zahamowania, dychotomiczny podział świata na Wschód i Zachód. Dzisiaj rozważania dotyczące przebrzmiałych wydarzeń sprzed 30 lat są już dla mnie nieatrakcyjne i nieprzystające do współczesnych wyzwań, przed jakimi stał świat, wtedy jeszcze u progu XXI wieku. Mamy cały taśmociąg tematów, z baśniami braci Grimm, bałtyckimi legendami, no i obowiązkowym w twórczości Grassa Gdańskiem. Do tego ogólnego chaosu autor wtyka bez większego związku logicznego bohaterów ze swojej magnus opus - „Blaszanego Bębenka” - Oskara Matzeratha i babkę Koljaiczkową, którzy mają się nijak do filozoficznej wymowy książki.
Mam jednak niemiłe uczucie, że być może nie odczytałem do końca prawdziwego przekazu tej książki i oceniłem ją zbyt surowo. Myślę, że w przyszłości zrobię drugie podejście do tego, bądź co bądź, oryginalnego dzieła.

Chyba najgorsza książka jaką w życiu czytałam. Sięgnęłam po nią zaraz po przeczytaniu "Blaszanego bębenka" którym byłam wręcz oczarowana. Liczyłam na podobne doznania przy tej lekturze. Jakież było moje rozczarowanie gdy po kilku rozdziałach doszłam do wniosku, że pojęcia nie mam o czym czytam! Do tej pory byłam pewna, że nie mam problemów z czytaniem ze zrozumieniem ale ta książka zachwiała moją wiarą. Nawet nie jestem w stanie jej streścić. Owszem był statek, były szczury... ale sensu większego ani spójności w tym nie znalazłam.
Przyznaję się bez bicia: ostatnie 70 stron raczej przeleciałam wzrokiem, chociaż nie mam zwyczaju porzucać książek w trakcie czytania. Tutaj się poddałam...

ulubiona.
nie wszystkim się może podobać.
specyficzna Grass'owsko.
czytana razy chyba 4

ulubiona.
nie wszystkim się może podobać.
specyficzna Grass'owsko.
czytana razy chyba 4

Powieść wielowątkowa.Nieco pokręcona...są fragmenty lepsze i gorsze..

Powieść wielowątkowa.Nieco pokręcona...są fragmenty lepsze i gorsze..

Specyficzna literatura. Przepełniona alegoriami, metaforami, wieloma powrotami do przeszłości i skojarzeniami z teraźniejszością. Bardzo ciekawie przedstawiony apokaliptyczny obraz świata. Czytałem ją już kilka razy i za każdym razem zachwyca mnie.

• Literatura piękna
  • Współczesna proza piw