Punkt widzenia. Opowiadania i opowieści

Wydawnictwo: Czytelnik
literatura rosyjska
klasyka
wyspa

Michał Zoszczenko Jeden z najwybitniejszych satyryków naszej epoki - urodził się w Połtawie w rodzinie malarza. Brał udział w I wojnie światowej jako ochotnik. Zooszczenko w krzywym zwierciadle przedstawia mieszczaństwo i sfilistrzałą inteligencję porewolucyjnej Rosji. W sposób przewrotny kpi z ignorantów i głupców, obłudy i chamstwa. Czyni to jednak niesłychanie taktownie, bez szyderstwa i sarkazmu.

źródło opisu: Czytelnik, 1985

źródło okładki: www.literacki24.pl

almos | 2014-12-03
Przeczytana: 27 listopada 2014

Zbiór krótkich humoresek pisarza rosyjskiego pisanych głównie w latach 20tych ubiegłego wieku, niewiele się zestarzał. Nadal można się pośmiać przy każdej z nich, można się rozkoszować stylem Zoszczenki, znakomicie oddanym przez tłumaczy: Eugenię Siemaszkiewicz i Seweryna Pollaka. Poza tym Zoszczenko przedstawia wspaniały obraz Rosji Sowieckiej z lat dwudziestych, gdy zniszczono stare, przyszło nowe i wszystko było inaczej niż przedtem: lud wszedł na salony, radykalnie zmieniły się obyczaje, zaczęto budować nowe życie. Mamy tu opisy tego jak się lokatorzy komunałki leją ze sobą, mamy pokazane jak to wszyscy i wszystko kradną, jaką przygodą może być wizyta w łaźni, czy pójście do szpitala, mamy masę innych historii.

Mogę ten zbiór otworzyć na każdej stronie, i od razu zaczynam się śmiać, służy mi jako niezawodny katalizator dobrego humoru. Fakt, że krótkie opowiadania satyryczne, pisane na doraźne zamówienie, prawie w ogóle się nie zestarzały, świadczy o geniuszu tego...

Tomassen | 2015-05-16

Zoszczenko to autor absolutnie obowiązkowy. Fantastyczne krótkie historie, obnażające obłudę i często zwykłą głupotę obywateli ówczesnej Rosji. Krótkie, zwięzłe i zabawne. Nie sposób się nimi znudzić. :)

Kris67 | 2017-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2017

Książka napisana na wesoło bobudza jednak do refleksji. Aktualna na wsze czasy

MonikaZ | 2015-11-27

uwielbiam!