"Luboń", "Wiktor" pułkownik Kazimierz Bąbiński 1895-1970

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
978-83-7399-407-2
Łukasz Kuć

Kazimierz Bąbiński (1896-1970) należał do pokolenia, które ofiarnym, żołnierskim czynem torowało drogę do Polski Niepodległej. Był żołnierzem I Brygady Legionów, uczestnikiem walk o Lwów i wojny 1920 roku. W II RP kontynuował służbę wojskową; doszedł w niej do stopnia podpułkownika i stanowiska dowódcy 5 pułku piechoty Legionów, którym dowodził podczas kampanii wrześniowej. Należał do tej grupy oficerów, której los powierzył kierowanie siłami zbrojnymi Polskiego Państwa Podziemnego w okupowanym kraju. Członek Komendy Głównej ZWZ-AK, komendant , pod pseudonimem "Luboń" Wołyńskiego Okręgu Armii Krajowej. Jego postać kojarzy się przede wszystkim z 27. Wołyńską Dywizją Piechoty AK, której był organizatorem i pierwszym dowódcą. Uczestnik podziemia poakowskiego, współtwórca organizacji wojskowo-politycznej Niepodległość - kryptonim NIE, przez kilka lat więziony. Wybitny oficer i dowódca, jeden z tych, którzy swą wierną służbą "dobrze zasłużyli się Ojczyźnie".

Kalether | 2013-09-30
dota72 | 2014-09-21