"Luboń", "Wiktor" pułkownik Kazimierz Bąbiński 1895-1970

Okładka książki
Okładka książki
Dariusz Faszcza Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM biografia, autobiografia, pamiętnik
Oficyna Wydawnicza RYTM
2010-01-01
2010-01-01
978-83-7399-407-2
historia Armia Krajowa II wojna światowa

Okładka książki 36. Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Dobrej (1968-1999) Leszek Borowski, Dariusz Faszcza, Zbigniew Kuśmierek
36. Dywizjon R... Leszek Borowski, Da...
Okładka książki Dyscyplina w armiach europejskich od antyku do 1914 roku Dariusz Faszcza, Michał Norbert Faszcza
Dyscyplina w a... Dariusz Faszcza, Mi...

Dzisiaj przeniesiemy się do najbardziej krwawego, a zarazem interesującego frontu pierwszej i drugiej wojny światowej, szeleszcząc wśród persony pułkownika Kazimierza Babińskiego, którego los doprowadził na szańce ciężkich bitew o Rzeczpospolitą. Ten sam los, pod przykrywką komunistycznych władz, odpłacił mu następnie gorzkim więzieniem za lata walk o Rzeczpospolitą. „Luboń”, „Wiktor” pułkownik Kazimierz Bąbiński 1895-1970 — pełny tytuł dzieła, o którym będę dziś mówić.

Na wstępie dostajemy krótką notkę o dzieciństwie pułkownika. Możemy się z niej dowiedzieć, że jego rodzice walczyli z rusyfikacją i aktywizmem społecznym, choć rodzina nie należała do najbogatszych. W późniejszych latach przyszły pułkownik wkroczył do wojska. Zarówno tutaj, jak i przez resztę książki obecne będą dygresje od biografii samej w sobie, znajdziemy bowiem także wiele elementarnej wiedzy historycznej. Prześledzimy udział Babińskiego w dziejach historii, szczególnie na frontach I wojny światowej. Potem akcja przerzuci nas płynnie do 1918, dalej opowiadając o walkach (w tym o Lwów, które zostały spektakularnie przedstawione i wzbudzają podziw dla Bąbińskiego),bo mimo niepodległości Rzeczpospolita nadal nie zaznała spokoju.

Kazimierz Bąbiński to prawdziwy przykład honoru i patriotyzmu, który poświęcił się dla ojczyzny. Na końcu książki, w komunistycznym świecie, czytelnika urzekają ostatnie lata życia pułkownika, który mimo walki o niepodległość, nawet we własnej ojczyźnie nie mógł zostać uznany za bohatera, gdyż tutejsze władze sobie tego nie życzyły. To wzruszające, a zarazem przygnębiające.

Książka bez wątpienia jest dla osób, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej o dwudziestoleciu międzywojennym, ale także o Kazimierzu Bąbińskim, poczuć snującego się po kartach ducha patrioty i tragizm wypływający z poszczególnych akapitów. To bardzo dobra książka — polecam z czystym sumieniem.

~Jakub

Dobra pozycja. Polecam! :)

Dobra pozycja. Polecam! :)

• Wspomnienia/biografie...
  • 2*Posiadam