Milczące psy

Wydawnictwo: Ex Libris
978-83-87071-66-8
historyczna
Łukasz Kuć

Powieść historyczna - wznowienie. Pozycja to szczególna - jedyna spośród książek autora - niedokończona praca literacka. Miała to być trylogia o zdrajcach-sprzedawczykach, którzy przekupieni "purpurowym srebrem" doprowadzili Polskę do utraty wolności. Książka zawiera cały pierwszy tom("WILK I KRUK"), dwa pierwsze rozdziały tomu II("WIEŻA"), oraz lapidarny skrót zamierzanego niegdyś dalszego...

Książka zawiera cały pierwszy tom("WILK I KRUK"), dwa pierwsze rozdziały tomu II("WIEŻA"), oraz lapidarny skrót zamierzanego niegdyś dalszego ciągu (dokończenie II tomu i cały III - "SREBRNE RUNO"). Jest także coś ekstra - swego rodzaju "kram z pomysłami", dzięki czemu czytelnik może poznać niejako "kuchnię pisarską" autora - pod tytułem: "okruchy szkiców" są tu fragmenty dialogów, szkice scen i opisów.

• Bestseller

Punkty zapalne. Dwanaście rozmów o Polsce i świecie
Jerzy Borowczyk , Michał Larek

7,5 (4 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Harald_Hardrade | 2012-05-22

Książka świetna - styl Łysiaka nie do podrobienia. Niestety zakończenie, a właściwie jego brak, rozczarowuje. Mimo wszystko gorąco polecam!

wasp | 2015-03-01
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 01 marca 2015

Książka trudna w odbiorze, ale niesamowicie wciągająca, a sam Łysiak to mistrz narracji. Szkoda, że urwana w najciekawszym momencie.

trycha | 2014-02-16
Przeczytana: marzec 2004

Powieść tak mistrzowsko napisana, tak przekonująco, że jako młodzian zacząłem wątpić w jej fikcyjność. Majstersztyk.

Inyeri | 2014-09-22

Książka bardzo trudna, zupełnie inna od pozostałych książek, które czytałam. Przede wszystkim narracja - na początku i na końcu rozdziału jest ona pierwszoosobowa, mówi obserwator na wieży (chociażby opisując swoje relacje z krukami), ale w pozostałej części książki zatraca się on, jest niewidoczny i w sumie mam dylemat, czy jest to dalej jego opowieść, czy autor tak płynnie przechodzi do narracji trzecioosobowej...
Kolejnym nurtującym mnie podczas czytania pytaniem to, który wątek tak naprawdę jest tym głównym, czy da się w ogóle taki wyróżnić. Jeżeli tak to wątek Imrego Kissa?, ale przecież z drugiej strony kobieta człowieka z wierzy, mówiąc, że główny bohater powieści się nie zakochuje mówi o Rybaku. A więc?
Nie licząc tych dylematów, książka w świetny sposób ukazuje czasy Stanisławowskie "od kuchni", wprowadza nas w prawdziwe realia i ukazuje oblicze o jakim, dziwnym trafem, historycy nie wspominają nam w szkołach. Powieść pozwala przede wszystkim zrozumieć wydarzenia tamtej...

Yrr | 2016-06-08

Dałbym znacznie więcej, gdyby było to dzieło ukończone. Chciałem dać znacznie mniej, bo rozochocony czytelnik dostał tylko pierwszy tom, ale ze to taki, że ciężko go gorzej ocenić.

Świetnie prowadzona narracja, ciekawie wykreowani bohaterowie, niesamowicie wciągająca intryga oparta na mitologii katolickiej, a dokładnie na srebrnikach Judasza i do tego wszystko napisane bogatym i wyszukanym językiem. Tym bardziej płakać się chce, gdy zamiast dwóch kolejnych tomów dostajemy szkic fabuły. Oj boli.

Autora mnożna nie lubić, zresztą sam się o to prosi, ale książkę naprawdę warto przeczytać.

Derufin | 2011-09-06
Przeczytana: 04 września 2011

Bardzo lubię tego pana, serio. Także jego felietony w "Uważam Rze". Bo spostrzeżenia, pomysły ma bardzo ciekawe. Tylko pisze w sposób zbyt... barokowy - za wiele tu słów, za wiele emocji, dygresji, skrętów-zakrętów...
Zapoznałem się z bardzo interesującą teorią, która stanowi trzon tej powieści. I starczy.
Ale doceniam autora - po prostu: to nie moja bajka. Ja wolę Myśliwskiego...

CzytelnikIX | 2016-03-29

Niedokończone dzieło może ujrzeć światło dzienne tylko, jeśli autor umrze! (Czego oczywiście p. Łysiakowi nie życzę.)

Latamito | 2016-06-14
Przeczytana: lipiec 2015

Bardzo wciągająca, szkoda, że niedokończona - akcja kończy się gdy czytelnik już dobrze zagłębi się w treść i jest ciekaw, co będzie dalej, ale swoją drogą nadaje jej to chyba trochę charakteru.

Grisznak | 2014-12-19

Fajna rzecz, a byłaby jeszcze lepsza, gdyby jednak autor ją skończył. A tak - pozostaje jednak uczucie, że ktoś nas zrobił w konia, wydając nieskończoną powieść.

iva2001 | 2013-02-15
Przeczytana: 2002 rok

Doskonała - choć nic nie przebije MW ...
Jak zwykle Łysiak każe wysilić szare komórki i rozwinąć sznury wyobraźni - dla mnie jedna z ciekawszych pozycji