Muzyka przypadku

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
The Music of Chance
83-86743-76-X
pablo

Jim Nashe, trzydziestopięcioletni strażak staje w obliczu dwóch zrządzeń losu: porzuca go żona i umiera ojciec, zostawiając mu pokaźną fortunę. Jim sprzedaje cały dobytek, umieszcza córkę u rodziny, zabiera do swego saaba mnóstwo kaset z muzyką klasyczną i po amerykańsku rusza w drogę. Przypadkiem spotyka młodego hazardzistę, któremu właśnie nie idzie. Razem przegrywają partię pokera z dwoma ekscentrycznymi milionerami..

Witoldo | 2012-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2012

To podobno książka o wolności. Czy samo postanowienie jej osiągnięcia, jest konieczne lub wystarczające. Ta nadbudówka ideologiczna nie przeszkadza w wielorakim odbiorze książki. Bo to trochę kryminał, trochę Kafka (może najbardziej), gdzieś za plecami czai się horror. Czujemy go chociaż nie jesteśmy pewni. Niczego nie jesteśmy pewni, zwłaszcza naszej wolności, której przecież nie mamy. Nawet jeżeli nikt fizycznie nas nie więzi. Bardziej to o fatalizmie naszego losu. Cokolwiek zrobisz na końcu przegrasz. Czyta się świetnie, chociaż jak to w horrorze wiadomo czym się skończy. Żal Pozziego i żal Nashe'a. Przeczytać warto.

Dziub | 2017-04-12
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Ależ "dlaczemu" nie ma wydania w języku angielskim? Nie wiem, jak przekład, ale samego Austera czyta się z zachwytem dla kunsztu językowego. Fabularnie wyobrażałam sobie zupełnie inną drogę dla bohaterów, nie mniej, nie jestem jakoś specjalnie zawiedziona. Zakończenie przewidywalne, inne być nie mogło. Teraz czas na adaptację z Mandym Patinkinem i Jamesem Spaderem <3

| 2012-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2012

„Nic nie jest rzeczywiste, prócz przypadku” - P. Auster.
Nie jesteśmy świadomi tego, co czeka nas za zakrętem ulicy, lub co wywoła nasz następny krok. Codziennie podejmujemy decyzje, które wpływają na nasz los. Pragniemy jednego – jak najlepiej dla siebie, niestety nie potrafimy przewidzieć konsekwencji naszych poczynań.
Przypadek, zrządzenie losu, fatum – jakkolwiek nazwać ten stan – mogą sprawić, że nasze życie w ułamku sekundy może ulec całkowitej transformacji, to właśnie przytrafia się głównemu bohaterowi „Muzyki przypadku”. Seria następujących po sobie lawinowo nieoczekiwanych zdarzeń, rzeczy niespodziewanych, które wydarzają się w życiu z paraliżującą niemal regularnością, doprowadzają do całkowitego przewartościowania życia Jima Nashea i wywracają jego świat do góry nogami. To co wydawało się szczęśliwym zrządzeniem losu – nagły dopływ gotówki – okazuje się prowadzić w konsekwencji do niewesołej sytuacji, w której bohater zmuszony jest wziąć udział w grze, w której główną...

hypatia | 2012-10-18
Przeczytana: 16 października 2012

książka jest napisana prosto i sprawnie; nie będzie to arcydzieło, ale wciąga: człowiek jest ciekawy co będzie dalej... (a to przecież bardzo ważne)

NickLWalkerFox | 2017-03-07
Przeczytana: marzec 2017