Wyspa

Tłumaczenie: Lech Jęczmyk
Wydawnictwo: Książnica
Concrete Island
wypadek, tajemnica, przetrwanie

Jechał szybko jak zwykle - miał to we krwi. Kiedy na zjeździe z autostrady w centrum Londynu usłyszał wystrzał przedniej opony było już za późno na reakcję. Wszystko trwało zaledwie kilka sekund… W pierwszej chwili po odzyskaniu świadomości niewiele pamiętał z wypadku. Z trudem wydostał się z rozbitego jaguara i zobaczył wokół zardzewiałe, porośnięte trawą wraki samochodów. Wiedział już, że będzie żył, ale nie przypuszczał, że znalazł się w matni.

Shimik | 2015-09-12

Brawurowa jazda nie przynosi nic dobrego... lepiej uważać na drodze. Główny bohater jednak jeździł dość lekkomyślnie i przez to wpakował się w niezłe tarapaty.
Książka moim zdaniem posiada pewien potencjał, jednak nie został on do końca wykorzystany. Czytało się dość przyjemnie, tylko momentami miało się ochotę wyrzucić ją w kąt, gdy robiło się "nieciekawie". W każdym razie zaintrygowała mnie i przez to mam ją teraz za sobą:) Drugi raz do niej już nie wrócę!

lejdi15 | 2014-01-25

Biznesmen ulega wypadkowi i zostaje uwięziony na "wyspie". Paradoksalnie pomoc ma na wyciągnięcie ręki, jednak z czasem zaczyna się zastanawiać, czy chce opuścić wyspę. Książka porusza temat egoizmu ludzkiego, nieczułości w ciągu codziennego zabiegania. Opowieść dotyka także psychologicznych aspektów, takich jak mroczna strona natury ludzkiej.

warszafka | 2017-05-03
Przeczytana: 03 maja 2017

Ballardowski katastrofizm (patrz "Wieżowiec" i "Kraksa") z niejednoznacznym zakończeniem. Ciekawe, daje do myślenia.

Zbyszek | 2014-09-02

J. G. Ballard jest mi znany przede wszystkim ze znakomitego zbioru opowiadań pt. "Ogród czasu", ale także z autobiograficznej powieści "Imperium słońca". Większość jego książek wyróżnia się oryginalną formą i treścią. Ballard przedstawia w nich prześladujące go wizje świata przyszłości niekoniecznie odległej, natomiast wielce prawdopodobnej. Jest to pisarz z rodzaju tych, co to się wszystko co napiszą bezgranicznie wielbi, albo wręcz przeciwnie, nie cierpi. Jednym słowem jego pisarstwo budzi skrajne emocje i nie pozostawia nikogo obojętnym..

"Wyspa" zaintrygowała mnie niezłą okładką i zamieszczoną na niej notką na temat książki. Mimo to do jej przeczytania zbierałem się długo, to była rezerwowa pozycja do czytania w busie lub autobusie. Skutek był taki, że czytałem kilkanaście stron, aby następnym razem zacząć od początku. Aż pewnego dnia przeczytałem o kilka stron za dużo, wsiąkłem w świat tej opowieści i pozostałem w niej do końca.

Tytułowa wyspa to, ograniczony z trzech stron...

Piotr | 2012-03-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 marca 2012

To moje pierwsze spotkanie z Ballardem i muszę przyznać, że urzekło mnie jego pisarstwo. Wyspa skrojona jest znakomicie, działa na wyobraźnie i wciąga już od pierwszego zdania. Autor nie sili się na długie wstępy, akcja zawiązuje się już po kilku linijkach. Interesujący zabieg, ale działa jak trzeba.
Niepokojąca, nieco klaustrofobiczna, pełna oryginalnych pomysłów i zapadająca w pamięć - oto Wyspa. Polecam.

WojteK | 2013-09-13

Krótka ale nieźle pokazane tragiczne położenie kiedy nie ma się wyjścia z pozornie prostej sytuacji oraz miejsca. Troszkę lepsza niż np. "W pośpiechu do raju". No i znak rozpoznawczy Ballarda. Sielanka, trzęsienie ziemi, sielanka.

Dziub | 2014-02-06
Przeczytana: 20 lipca 2011

Ta książka, sytuacja, w jakiej znalazł się bohater, ten brak uwagi, a przede wszystkim zakończenie wbiło mnie w fotel i tak zostałam na dłuższy czas. Powieść, po której człowiek dochodzi do siebie przez kilka dni.

Miroslaw Kowalski | 2013-07-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 30 czerwca 2013

Krótka, ale bardzo mocna i bardzo dobra książka o człowieku w sytuacji ekstremalnej i do tego dość absurdalnej. Opowieść o bezsilności przeradzającej się w możliwość ucieczki...

xmucio | 2012-06-18

Czyta się szybko i przyjemnie. Fabuła niezbyt skomplikowana, jednowątkowa, aczkolwiek ciekawa. Idealna książka do pociągu.

natoosh | 2012-09-18
Przeczytana: 18 września 2012

Bardzo dziwna książka. Nie wiem czyja to wina, chyba największa leży po stronie tłumacza (Lech Jęczmyk, wyd. Książnica, Katowice). Częste, błędne składnie zdań, obficie występujące powtórzenia, pojawiający się brak interpunkcji, zbyt dużo imiesłowów. Przez to książkę bardzo ciężko i nieprzyjemnie się czyta. Co to autora, pomysł ciekawy, niespotykany. Ale cała reszta kiepska. Pojawienie się Jane i Proctora, zachowanie kobiety, niezdecydowanie głównego bohatera... Wszystko to drażniło. Zakończenie nieco rozczarowuje. Męczyłam się bardzo przy tej pozycji. Miałam nadzieję na coś innego. Być może za dużo wyobraziłam sobie po kilku pierwszych stronach. Kilka fragmentów jest całkiem niezłych, zwłaszcza tych dotyczących przemyśleń gł. bohatera. I pomysł, który został niewykorzystany. Reszta bardzo kuleje. Mam nadzieję, że inne pozycje Ballarda są nieco lepsze niż ta. Polecam jedynie, by pobawić się w edytora.