Monsieur Pain

Tłumaczenie: Anna Topczewska
Wydawnictwo: Muza
Monsieur Pain
Róża_Bzowa

Wiosną 1938 roku uczeń Mesmera dostaje za zadanie wyleczyć z czkawki ubogiego Latynosa pozostawionego na łaskę losu w jednym z paryskich szpitali. Pozornie nic złego nie może się stać. A jednak mesmerysta Pierre Pain zostaje zamieszany w intrygę osnutą wokół rytualnego mordu o wymiarach kosmicznych. Kim jest Latynos dogorywający w Klinice Arago? Dlaczego jakieś mroczne siły pragną jego śmierci? Jakie korzyści i jakie straty niesie ze sobą ta śmierć? Wyłącznie Pierre Pain zdaje sobie sprawę z tego, co naprawdę się dzieje. Nie jest jednak typem bohatera, lecz człowiekiem zupełnie przeciętnym, wyjątkowo nieodpowiednim, żeby rozwiązać niezwykłą zagadkę z pogranicza przypadku i celowości, rozegrać partię na śmierć i życie, w której stawką jest miłość, samotność, godność i człowieczeństwo.

źródło opisu: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=41456

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=41456

Mako | 2014-05-18
Przeczytana: 17 maja 2014

Monsieur Pain, z zawodu mesmerysta (jeśli można określić to jako zawód) otrzymuje zlecenie wyleczenia z czkawki mężczyzny umierającego w szpitalu z niewyjaśnionych przyczyn. Kiedy przyjmuje je, zaczynają dziać się dziwne rzeczy, pojawiają ludzie chcący zniechęcić go do działania. Jego podświadomość również daje mu sygnały, zsyłając znaczące sny. A może nie jest to podświadomość?
Bardziej powieść poetycka niż kryminał. Narracja urywa się, przeplata snami bohatera. Świat został tak skonstruowany, by oddać efemeryczny klimat hipnozy i związanych z nią zjawisk paranormalnych. Jest mroczno, mgliście, tajemniczo. Ale nie tak bardzo, jak obiecuje opis na okładce. Rozczarowałam się, bo wielu rzeczy z tej recenzji po prostu nie odnalazłam w książce. Oczekiwania zatem znowu przerosły podaż, ale dam autorowi jeszcze jedną szansę i sięgnę po coś jeszcze jego pióra, bo pisze pięknym językiem.

bnch | 2012-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2012

Bardzo przyjemna krótka powieść, która jednak zirytuje każdego, kto będzie chciał poznać jakiekolwiek wyjaśnienia zdarzeń dziejących się na jej stronach.

margoz | 2017-02-09

Ta książka jest genialna w swej niezrozumiałości!
Szaleństwo, ciężkie i wilgotne powietrze Paryża, podejrzane praktyki lekarskie, powszechne niezrozumienie, rozczarowanie i przeszywająca samotność kipią dosłownie z każdej kartki! Czytam tę króciutką książeczkę już drugi raz i ciągle jej nie rozumiem, co czyni ją dla mnie jeszcze bardziej wyjątkową i tajemniczą. Na pewno sięgnę po nią po raz kolejny, z nadzieją, że zrozumiem chociaż odrobinę więcej niż poprzednio.

"Monsieur Pain" jest książką, zagadkową - to jedyne co jest pewne.

Czyta się ją szybko, pozornie wszystko rozumiejąc. Dopiero po odłożeniu jej na bok, rodzą się pytania - O czym jest ta książka? Kim są ci ludzie? Co tam się właściwie wydarzyło?

Przez cały czas mam nieodparte wrażenie, że taką książkę mógł napisać człowiek o osobowości na pół Salvadora Dalego, na pół Franza Kafki.

Wydarzenia w których bierze udział główny bohater - Pierre Pain, śledzimy jakby przez mgłę. Podobnie z resztą widzi je on sam. Pierre jest...

marcyk8 | 2013-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2013

"Monsieur Pain" to coś jak thriller napisany przez poetę. Dziwny, klimatyczny, pełen niedopowiedzeń... Intryga schodzi tutaj na dalszy plan, sny mieszają się z rzeczywistością, a wszystko to na tle deszczowego Paryża z lat trzydziestych. Powieść niewątpliwie interesująca, choć raczej nie polecam czytelnikom nie obeznanym już trochę ze specyficzną prozą Bolaño.

Saszen | 2016-10-11
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 02 października 2016

Podeszłam do tej cienkiej książki z dość wyśrubowanymi oczekiwaniami. Czytałam już teksty Bolaño, zachwycałam się „Dzikimi detektywami” i świetnie bawiłam się przy „Literaturze faszystowskiej w obu Amerykach”. Spodziewałam się, że i tym razem autor pozytywnie mnie czymś zaskoczy, przekona do siebie i latynoamerykańskiej literatury jeszcze jeden raz. Myliłam się.

„Monsieur Pain” jest krótką powieścią, zlepkiem chaotycznych scenek, których nie łączy żaden wątek. Bolaño wprowadza pewne postaci, by zaraz je na dobre porzucić, sugeruję tajemnice, których nie zamierza rozwiązywać ani on sam, ani nikt z bohaterów, traci lekkość narracji i charakterystyczny, rozbuchany i żywy język. Ta książka męczy, jest zwyczajnie nudna, nie przykuwa uwagi nieudolnie skonstruowanymi bohaterami.

Wiele sugerujący opis z tylnej okładki jest tanim chwytem marketingowym kogoś, kto zrozumiał, że chałtura (niestety! piszę to z bólem), jaką tym razem odstawił autor, nie przyciągnie do niego żadnego czytelnika....

Marta Czoska | 2015-05-23
Przeczytana: 21 maja 2015

To kolejne moje spotkanie z autorem i ponownie jestem pod wielkim wrażeniem. Ponieważ w książce trudno doszukać się jakiegoś rozwiązania całej historii to część z czytelników może czuć pewien niedosyt. Znajdą się penie i tacy, którzy powiedzą po co ta książka w ogóle powstała. Nie znam odpowiedzi na to pytanie ale mogę powiedzieć, że dla mnie książka ma to "coś" co sprawia, że świetnie się ją czyta. Polecam na jeden trochę dłuższy wieczór.

Michał Kalinowski | 2014-01-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 20 stycznia 2014

ciężko ocenić tą książkę. do samego końca nie wiadomo o co w niej chodzi..

olaf2009 | 2015-08-14
Przeczytana: 13 sierpnia 2015

Miała być intryga wokół rytualnego mordu o wymiarach kosmicznych - żadnego mordu i intrygi nie było, a było wielkie nic. Co prawda pisana ładnym językiem, dlatego to książka wydmuszka, ładna co do formy, pusta co do treści. Wielkie rozczarowanie autorem.

rewakino | 2017-10-23
Na półkach: Przeczytane, 2017