Historia pewnej mistyfikacji

Seria: Galeria
Wydawnictwo: Muza
My Life As a Fake
8373195661

Pod koniec lat czterdziestych młody australijski poeta Chubb postanawia zakpić ze swoich rodaków, zwłaszcza tych, którzy mają obsesję na punkcie nowoczesności i oryginalności. Najbardziej awangardowemu magazynowi literackiemu proponuje wydanie wierszy nieżyjącego już poety Boba McCorkle`a, którego postać wymyślił, zdjęcie spreparował, a wiersze sam stworzył. Ale nieoczekiwanie pojawia się ktoś podobny do McCorkle`a. Przerażony Chubb staje oko w oko ze stworzoną przez siebie złowrogą postacią. Poeta-widmo prześladuje swojego stwórcę, by w końcu go zniszczyć.

źródło opisu: Wydawnictwo MUZA, 2004

źródło okładki: http://www.muza.com.pl

Wojciech Gołębiewski | 2014-10-28
Przeczytana: 27 października 2014

Carey /ur. 7.05.1943/, choć młodszy ode mnie o 10 dni, a JUŻ /cha!cha!/ jest dwukrotnym laureatem prestiżowej the Booker Prize: w 1988 r. za „Oscar and Lucinda” oraz w 2001 r. za „True History of the Kelly Gang”. Pomny niedawnego rozczarowania z Robertem Stone’m /p. recenzja „Zatoki dusz” /, jak i ze względu na niskie Państwa oceny /4,6 przy 77 ocenach i 12 opiniach/ przystąpiłem do czytania omawianej książki ze sceptycyzmem i w ogóle w ponurym nastroju, ale już po paru stronach fabuła mnie wciągnęła, no i stało się...
Proszę Panstwa, uwierzcie mnie !!! Nie podniosłem się z krzesła do ostatniej strony !! Dawno nic takiego mnie się nie zdarzyło. Gdy juz byłem zdecydowany przerwać, pojawiał się nowy wątek, nowa opowieść, a niespodziewane zakończenie wykończyło mnie kompletnie. Autor pobawił się ze mną w kotka i myszkę, bo ile razy wydawało mnie się, że ...

Karol | 2011-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2011

Bardzo mi trudno jakkolwiek ocenić tą książkę. Prezentowana historia, oparta na faktach, jest bardzo intrygująca. Pewien poeta, żeby zadrwić z dziennikarza i go ośmieszyć, stwarza fikcyjną postać. Fikcja ta wymyka się spod kontroli i zamienia się w koszmar. Ginie dziennikarz, a poeta zostaje banitą, ofiarą swojego wytworu. Tłem są tutaj skandale moralne, sprawy w sądzie i mroczne historie z malajskiej dżungli.

Plusem jest ciekawe prowadzenie narracji. Narratorem głównym jest kobieta, dziennikarka opisująca historię swoich poszukiwań poety - geniusza. Narracja się jednak zmienia, gdy do głosu dochodzą kolejne postacie opowiadając swoją wersję wydarzeń.

Warto wspomnieć, że książka jest bardzo naturalistyczna. "Cuchnące chińskie targowiska", "egzotyczna mieszanka woni dymu, przypraw, ścieków, spalin pojazdów dwusuwowych oraz słodkiego, stęchłego aromatu tropikalnych traw o szerokich liściach" - to tylko niektóre perełki z języka tej książki.

Główny minus to akcja, która się...

macierzanka | 2016-07-21
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 20 lipca 2016

Pomysł stworzenia fikcyjnego autora, żeby wypromować własne utwory, nie jest nowy, ale za każdym razem intryguje.
A wykonanie? W moim czytaniu nierówne - niektóre fragmenty powieści mnie zachwyciły, inne zmęczyły. I nadal mam poczucie, że nie do końca rozumiem, kto kogo wymyślił i kto dokładnie napisał to, czego mi autor nie pozwolił przeczytać, czyli genialnych wierszy, wokół których toczyła się cała awantura. Mam poczucie niedosytu.

evilly | 2010-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2010

Dawno się tak nie zmęczyłam lekturą. Niby niedługa, zaledwie 300 stron, a czytało się strasznie opornie. Do tego całość była zbyt pogmatwana i w zasadzie niewiele z tej książki wiem. Na pewno do niej nie wrócę.

mynameism | 2013-05-29
Przeczytana: 2012 rok

Intrygująca historia, którą można było przedstawić w równie ciekawy sposób. Niestety, za dużo tu wątków pobocznych, które tak spowalniają akcję, że w pewnym momencie czytelnik się gubi.

Kasia | 2012-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2012

Zmęczyła mnie ta lektura. Zgadzam się, że jest w jakiś sposób ciekawa, i cieszę się, że ją przeczytałam, ale spodziewałam się więcej. Niestety muszę się zgodzić z innymi opiniami - akcja ciągnie się tragicznie powoli, postacie nie są odpowiednio wypukłe, a zakończenie jest jakby nie z tej bajki. Poza tym mnóstwo w niej różnego rodzaju aluzji, które dla polskiego czytelnika, nie zaznajomionego z tematem, są kompletnie nieczytelne.

jabajbaj | 2016-06-17
Na półkach: Przeczytane, Misz masz
Przeczytana: 17 czerwca 2016

Bardzo zmęczyła mnie lektura tej książki. Początkowo wydawało się to dosyć ciekawe, ale wraz z odkrywaniem kolejnych kart fabularnych, coraz bardziej mnie to nudziło. Z jednej strony chciałam doczytać do końca by się dowiedzieć, do czego to właściwie zmierza, ale gdzieś tak od połowy cały czas się zastanawiałam, czy jednak tego nie rzucić. Zakończenie okazało się być totalnie rozczarowujące i właściwie bez sensu, pozostawiło mnie bowiem z poczuciem, że cała ta historia była trochę bezcelowa. Zabrakło jakiejś puenty, konkretnego finału... no czegokolwiek, co postawiłoby przysłowiową kropkę nad i.
Kolejnym problemem byli dla mnie bohaterowie - mdła, bezpłciowa gromada wśród której wszyscy bez wyjątku wzbudzili we mnie antypatię. Czy taki był cel autora, tego nie wiem, natomiast skończyło się na tym, że miałam ochotę ich wszystkich podusić, więc losy żadnego z nich mnie absolutnie nie obeszły.
Wielki problem miałam też ze stroną formalną, przy czym nie jestem pewna, czy to kwestia...

MONICZKA | 2013-07-01
Przeczytana: 30 czerwca 2013

Ciekawy pomysł na fabułę, intrygujące postacie, zwłaszcza McCorkle, lecz wątki poboczne powodowały, że momentami akcja stawała się nudna i mdła.
Trochę innego toku zdarzeń spodziewałam się gdy zaczęłam czytać, w porównaniu do zakończenia, które całkiem odbiegło od moich myśli.

Podobały mi się retrospekcje, np. relacjonowanie zaistniałych wydarzeń z trudnego życia Chubba czy dzieciństwo Sary.

Ogólnie dobra do przeczytania w wolnej chwili.

Kate S | 2012-08-15
Przeczytana: lipiec 2012

Staram się zawsze doczytać książkę do końca, ale tym razem naprawdę sprawiło mi to trudność. Dominują w niej opowieści o rzeczach, które nie są bezpośrednio związane z akcją - barwne opisy, które nic nie wnoszą i dodatkowo nudzą. Zdarzyło mi się przez kilka stron trwać nad książką i zapomnieć, o co w niej chodziło, bo opisy zdążyły już namieszać mi głowie. Nie poleciałbym.

Aleksandra | 2016-05-07

Dziwna książka, momentami nie byłam pewna czy w ogóle rozumiem co się w niej dzieje. Ale przenosi czytelnika na antypody, a to dla mnie duży plus, bo rzadko spotykam literaturę z tamtego rejonu.