Prawo

The Law
83-88017-05-5
liberalizm, bastiat,
acwo

Wyśmienity esej Bastiata sprzed 150lat. Wyrażał wtedy dokładnie te same idee, które dziś wyraża ruch konserwatywno-liberalny.

PMat | 2016-05-04
Na półkach: Non - fiction, Przeczytane
Przeczytana: 02 maja 2016

W kilkudziesięciu rozdziałach tego eseju autor przeprowadza zwięzłą wykładnię idei liberalnej skupiając się na funkcjach, jakie powinno w państwie pełnić prawo. Przy okazji krytykuje socjalistyczne poglądy w tejże kwestii. Wykład Bastiata jest dość przekonujacy i logiczny, jednakże z racji ograniczonych rozmiarów dzieła również ogólnikowy, momentami wręcz hasłowy. Najciekawsze dla mne osobiście są cytowane dość obszernie fragmenty wypowiedzi czołowych postaci epoki Oświecenia na temat prawa. Pokazują, że w Wieku Światła i Rozumu wcale nie tak rzadkie były poglądy autorytarne, momentami wręcz totalitarne. Poniżej krótkie i subiektywnie wybrane wyimki z tych wypowiedzi:
Kiedy wszyscy ludzie są równi w bogactwie i godności – i kiedy prawa nie pozostawiają nadziei na naruszenie tej równości – jak mogą ludzie zatem być podnieceni do buntu przez chciwość, ambicję, roztrwonienie, bezczynność, lenistwo, zawiść, nienawiść lub zazdrość? (Etienne Condillac)
......

Krystian P | 2016-02-24

Logika, logika... logika. Zero głupawych ideologii. To co widać i to czego nie widać.

mrmnk | 2014-06-03
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Klasyk. Zwięzły styl i ostrą niczym brzytwa Ockhama logikę Bastiat wykorzystuje do określenia funkcji prawa, czyli ochrony własności, oraz definicji sprawiedliwości jako braku niesprawiedliwości. Przeprowadza miażdżącą krytykę XVII i XVIII-wiecznych francuskich intelektualistów i polityków, demaskującą ich narcyzm i zapędy autorytarne. Ukazuje, jak wielką pychą kierują się ludzie uważający się za wystarczająco kompetentnych, aby kierować społeczeństwem poprzez tworzenie zbędnego prawa ingerującego w gospodarkę czy sprawy osobiste obywateli. Błyskotliwa, lekka i pouczająca lektura dla każdego.

Krzysztof1993 | 2015-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2015

F. Bastiat, jeden z klasycznych, francuskich apologetów wolności, obnaża w swojej pracy pt: „Prawo” obłudę i zapędy totalitarne przedstawicieli nurtu socjalistycznego, krytykując głównie redystrybucję oraz przedstawianie niesprawiedliwości pod płaszczykiem sprawiedliwości. Redystrybucja – według Bastiata – to nic innego jak jawna forma grabieży. Następstwem moralnym tejże grabieży jest wzrost zachowań amoralnych, brak kreatywności i inicjatywy wśród ludzi, zdziecinnienie mas czy coraz większa odpowiedzialność państwa w różnych dziedzinach, co prowadzi do wytworzenia się państwa despotycznego. Prawem naturalnym powinna być wolność ludzka jako akt boski.

Błyskotliwe, prowokacyjne, a zarazem celne uwagi. Godne polecenia.

Antagonista Esklaważu | 2015-04-01

Z eseju Bastiata bije niezwykła inteligencja, humor i uczciwość intelektualna. Autor fenomenalnie omawia czym prawo właściwie jest i jasno wykazuje, że demokracji i socjaliści oferują nam zamiast niego niesprawiedliwość. Przywołuje też różne teksty "przywódców duchowych" ówczesnego mu lewactwa, pokazując jaka arogancja i brak szacunku do człowieka jako takiego z nich emanują.

Verdal | 2013-07-08
Przeczytana: czerwiec 2013

Jestem pełen podziwu i uznania dla mądrości Bastiata.
Doświadczenia XX wieku pokazały,że jego słowa o socjalistach i ograniczaniu wolnego rynku były i są prawda.Szkoda,że nasi i unijni politycy nie znają jego myśli.

Tomasz | 2012-08-22
Na półkach: Przeczytane, Polityka
Przeczytana: 22 sierpnia 2012

Prosty język, czysta logika i surowa krytyka socjalistów. Szkoda tylko, że mało szczegółów. Tak czy inaczej bardzo dobra książka.

Wojciech | 2013-08-05
Przeczytana: 04 sierpnia 2013

Kolejna bardzo ważna pozycja w dorobku Frederica Bastiata. Mogę powiedzieć, że jak dla mnie dorównuje książce "Co widać i czego nie widać". Autor pokazuje jak poszerzanie prawa przez ustawodawców wpływa na rozszerzenie się kompetencji rządu. Po upływie pewnego czasu rozum ludzi zaczyna przystosowywać się do takiego stanu rzeczy. Uważają, że postawy określone prawem są sprawiedliwe. A często jest to błąd. Tak naprawdę prawo jest postrzegane z punktu widzenia innego człowieka - ustawodawcy. W ten sposób dla niego prawo może być niesprawiedliwe a dla innych odwrotnie. Co więc autor proponuje? Aby prawo jedynie chroniło majątek, osobę i jej wolność. Nic więcej. Oczywiście wolność człowieka sięga aż do momentu gdy nie zagraża wolności drugiego człowieka.

Rozszerzanie prawa jednym grupom z kolei powoduje wzmożoną chęć ustanowienia również praw innych grup. Bo przecież niesprawiedliwe jest, że jedne grupy je mają a inne nie. Sytuacja bardzo dobrze oddaje dzisiejsze czasy, gdzie w...

Arras | 2016-05-24
Przeczytana: 02 kwietnia 2016

"Walczył z socjalizmem w pojedynkę, walczył wręcz, twarzą w twarz. Nie wyśmiewał, nie demaskował i nie krytykował socjalizmu jako abstrakcyjnej teorii, ale rozpatrywał go takim, jakim był rzeczywiście propagowany przez jego najbardziej znanych zwolenników."

Frederic Bastiat w swoim dziele Prawo rozprawia się ze wszystkimi ułomnościami socjalistycznego myślenia o prawie. Nie jest to rozbudowany traktat filozoficzny zrozumiały tylko dla wybranych. Prawo zostało wydane jako broszura kierowana do zwykłych ludzi – krótka i konkretna. Chociaż Prawo powstało ponad 150 lat temu, niewiele poglądów w nim zawartych zdezaktualizowało się, a patrząc na to jakie były skutki socjalizmu i komunizmu dla państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, można powiedzieć, że było to dzieło prorocze.

ziombel | 2015-04-18
Na półkach: Libertarianizm, Przeczytane

Świetny esej przedstawiający naturę prawa. Autor wyjaśnia w jakim celu powstało państwo oraz jakie są moralne sektory jego działania. Krytykuje także współczesne mu ustroje. Książka nadal jest bardzo aktualna. Polecam jako doskonały wstęp do filozofii libertarianizmu lub też ogólnie leseferyzmu.