Prawo

Okładka książki Prawo Frédéric Bastiat
Okładka książki Prawo
Frédéric Bastiat Wydawnictwo: Dextra nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Law
Dextra
2003-01-01
2003-01-01
Gabriela Dziaczkowska
liberalizm bastiat

Rozprawka autora nad tym czym jest, czym nie jest i czym powinno być prawo. Autor uwypukla również zagrożenia wynikające z nadmiernej regulacji. W pracy tej podjęta jest również polemika z innymi autowami.

Ciekawie się czyta tą książkę z perspektywy naszych czasów, gdzie polityka i stanowione prawo jest zgodne z tym o czym nas przestrzegał Frédéric Bastiat. Osobiście podoba mi się propozycja dla prawa, którą sugeruje, ale pewnie nigdy się nie przekonam czy miał słuszność w swoich twierdzeniach.

Kolejny wartościowy esej Bastiata. Tym razem dowiemy się na temat roli prawa w państwie. O roli która jest pełniona i którą powinno pełnić. Według Bastiata w ówczesnym socjalistycznym systemie prawo jest narzędziem do represji, kradzieży, redystrybucji środków i wskazywania ludziom jak mają żyć. Interesujące, że Bastiat już 200 lat widział w jakim kierunku idzie socjalizm. Książka moim zdaniem nic nie straciła na ważności.

Audiobook. Zdecydowane Arcydzieło. Frederic Bastiat ukazuje czytelnikowi w jaki sposób na życie człowieka wpływ ma konstrukcja prawa w poszczególnych systemach ze szczególnym uwzględnieniem socjalizmu, komunizmu i kapitalizmu. Na początek warto przytoczyć niezbędne 2 aksjomaty. Po pierwsze prawo to SIŁA, która realnie ma wpływ na życie podporządkowanych. Po drugie prawo winno strzec SPRAWIEDLIWOŚCI i WOLNOŚCI - to podstawowe zadanie prawa. Jest niezwykle fascynujące to, że Bastiat w XIX wieku tak trafnie odczytał (co udowodniła późniejsza historia) zapędy socjalistów i komunistów. Jego argumenty są tak trafne, tak prawdziwe i tak rzetelne, że nie sposób z nimi dyskutować. Pierwszą rzeczą jest to, powiedział to również Cejrowski w programie o Inkach, że socjalizm, a komunizm w szczególności DZIELI - dzieli pracę, dzieli ziemię, dzieli ludzi na klasy, dzieli pieniądze, dzieli dobra, wszystko dzieli - czyli innymi słowy KRADNIE - moralności nie nadaje temu faktowi to, że działa w świetle prawa. Prosta zasada - jeżeli ktoś zabiera owoce pracy kogokolwiek innego, by wydać je na jakikolwiek cel to znaczy, że mu je KRADNIE, bez zbędnej filozofii. Kapitalizm natomiast MNOŻY - mnoży pieniądze, mnoży wiedzę itd. Kapitalizm nikomu nic nie zabiera. Kapitalizm opiera się na WOLNOŚCI z wszelakimi jej odcieniami. Kolejnym problemem prawa socjalizmu jest fakt, że chce ono uczynić wszystkich ludzi "Równymi i szczęśliwymi", stawia się ponad ludem i co jest ABSURDALNE (bo przecież komunizm propagował ateizm) stawia się w roli BOGA. Stosunek prawodawców do ludu w socjalizmie można porównać do stosunku rolnika i pola. Mądry i doskonały rolnik sieje i ora, bezwładna ziemia (bez własnej woli) rodzi i obdarza. Bastiat doskonale to demaskuje. Pyta retorycznie - któż wam drodzy socjaliści dał tę wiedzę, tę mądrość, że stawiacie się ponad ludem - czy wszakże wy sami nie wywodzicie się z ludu? DEMASKUJE TO HIPOKRYZJĘ, bo celem socjalizmu nie jest żadne uszczęśliwianie ludzi. Celem komunizmu i socjalizmu jest wykorzystanie zasobów, ludu i wszelakich dóbr do zaspokojenia WŁASNYCH (władzy) potrzeb - KOSZTEM LUDU. Wadą socjalizmu jest to, że u szczytu jej władzy zawsze jest osoba (tak zazwyczaj jest to jedna osoba!) oświecona, która otoczona jest głupimi i bezwiednymi ludźmi dążącymi w ich mniemaniu do samozatracenia. Tylko oni mają DAR, wiedzę, jak tego uniknąć. Czyż nie tak było w ZSRR, niemieckiej III Rzeszy, czy nie tak jest w Chinach i Białorusi? (porównajcie sobie postacie Hitlera, Stalina, Mao Tse-Tunga, Putina czy Łukaszenki - to są wszak "oświeceni socjaliści". Każdy uświadomiony człowiek wie, czym kończy się ich socjalizm. Wymysłem socjalizmu jest również - za słowami Robespierre'a - terror w celu uszczęśliwiania ludzi. Socjalizm to kłamstwo, to absurd. Dążeniem wszelakich rewolucji socjalistycznych takich jak francuska, bolszewicka itd. nie jest uszczęśliwianie ludu, tylko (tak jak już wspominałem przy książce Pawła Jasienicy Rozważania o wojnie domowej) DORWANIE SIĘ DO WŁADZY i KORZYSTANIE z zasobów innych. Można z tego wyprowadzić prosty wniosek, że socjaliści gardzą Wolnością, pracą na własny rachunek. Gdyby zapanowała wolność we wszelakich jej odcieniach, to któżby na nich pracował? Skąd wzięliby owoce cudzej pracy? Powtarzam jak mantrę SOCJALIZM - to jedynie pięknie ujęta w słowa i mądrości teoria, mająca na celu KRADZIEŻ, GRABIENIE, UCISK własnych obywateli.
Reasumując - rozważ drogi czytelniku, co dzieje się obecnie w naszym kraju. Idea państwa opiekuńczego zmierza w kierunku ugruntowanego socjalizmu. Socjalizmu, który gdy jesteś osobą zaradną, przedsiębiorczą to wszystko będzie Ci kraść. Już kradnie. Idea 500+, dodatkowych emerytur, dotowania nierentownych kopalń, nierentownej poczty, nierentownego zusu, nierentownych przedsiębiorstw państwowych polega na zabraniu Tobie (w podatkach),i przekazanie komuś innemu (TWOICH CIĘŻKO ZAROBIONYCH PIENIĘDZY). Ludzie tam zatrudnieni żyją na TWÓJ CZYTELNIKU koszt. Nie miej złudzeń, że rząd ma swoje pieniądze - jedyne pieniądze jakie ma rząd to te, które Ci zabierze. Wszelaka pomoc (bez względu na to czy to pomoc rodzinom w wychowaniu dzieci (500+),emerytom itd) NIGDY NIE POWINNA dziać się na przymusowy koszt kogoś innego. Zapamiętaj drogi czytelniku kolejny aksjomat. NIE DA SIĘ WSZYSTKICH LUDZI UCZYNIĆ RÓWNYMI I SZCZĘŚLIWYMI. Nie da się uczynić bogatym kogoś, kto nie chce pracować. Nie da się uczynić mądrym kogoś, kto nie chce się uczyć. Socjalizm to PATOLOGIA prawa. Już całkowicie na koniec, chciałbym odesłać Was do piosenki zespołu Kombii (chociaż to nie do końca mój styl muzyczny) o tytule Nietykalni. Choć znałem piosenkę wcześniej, to dopiero teraz odkryłem to, że jej tekst być może powstał w oparciu o pisma Bastiata - bo pełno w nim jego postulatów i pytań. Pamiętajcie drodzy czytelnicy, chciejcie być ludźmi WOLNYMI i GODNYMI. Wolnym i godnym ludziom niepotrzebne jest państwo opiekuńcze, państwo socjalistyczne. Odsyłam Was również do książek Rok 1984 oraz Nowy wspaniały świat, które literackim i nieco futurystycznym okiem patrzą (i przestrzegają) na cel i efekt wprowadzenia socjalizmu w społeczeństwie.

Rozważania, które są ciekawe, ale nic nie wnoszą. Bastiat wypunktowuje wady każdego z systemów pokazując, że nie zapewniają wolności, bądź też własności. Stawia za cel prawa dążenie do sytuacji, w której każdy człowiek ma życie, wolność i własność. Krytykuje różne ustroje polityczne itp. Mało z tej lektury wyniosłem.

Klasyka myśli liberalnej.
Pisma F. Bastiata to skuteczna szczepionka przeciwko socjalizmowi.

Wszyscy wiedzą, że socjalizm nie działa.
Więc może zamiast próbować wcielać tę utopię w życie i prowadzić do nieszczęść całych państw, warto przeczytać dzieła Bastiata i dać sobie spokój z socjalizmem?

Klasyka myśli liberalnej.
Pisma F. Bastiata to skuteczna szczepionka przeciwko socjalizmowi.

Wszyscy wiedzą, że socjalizm nie działa.

Ponadczasowy punkt na osi czasu.
"Rozum staje się niepotrzebnym gratem, a ludzie przestają być ludźmi, gdyż tracą swoją indywidualność, wolność i własność."

Ponadczasowy punkt na osi czasu.

Prosty język, przejrzyste analizy, jasne wnioski. Książka mówi o rzeczach oczywistych, tak bardzo dziś nierozumianych i niepożądanych.

Frederic Bastiat, niekwestionowany autorytet liberalizmu klasycznego, głos wolności i jeden z moich idoli (przez co moja opinia o książce może nie być obiektywna).
W książce "Prawo" Bastiat rozprawia się z socjalizmem (w sumie jest on którymś z kolei autorem, który dyskredytuje i ośmiesza ten system).
Napisany przystępnym językiem oraz dobrze uargumentowany wykład stanowi świetną lekturę nie tylko dla libertarian czy ogólnie pojętych wolnościowców, ale również dla wszystkich tych, którzy poszukują wartościowej lektury pozwalającej na poszerzenie politycznych horyzontów.
Mimo wielu lat od wydania książka ta stanowi uniwersalny zbiór prawd i swego rodzaju latarnię pośród wzburzonego morza socjalistycznych komunałów i frazesów.

Napisany przystępnym językiem oraz dobrze uargumentowany wykład stanowi...

Tezy i analiza jak najbardziej aktualne - trudno uwierzyć, że zostało to tak dawno napisane.

• Ekonomia
  • Polityka