Gospodarka, rozwój, krach. Na czym to polega?

Tłumaczenie: Krzysztof Kietzman
Wydawnictwo: Linia
How an Economy Grows and Why it Crashes
978-83-63000-44-8
biznes, finanse
fragola

Peter D. Schiff, który jest znany ze swojego zakładu o 1 centa z 2006 roku, o to że na rynku nastąpi krach napisał wyśmienitą książkę o ekonomii. Na podstawie prostej historii mieszkańców pewnej wyspy wyjaśnia czytelnikowi kolejne pojęcia związane z gospodarką i jej zawiłościami. Ilustrowana zabawnymi rysunkami książka powinna stać się podstawową lektur wszystkich tych, którzy boją się podręczników do makroekonomii, a dzięki fantastycznemu wykładowi Schiffa mają szansę zrozumieć o co tak naprawdę chodzi we współczesnych gospodarkach różnych krajów.
Fragment wstępu:
"W 2007 roku, gdy świat nagle stanął na skraju przepaści przed największą katastrofą gospodarczą ostatnich trzech pokoleń, niewielu ekonomistów zdawało sobie sprawę z nowego zagrożenia na horyzoncie. Trzy lata później, gdy już tkwimy po kolana w bagnie, ekonomiści proponują nam rozwiązania, które dla większości osób wydają się cokolwiek niedorzeczne. Próbują nam bowiem wmówić, że musimy zadłużyć się jeszcze bardziej, aby zażegnać kryzys zadłużenia i musimy wydawać pieniądze, aby pomyślnie rozwijać gospodarkę. Umiejętność prognozowania ekonomistów była parę lat temu tak zamglona, a ich obecne sugestie tak bardzo przeczą zdrowemu rozsądkowi, ponieważ niewielu spośród nich zdaje sobie sprawę z tego, czym właściwie jest proces naukowy. Oderwanie ekonomistów od rzeczywistości bierze się z niemal powszechnego przyjęcia za pewnik teorii Johna Maynarda Keynesa, niesamowicie mądrego, brytyjskiego ekonomisty z pierwszej połowy ubiegłego wieku, który miał jednak wyjątkowo głupie wyobrażenie o przyczynach rozwoju gospodarczego. Keynes osiągnął bowiem coś, co udaje się nielicznym: przekonał wszystkich, że coś, co jest w istocie banalnie proste, jest rzekomo rozpaczliwie skomplikowane."

źródło opisu: www.wydawnictwolinia.pl

źródło okładki: www.wydawnictwolinia.pl

Krzysztof1993 | 2016-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

Nie wręczam 10 gwiazdek na prawo i lewo. Do tej pory zrobiłem to jednokrotnie. Dziś będzie ten drugi raz, bo książka na to zasługuje, choć bije od niej niesamowitą wręcz prostotą. Nie umniejsza to wszakże jej prawdziwości. Zatem wszystkim, wszystkim ją gorąco polecam.

Po przeczytaniu „Gospodarka, rozwój, krach...” ponownie miałem ochotę zacząć od początku. I tak też poczyniłem. Podstawowe meandry ekonomii autorzy przedstawiają przy pomocy świetnej historyjki, obalając keynesistowskie dogmaty, które królują w dzisiejszej ekonomii politycznej. Tak, keynesizmy (interwencjonizm państwowy), szanowni państwo, nie gospodarka wolnorynkowa. Apologeci interwencjonizmu państwowego starają się przekonać społeczeństwo jakoby konsumpcja napędzała gospodarkę. Czyli jeśli będziesz więcej konsumował, to będziesz bogatszy. Rozumieją państwo te brednie? Myślę, podobnie jak autorzy, że jednak nie tędy droga. Źródłem bogactwa są oszczędności i inwestycje, które bezpośrednio prowadzą do zwiększania...

Janusz Sarna | 2016-03-18
Przeczytana: 11 marca 2016

Książka w prosty sposób za pomocą alegorii pokazuje jak może działać zdrowa (wolnorynkowa) gospodarka, a jak działają te, gdzie mamy dużą ingerencję rządów. Autor w bardzo trafny sposób rozprawia się z mitami jakie codziennie serwują nam współczesne media, a mianowicie chodzi o szkodliwość deflacji czy nieszkodliwość deficytu budżetowego. Udowodnił też, dlaczego to nie popyt napędza gospodarkę, a właśnie podaż. Według mnie, ta książka jest bardzo przydatnym narzędziem do konstruktywnej dyskusji na temat gospodarki ze wszystkimi zwolennikami socjalizmu.

Panamera | 2016-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2016

Byłam ostatnio na świetnym filmie dotyczącym kryzysu gospodarki Stanów. Film ten tak mi się spodobał, że postanowiłam dowiedzieć się więcej o gospodarce, rynku, finansach, ekonomii etc. Ponieważ jak dotąd byłam laikiem w tym temacie, szukałam czegoś lekkiego, co dopiero wprowadzi mnie w temat. Przy okazji tłumacząc "fachowe" słownictwo.
Książka Schiffa nadaje sie do tego idealnie. Jest tutaj wręcz "łopatologicznie" wytłumaczone co to gospodarka, inflacja, dewaluacja a także dlaczego waluta papierowa jest bezwartościowa, a wszelkie rządowe programy pomocy tak naprawdę tylko pogłębiają kryzys. A wszystko to wytłumaczone na prostym (i zabawnym) przykładzie.

Czyta sie szybciutko, zwłaszcza że książka ma wiele rysunków. Bardzo podobał mi sie dobór imion dla bohaterów :)
Jedyna wada to ze szybko sie książka skończyła.

Eomer | 2016-04-29

Rewelacyjna książka. Autorzy przedstawiają wiele (i to nie tylko prostych) zagadnień ekonomicznych w tak łatwo przystępny i zabawny sposób, że poleciłbym ją nawet ludziom, którzy na słowo "ekonomia" biorą nogi za pas. Pomimo, iż większość zagadnień już znałem "od deski do deski", to książkę przeczytałem w zasadzie jednym tchem, więc to o czymś świadczy :)

obiekt09120 | 2017-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2017

W bardzo przystępny, prosty i humorystyczny sposób prezentuje reguły ekonomii wolnorynkowej przeciwko interwencjonizmowi państwowemu na tle alegorii opartej na historii Stanów Zjednoczonych. W międzyczasie, pomiędzy kolejnymi rozdziałami opisuje omawiane sytuacje w ich realnym odniesieniu.
Z wielką chęcią w książce zobaczyłbym bardziej pogłębioną analizę kryzysu w Stanach Zjednoczonych z roku 2008, stąd ocena dziewięciu gwiazdek zamiast dziesięciu, aczkolwiek jest to mocno naciągana krytyka z mojej strony.

fragola | 2013-04-26

Inspirująca, choć niekoniecznie trzeba się zgadzać z poglądami Schiffa na gospodarke. Ale wykład o ekonomii - wyśmienicie pomyślany

MHFL | 2016-07-20

Pozwala zrozumieć podstawy ekonomi. Na prostych przykładach tłumaczy skomplikowane zagadnienia i procesy gospodarcze.

pmjar | 2016-10-30

Prosto wytłumaczone procesy ekonomiczne. Rewelacja.

F1le | 2017-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2017

Każdy kto interesuje się ekonomią i aktualnym systemem montetarnym musi przeczytać tą książkę. Trochę zamówiłem ją przypadkiem, gdy odkryłem, że to jakaś bajka dla dzieci, odłożyłem ją na półkę, ale przez przypadek z powrotem po nią sięgnąłem i przeczytałem jednym tchem. Ksiązka w bardzo przystępny sposób pokazuje historię USA i powody kryzysów, które w dużej mierze (zresztą jak wszystkie kryzysy) były napędzane przez żądnych władzy polityków. Wiele porównań jest bardzo humorystycznych, ale niestety trafnych. Niezależnie czy masz pojęcie o skomplikowanych zagadnieniach ekonomii, czy jesteś początkującym, ta książka to istny mus (sam w sprawach ekonomii wyceniam swoją wiedzę na dobry (4rkę)). Przesłanie jest proste. Rządy zrobią wszystko aby za ich czasów wszystko było idealne, nawet kiedy za słowem "idealne" kroczy słowo "kryzys", "recesja", "bezrobocie". System monterarny oparty na wiecznym zadłużaniu w końcu pęknie generując przeogromną redystrybucję dóbr od A do B - niestety...

Niktor | 2016-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2016

Polecam tym ktorzy juz maja dosc zagamtwanych opinii ekonomistow mowiacych nam co jest dobre i co zle i jak mamy postepowac z wlasnymi oszczednosciami. W mojej opinii najwazniejsza teza jaka wyplywa z tej ksiazki to to ze odklamuje przekonanie Keynesistów jakoby z nieustannej konsumpcji tworzyl sie dobrobyt. Autor poprzez historie opowiadane w formie anegdot rozprawia sie z fałszem i sklaniea sie do korzeni ekonomii i nurtu mysli austryjackiej Ludwika von Mises'a.