Gospodarka, rozwój, krach. Na czym to polega?

Tłumaczenie: Krzysztof Kietzman
Wydawnictwo: Linia
How an Economy Grows and Why it Crashes
978-83-63000-44-8
biznes, finanse
fragola

Peter D. Schiff, który jest znany ze swojego zakładu o 1 centa z 2006 roku, o to że na rynku nastąpi krach napisał wyśmienitą książkę o ekonomii. Na podstawie prostej historii mieszkańców pewnej wyspy wyjaśnia czytelnikowi kolejne pojęcia związane z gospodarką i jej zawiłościami. Ilustrowana zabawnymi rysunkami książka powinna stać się podstawową lektur wszystkich tych, którzy boją się podręczników do makroekonomii, a dzięki fantastycznemu wykładowi Schiffa mają szansę zrozumieć o co tak naprawdę chodzi we współczesnych gospodarkach różnych krajów.
Fragment wstępu:
"W 2007 roku, gdy świat nagle stanął na skraju przepaści przed największą katastrofą gospodarczą ostatnich trzech pokoleń, niewielu ekonomistów zdawało sobie sprawę z nowego zagrożenia na horyzoncie. Trzy lata później, gdy już tkwimy po kolana w bagnie, ekonomiści proponują nam rozwiązania, które dla większości osób wydają się cokolwiek niedorzeczne. Próbują nam bowiem wmówić, że musimy zadłużyć się jeszcze bardziej, aby zażegnać kryzys zadłużenia i musimy wydawać pieniądze, aby pomyślnie rozwijać gospodarkę. Umiejętność prognozowania ekonomistów była parę lat temu tak zamglona, a ich obecne sugestie tak bardzo przeczą zdrowemu rozsądkowi, ponieważ niewielu spośród nich zdaje sobie sprawę z tego, czym właściwie jest proces naukowy. Oderwanie ekonomistów od rzeczywistości bierze się z niemal powszechnego przyjęcia za pewnik teorii Johna Maynarda Keynesa, niesamowicie mądrego, brytyjskiego ekonomisty z pierwszej połowy ubiegłego wieku, który miał jednak wyjątkowo głupie wyobrażenie o przyczynach rozwoju gospodarczego. Keynes osiągnął bowiem coś, co udaje się nielicznym: przekonał wszystkich, że coś, co jest w istocie banalnie proste, jest rzekomo rozpaczliwie skomplikowane."

źródło opisu: www.wydawnictwolinia.pl

źródło okładki: www.wydawnictwolinia.pl

Patryk8888 | 2019-03-05
Na półkach: Przeczytane, Ekonomia

Książkę się czyta szybko i lekko co jest dużym plusem jak na ekonomiczną książkę. Opisuje podstawy ekonomiczne jakie każdy powinien wiedzieć. Polecam ludziom o lewicowych poglądach, żeby trochę zmądrzeć :)

Dawid | 2018-12-23

Świetna, na YT jest audobook "How an Economy Grows and Why It Crashes - Complete Audio Book Unabridged"

remix1313 | 2017-11-02
Przeczytana: 01 listopada 2017

bardzo przystępnie napisana, obrazowo przedstawia przyczynę kryzysu 2008 przy okazji tłumacząc meandry ekonomii, które powinniśmy znać wszyscy. zagadnienia z tej książki powinny być zawarte w programie edukacyjnym każdej szkoły średniej. Gdyby ludzie rozumieli system, gdyby wiedzieli, że rządzą nami nieudacznicy i krętacze, świat wyglądałby inaczej. Prawdopodobnie nie byłoby zgody na pieniądz fiducjarny a w konsekwencji skutków, które wywołuje...

Maciejopr | 2017-10-21

Świetna książka , dawno nie czytałem z taką zaciętością. Jak będę miał dzieci to może nawet będą tę historię czytać dzieciom. Polecam

412thMythicStar | 2017-05-07

Cóż odkrywczego mogę dodać..
Rozwija podstawową wiedzę w swoim zakresie w bardzo przystępny sposób.
Przeczytana jednego dnia.

obiekt09120 | 2017-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2017

W bardzo przystępny, prosty i humorystyczny sposób prezentuje reguły ekonomii wolnorynkowej przeciwko interwencjonizmowi państwowemu na tle alegorii opartej na historii Stanów Zjednoczonych. W międzyczasie, pomiędzy kolejnymi rozdziałami opisuje omawiane sytuacje w ich realnym odniesieniu.
Z wielką chęcią w książce zobaczyłbym bardziej pogłębioną analizę kryzysu w Stanach Zjednoczonych z roku 2008, stąd ocena dziewięciu gwiazdek zamiast dziesięciu, aczkolwiek jest to mocno naciągana krytyka z mojej strony.

F1le | 2017-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2017

Każdy kto interesuje się ekonomią i aktualnym systemem montetarnym musi przeczytać tą książkę. Trochę zamówiłem ją przypadkiem, gdy odkryłem, że to jakaś bajka dla dzieci, odłożyłem ją na półkę, ale przez przypadek z powrotem po nią sięgnąłem i przeczytałem jednym tchem. Ksiązka w bardzo przystępny sposób pokazuje historię USA i powody kryzysów, które w dużej mierze (zresztą jak wszystkie kryzysy) były napędzane przez żądnych władzy polityków. Wiele porównań jest bardzo humorystycznych, ale niestety trafnych. Niezależnie czy masz pojęcie o skomplikowanych zagadnieniach ekonomii, czy jesteś początkującym, ta książka to istny mus (sam w sprawach ekonomii wyceniam swoją wiedzę na dobry (4rkę)). Przesłanie jest proste. Rządy zrobią wszystko aby za ich czasów wszystko było idealne, nawet kiedy za słowem "idealne" kroczy słowo "kryzys", "recesja", "bezrobocie". System monterarny oparty na wiecznym zadłużaniu w końcu pęknie generując przeogromną redystrybucję dóbr od A do B - niestety...

pmjar | 2016-10-30

Prosto wytłumaczone procesy ekonomiczne. Rewelacja.

MHFL | 2016-07-20

Pozwala zrozumieć podstawy ekonomi. Na prostych przykładach tłumaczy skomplikowane zagadnienia i procesy gospodarcze.

Eomer | 2016-04-29

Rewelacyjna książka. Autorzy przedstawiają wiele (i to nie tylko prostych) zagadnień ekonomicznych w tak łatwo przystępny i zabawny sposób, że poleciłbym ją nawet ludziom, którzy na słowo "ekonomia" biorą nogi za pas. Pomimo, iż większość zagadnień już znałem "od deski do deski", to książkę przeczytałem w zasadzie jednym tchem, więc to o czymś świadczy :)