O ludziach i potworach

Wydawnictwo: Amber
Of Men and Monsters
tenn, potworach, ludziach
Camillos

Przed laty inwazja Potworów - Obcych o gigantycznych rozmiarach - rozbiła w proch ludzką cywilizację. Potomkowie Ziemian, zdobywców kosmosu, są teraz członkami prymitywnych szczepów. Żyją niczym myszy w ścianach domostw Potworów, tocząc krwawe bratobójcze walki. Az do dnia gdy młody wojownik podejmuje wędrówkę ku tajemniczej krainie. Musi wypełnić swoje przeznaczenie - sprawić, by człowiek powrócił w kosmos.

źródło opisu: http://encyklopediafantastyki.pl

źródło okładki: merlin.pl/O-ludziach-i-potworach_Wiliam-Tenn/brows...»

Antoniuss | 2017-05-17
Przeczytana: 15 maja 2017

Początkowo miałem spory problem z napisaniem recenzji, szczególnie takiej niezawierającej spoilerów. Wszelkich wyrzutów sumienia się wyzbyłem po sprawdzeniu okładki, na której wydawca bez śladu żenady, streścił fabułę prawie całej książki. W takiej sytuacji, mojej próby są skazane na niepowodzenie.
Tak więc, żeby nie przedłużać, ,,O ludziach i potworach" to lekkie i przyjemne SF. Autor, przy pomocy prostych manewrów, stworzył bardzo oryginalną pozycją. Nie sposób nie uśmiechnąć się krzywo, patrząc na perypetie plemienia dzikusów, dumnie zwącego się ,,Ludzkością", zwłaszcza, że fabuła jest ciekawa, i jeżeli tylko nie spojrzymy nieopatrznie na okładkę, potrafi nieźle zaskoczyć.

Mamerkus | 2014-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tytuł powieści Williama Tenna wydaje się dosyć sucharski, ale na szczęście to tylko pozory. "O ludziach i potworach" to wciągająca od początku do końca interesująca wizja ludzkości jako gatunku pasożytniczego. Pojawia się tutaj sugestywny obraz analogii człowiek-szczur, potwór-człowiek, Tenn wali po oczach tym porównaniem z subtelnością czołgu.
Oto inwazja obcych (potworów) na Ziemię zniszczyła wiele stuleci temu prosperującą cywilizację ludzką, sprowadzając gatunek do roli insektów żyjących w ścianach domostw potworów. Potwory to oczywiście gigantyczne monstra, których opis kojarzył mi się niezmiennie z wyglądem ogromnego stwora z końcówki filmu "The mist" z 2007 roku. Ludzkość żyje w odseparowanych od siebie szczepach, aż do chwili, gdy konieczne staje się podjęcie działań zmierzających do przetrwania ludzkości, które zamyka się w następującym przesłaniu:
"Człowiek posiada szereg cech charakterystycznych dla szczura i karalucha. Może jeść prawie wszystko. Może skutecznie...

WisemantheWise | 2016-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jako że nie przepadam za gatunkiem sci-fi moja ocena nie jest zbyt wysoka. Książka ta znalazła się u mnie przypadkowo, jednak postanowiłem ją przeczytać. Czuć że autor nazywany jest ironistą i prześmiewcą. UWAGA SPOILER -bo mimo że cała fabuła dotyczy obcych przybyszów, monstrów i przetrzebionej rasy ludzkiej to czytając każdą następną stronę ma się wrażenie jakby książkowe Potwory to zwyczajni ludzie mieszkający w swoich mieszkaniach, natomiast istoty nazywające siebie Ludzkością kojarzą się jednoznacznie z karaluchami czy innymi insektami kryjącymi się w dziurach pod podłogą. I taki chyba był zamysł autora na odwrócenie ról gatunkowych.

DragoAnasazi | 2017-04-23
Mikołaj Ka | 2016-11-26