Chwile strachu i trwogi Klęski żywiołowe konflikty zbrojne i tumulty w średniowiecznym Wrocławiu

Wydawnictwo: WAW
historyczna

Chwile strachu i trwogi. Klęski żywiołowe, konflikty zbrojne i tumulty w średniowiecznym Wrocławiu. Koniec świata zwiastować miało nadejście Antychrysta oraz przeróżne nietypowe znaki na niebie i ziemi. Trudno się zatem dziwić, że w niecodziennych zjawiskach, takich jak na przykład komety, wielki grad, trzęsienia ziemi, szarańcza, śnieg latem czy kwitnienie drzew owocowych zimą, upatrywano zbliżającego się Sądu Ostatecznego a pisze we wstępie dr Marek L. Wójcik, mediewista, adiunkt w zakładzie Nauk Pomocniczych Historii i Archiwistyki Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Praca ma charakter popularny, ale jednocześnie mocną bazę źródłową. To niewątpliwy atut książki, która zainteresuje nie tylko szerokie grono Czytelników zainteresowanych dziejami śląska, w tym Wrocławia, ale również profesjonalnych badaczy oraz studentów i uczniów. Spis treści: 1. Dlaczego wojny i żywioły budziły w średniowieczu strach, 2. zarys dziejów średniowiecznego Wrocławia, 3. Anomalie klimatyczno-meteorologiczne, 4. Powodzie, 5. Pożary, 6. Głód, 7. zarazy, 8. Trzęsienia ziemi, 9. zjawiska astronomiczne i astrometeorologiczne, 10. Konflikty zbrojne, 10. Tumulty wewnętrzne. Całość uzupełnia obszerna bibliografia oraz ikonografia.

Taczka | 2015-03-08
Przeczytana: 2014 rok