Aranżowane małżeństwa

2000-01-01
978-83-7506-204-5
Joanna Szczepańska, Klaudia Michalak-Palarz
imigranci Indie nowele nowele amerykańskie 1990 obyczaje zwyczaje

Zbiór opowieści o kobietach, które znalazły się na różnych etapach życia- mając do wyboru dwie drogi. Jedne kierują się podszeptem serca, inne wychowaniem i wartościami kulturowymi które w dzieciństwie i wczesnej młodości zostały im przekazane.
Co jest ważniejsze?
Własne szczęście czy sprawienie radości innym?
Ta książka nie odpowie na te pytania, ale sprawi iż dłużej zastanowimy się nad własnym życiem i wyborami.

Co jest ważniejsze?
Własne szczęście czy sprawienie radości innym?
Ta książka nie odpowie na te pytania, ale sprawi iż dłużej...

Po tytule książki można by się spodziewać ze dotyczy ona małżeństw zawieranych wbrew woli i z przymusu. Nic bardziej mylnego. Historie hinduskich kobiet, przebywających na emigracji jak i w ojczyźnie przedstawiają różne problemy z którymi muszą sobie radzić. Niestety historie te czytane ciągiem po jakimś czasie zaczynają nudzić.

Interesujący, skłaniający do refleksji początek, ale z każdym kolejnym opowiadaniem było coraz gorzej.
Było nudno, monotonnie i schematycznie. Można odnieść wrażenie że wszystkie Hinduski są kobietami nieszczęśliwymi.
Aranżowane małżeństwa, podporządkowanie mężowi i jego rodzinie, przynależność do domu męża, bezwolność i bezsilność. I jeśli nawet los sprawi, że kobieta będzie miała szczęście i trafi na dobrego, szanującego ją męża... ba nawet go pokocha, to zaraz przydarzy się jakaś tragedia (choroba, śmierć). Po przeczytaniu kilku opowiadań miałam dość. Jednowymiarowy, smutny, szary obraz życia hinduskich kobiet i mit o bajkowym życiu w USA.
Książka wydana w 1995 roku, moim zdaniem nie przetrwała próby czasu.

Kilka opowiadań, kilka historii, jak urywki wyjęte z cudzego życia. Tu już nie ma bajkowej magii jak w "Mistrzyni przypraw" tylko realia życia, z jego brudem, niesprawiedliwościami, upokorzeniem.
Divakaruni plecie swoje historie o kobietach realistycznie, prezentując ich losy w pewnych przełomowych dla nich momentach, gdy przychodzi pora na podejmowanie decyzji. Akcja nie ogranicza się tu jedynie do indyjskiego podwórka, bo mamy przeniesienie do Ameryki i pokazane nowoczesne kobiety chcące studiować, pracować w sklepie u boku męża, ale jednak zawsze w zderzeniu ze swoją tradycją.
Być może niektórzy skuszą się na tą pozycję z uwagi na egzotykę kraju pochodzenia autorki, jednak wydzwięk tych opowieści reasumując jest dość smutny, realnie przygnębiający jak czasem nasze szare życie. Wbrew temu co by można zakładać dotykający takiej samej rzeczywistości jak naszej, ze względu na poruszaną w niej tematykę, gdy ktoś podejmuje decyzję za nas układając nam życie, poszukiwanie szczęścia w odległych rejonach świata, poza swoją kulturą, a i tak wszędzie może spotkać obezwładnienie kobiety poprzez ich tradycję, normy kulturowe, które są rygorystyczne przestrzegane.

Nie jestem specjalnie miłośniczką opowiadań, chyba że to opowieści grozy, bo te przeważnie mają swój klimat, natomiast tutaj nie spodziewałam się aż takiego dopracowania i magnetyzmu, że chciało by się tak czytać i czytać w nieskończoność. A jeszcze lepiej by autorka podjęła wątek i stworzyła z każdego przedstawionego tu fragmentu większa całość.

Jak na zbiór opowiadań, to ten jest niezły i całkiem dobrze się broni. Spodziewałam się pewnego narzekania, ubolewania wschodnich cierpiętnic, a otrzymałam naprawdę zgrabne opowiadania z ciekawymi fabułami, tajemniczymi zakończeniami i naprawdę poruszającymi historiami. Rozdarcie głównych bohaterek, ich walka z pozorami i nakazami, różnice kulturowe, chęć życia prawdziwym życiem, bez potrzeby dogadzania na siłę innym, chociaż brutalna tradycja tak nakazuje - to wszystko sprawia wrażenie czegoś realnego, czegoś, co rzeczywiście mogło się wydarzyć i być częścią czyjegoś losu.

Zbiór opowiadań może jakoś specjalnie nie porywa i nie wzrusza, ale opowieści dobrze się czyta. Dają możliwość zapoznania się z kulturą i sposobem myślenia hinduskich kobiet i mężczyzn żyjących w kraju i tych, którzy szczęścia i sposobu na życie szukali w Ameryce.

2041

"Aranżowane małżeństwa" to zbiór kilku opowiadań, w których ciekawych historii znalazłam mało, niestety.

Jak wskazuje tytuł, w książce spotykamy aranżowane małżeństwa. Nie one jednak wzbudziły moją największą ciekawość.

Hindus, Egipcjanin czy Tunezyjczyk. Słyszałam te poglądy wielokrotnie, ale wciąż doprowadzają mnie do wścieklizny mózgu. W większości mieszkańcy biedniejszych krajów spoza Europy myślą, że my, Europejczycy wstajemy rano z łóżka, przeciągamy się, wychodzimy przed naszą rezydencję, wyciągamy ręce, a mamona sama w nie wpada.
Dopiero Ci z nich, którzy tu przyjeżdżają uzmysławiają sobie w jakim byli błędzie.
Co z tego, skoro ich bliscy, którzy pozostali w Indiach, Egipcie czy Bangladeszu nadal wiedzą swoje.
Chyba nigdy nie przestanie działać mi to na nerwy.

Czytałam tę książkę jakiś czas temu. I nie pamiętam jej. Ta nie pamięć to chyba dowód braku wrażenia (choć pamiętam na pewno jej okładkę z pomalowanymi henną dłońmi).

Przeczytałam z dużą przyjemnością. Autorkę znałam dotąd z kilku powieści, w tym cyklu "Siostra mego serca", który mnie urzekł. Nie wzbudziły natomiast zachwytu baśniowe powieści: "Strażnik muszli" i "Mistrzyni przypraw". Chitra Divakaruni zdecydowanie lepiej wypada w realistycznej prozie. Tym razem mamy przed sobą 12 opowiadań, których bohaterkami są kobiety, zwykle stojące w obliczu zmiany w swoim życiu lub trudnej decyzji. Akcja rozgrywa się na pograniczu dwóch światów reprezentujących indyjskie tradycyjne wartości i amerykańską swobodę i nowoczesność. Portrety są niezwykle subtelne, psychologicznie wiarygodne, postacie interesujące, a ich problemy głęboko poruszające i w ciągu kilkunastu stron (przeciętna długość opowiadania) zdążyłam się już tak namiętnie przywiązać do danej bohaterki, że z przyjemnością przeczytałabym całą powieść na jej temat. Autorka ma rzadki talent do kreowania na stosunkowo niewielkiej przestrzeni całych światów wewnętrznych i skomplikowanej psychologicznie fabuły. Polecam wszystkim miłośniczkom prozy Divakaruni i właściwie każdej kobiecie.

Autorka w kilku krótkich opowiadaniach otwiera przed nami świat arabskich kobiet i ich rodzin. Świat, którego codzienność dla przeciętnego Europejczyka wydaje się niekiedy gorsza niż więzienie...

• Indie
  • Azja