Socjologia codzienności

Wydawnictwo: Znak
978-83-240-0959-6
analizy socjologiczne
jusola

Gwiazdy rocka i stadionowi zadymiarze, zakupy i choroby, przyjaźń i seks, komórki i fora internetowe, zaufanie taksówkarzy do klientów i wyborców do polityków. Co łączy te tematy? Tradycyjny socjolog określiłby je jako "dziwne", ale sprawy te są przedmiotem "trzeciej socjologii": socjologii codzienności. Po "pierwszej" (zajmującej się wielkimi systemami społecznymi) oraz "drugiej" (analizującej anatomię działań społecznych i międzyludzkich więzi) przyszedł czas na "trzecią". Badacze dostrzegli, że tradycyjne problemy socjologii: nierówności społeczne, władza, kultura, świadomość zbiorowa czy globalizacja przejawiają się najwyraźniej na co dzień: w domu, szkole, supermarkecie, kościele, szpitalu i na stadionie piłkarskim. Dla socjologów życie codzienne to nowe okno, przez które można spojrzeć na stare problemy i zobaczyć coś więcej. Piotr Sztompka i Małgorzata Bogunia-Borowska zebrali przykłady najnowszych prac z kręgu "trzeciej socjologii", które ukazały się na świecie. To pierwsza taka poprzedzona obszernymi wstępami autorów antologia w Polsce. Z pewnością zainteresuje nie tylko socjologów, ale szeroki krąg czytelników, którym pomoże lepiej zrozumieć własne życie w społeczeństwie.

SkrzatPS | 2015-06-01
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka z całą pewnością kompleksowo traktuje imponderabilia codzienności obecnej przecież w każdym atomie społecznej struktury, jednak opracowanie opiera się głównie na pozycjach z brytyjskiej oraz amerykańskiej socjologii i psychologii społecznej. Nie jestem wielkim fanem przenoszenia funkcjonowania zjawisk powstałych na gruncie tradycji i organizacji społecznej krajów zachodnich na nasze rodzime podwórko, to trochę jak dosłowne tłumaczenie języków obcych. Ale może to nie zarzut do samej książki a do polskiej socjologii.

książek: 2065
AnnaSikorska | 2015-11-29

Autorzy odwołując się do "Socjologii" Gidensa poruszają kwestie ważne w zyciu codziennym

Patryśka | 2015-12-05
Przeczytana: grudzień 2015