Pejzaż etniczny Europy

Wydawnictwo: Muza
8373197990
etnicznosc, europa
estr

Autor ukazuje portrety niemal wszystkich narodów europejskich: germańskich, romańskich, słowiańskich, ugrofińskich, bałtyckich. Przedstawia ich genezę, losy dziejowe i cechy charakterologiczne. Pisze też o Żydach, Cyganach, Baskach, Sycylijczykach i innych. To fascynująca książka, która powinna zainteresować kulturoznawców i podróżników, polityków i biznesmenów, naukowców i nauczycieli, studentów i uczniów. Czytelnicy poznają mozaikę etniczną Europy, niezwykłą jedność w różnorodności kultur, Europę wielu ojczyzn, języków i obyczajów, skutek długiej historii wędrówek, nawarstwiania się i krzyżowania rozmaitych ludów.

ela152 | 2013-02-01

W książce znajduje się obszerna charakterystyka wielu narodów - od historii, poprzez charaktery narodowe, na filozofii kończąc, jednak niekiedy miałam wrażenie, że co niektóre pozycje opisane zostały zbyt obszernie w sensie historycznym, kosztem analizy charakterologicznej. Pomimo tego uważam, że jest to lektura obowiązkowa dla miłośników antropologii kulturowej.

carecera | 2014-07-24

Niezwykle trafne spostrzeżenia dotyczące narodowych cech mieszkańców Europy.

mellaga | 2016-11-27
Na półkach: Etno, Przeczytane