Samobójstwo. Studium z socjologii

Okładka książki Samobójstwo. Studium z socjologii Émile Durkheim
Okładka książki Samobójstwo. Studium z socjologii
Émile Durkheim Wydawnictwo: Oficyna Naukowa Cykl: Biblioteka Myśli Socjologicznej (tom 3) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Biblioteka Myśli Socjologicznej (tom 3)
Le Suicide. Étude de Sociologie
Oficyna Naukowa
2006-01-01
2006-01-01
Krzysztof Wakar
suicydologia samobójstwo socjologia

Jedna z ciekawszych książek socjologicznych. Dokładna analiza przyczyn samobójstwa, każda hipoteza naukowo potwierdzona lub obalona, różne czynniki zestawione zostały w tabeli z danymi statystycznymi. Powszechne opinie, na przykład dotyczące wpływu temperatury, alkoholu, biedy, okazują się mitami. I, mimo ze książka została napisana dwa wieki temu, to myślę, że wnioski określające dominujący wpływ czynników społecznych -zarówno tych skłaniających do samobójstwa, jak i ochraniających przed nim - są aktualne. Na podstawie danych wyodrębnione zostały trzy - cztery główne rodzaje samobójstw: egoistyczne, altruistyczne, anomiczne i fatalistyczne (choć to ostatnie tylko wspomniane ze względu na zbyt małą ilość dostępnych informacji). Oglądając wiadomości widzimy, że także współcześnie zdarzają się wszystkie te rodzaje samobójstw, jednak przydałyby się aktualne badania na ten temat, ponieważ ewolucja kultury, rozwój techniki, równouprawnienie płci, itd, zdecydowanie odmieniły warunki życia, relacji społecznych, itd. Warto jednak pamiętać, zwłaszcza w dobie rodzin "dwa plus jeden" i stosunkowo częstych altruistycznych samobójstw młodych ludzi (upokorzonych uczniów gimnazjum itp.),o tym, że gęsta rodzina, nawet jeśli biedna, jest czynnikiem chroniącym przed samobójstwem.

• Socjologia
  • Psychologia/socjologia