Przemiany intymności: Seksualność, miłość i erotyzm we współczesnych społeczeństwach

Tłumaczenie: Alina Szulżycka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
The Transformation of IntimacSexuality, Love and Erotism in Modern Societies
978-83-01-14943-7
intymność, społeczehnstwo
Martwa

Błyskotliwa analiza przemian życia społecznego związanych z rewolucją seksualną. Rzetelna naukowo, a zarazem prowokująca do dyskusji. Anthony Giddens omawia główne interpretacje roli seksualności we współczesnej kulturze, podkreślając rolę kobiet w tym procesie oraz rozważając możliwości demokratyzacji sfery osobistej. Książka jest świetnie napisaną pracą socjologiczną, której tematyka zainteresuje również osoby nie zajmujące się profesjonalnie naukami społecznymi.

Marcin | 2014-04-26

Bardzo ciekawa książka. Prowokująca do myślenia. Giddens przedstawia nowe formy związków intymnych, oraz przemiany, jakie one przeszły na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.
Współczesny związek Giddens widzi jako taki, w którym oboje partnerów musi być aktywnych, to znaczy dążyć do samodoskonalenia. Związek nie jest taki jak był kiedyś, to znaczy "na zawsze", tylko jest "dopóki będę z tobą szczęśliwy/szczęśliwa". Giddens odnosi się entuzjastycznie do takiej wizji, ale to rodzi pewne fundamentalne pytania. Co w sytuacji, kiedy jedna ze stron ciężko zachoruje? Co w sytuacji, kiedy jedna ze stron straci pracę i przejdzie na utrzymanie swego partnera?
To pytania natury moralnej, ale również leżące u podstaw wszystkich związków, które do tej pory miały służyć za oparcie w każdej sytuacji życiowej. Czy współczesność widzi to inaczej?

Arek | 2011-11-17
Przeczytana: 06 lipca 2010

"Czysta relacja", "miłość współbieżna", "plastyczna seksualność" - to kilka terminów ze słownika Giddensa, które w nurt analizy kulturo- i socjoznawczej weszły na stałe, a które w tej książce są przystępnie i ciekawie wyjaśniane. Nie jestem socjologiem by oceniać merytoryczność badań autora i jego tez, ale lektura "Przemian intymności" to na pewno jedna z podstawowych pomagających zrozumieć współczesne przemiany w obszarze seksualności.

daria | 2012-10-25
Na półkach: Przeczytane, Kupię
Przeczytana: 25 października 2012

Naukowe podejście, wnikliwa analiza i bystre spojrzenie na seksualność. Bardzo polecam!

Blanka | 2018-07-08
Na półkach: Wakacje 2018, 2018, Przeczytane