Wybór pism estetycznych

Wydawnictwo: Universitas
9788324209002
historyczna

SPIS TREŚCI Tadeusz Szkołut, Estetyka Stanisława Brzozowskiego WYBÓR PISM ESTETYCZNYCH STANISŁAWA BRZOZOWSKIEGO 1KULTURA- SPOŁECZEŃSTWO-HISTORIA[Rzeczywistość kultury w perspektywie „filozofii krytycznej"}Nasz „ja" i historiaKultura i życie [Od kultury „cząstkowej" do kultury „całkowitej"] 2MŁODZIEŃCZE PRACE KRYTYCZNE: W WALCE O NOWĄ SZTUKĘ DLA NOWEGO SPOŁECZEŃSTWAMy młodziTu l''as soulu, Georges Danin...[Anachroniczność pisarstwa Sienkiewicza](fragment)Henryk Sienkiewicz i jego stanowisko w literaturze współczesnej (fragmenty)Współczesne kierunki w literaturze współczesnej (fragment)Maurycy Maeterlinck. Z powodu wystawienia Monny Vanny w Warszawie[Immoralistką jest w istocie swej twórczość"] (fragment)Sztuka i społeczeństwo [Sztuka - „korektyw życia społecznego"] (fragmenty)Teatr współczesny i jego dążności rozwojowe [Znaczenie teatru w kulturze] (fragmenty)O nowej sztuce [Zadania sztuki w perspektywie „indywidualizmu bezwzględnego"] (fragmenty)Miriam [Sztuka jako „wielka antycypacja"](fragmenty) 3„WSPÓŁCZESNA KYTYKA LITERACKA W POLSCE"[FILOZOFICZNO-ESTETYCZNE PRZESŁANKI I KONKLUZJE KRYTYKI LITERACKIEJ]Sprawdziany i metody krytykiSubiektywizm i obiektywizmSztuka i krytykaDrogi krytyki, jej typy i odmianyZadania krytyki wobec literatury istniejącej i tej, która powstaje (fragment)Mitologia estetyczna: - Miriam [Zmistyfikowana świadomość estetyczna]Kilka słów z teorii powieści [Forma epicka a forma dramatyczna] 4TRAGIZM W ŻYCIU I JEGO RÓŻNORAKIE MANIFESTACJE W SZTUCE[Teatr jako „samopoznanie ludzkości"] (fragmenty)[Istota tragedii] (fragment)Stanisław Przybyszewski [Jako wyraziciel dehumanizacji życia nowoczesnego]Styl Ibsena [„Żal po tragedii]Dzieje grzechu Stefana Żyromskiego [Odpowiedzialność człowieka za swe życie jako tragiczna zdobycz nowoczesności] (fragment)[Tragiczna zguba pięknego człowieka] ( fragment)[Rzeźba jako wyraz tragicznej wolności człowieka nowoczesnego] (fragment) 5HUMOR I PRAWO [HUMOR JAKO ZASADA LITERATURY ANGIELSKIEJ]Humor i prawo [Humor jako zasada literatury angielskiej] (fragment) 6„PAMIĘTNIK" [ FRAGMENTY ESTETYCZNE][Poezja i „zmysł historyczny"][Poezja jako „twórcza autodefinicja człowieka"][Krytyka literacka - analiza żywej tradycji][Styl epoki i jego ekspresja w literaturze][Słowo - jedyna rzeczywistość człowieka - nie istniej poza historią][Estetyczne usprawiedliwienie artyzmu"][Styl - kultura uwewnętrzniona przez jednostkę][Etyczność wpisana w strukturę ludzkiego świata społeczno-historycznego] 7AFORYZM O KRYTYKU, TWÓRCY I KULTURZE ARTYSTYCZNEJAforyzm o krytyku, twórcy i kulturze artystycznej [wybór] BibliografiaKupujący tę książkę wybierali także: » Romantyzm, niedokończony projekt. Eseje » Obrazy mimo wszystko

źródło opisu: Matras

Herbatka | 2016-06-12