Wybór poezji. Sofijówka

Wydawnictwo: Universitas
8324200657
poezja
Kasztan

Znany jako libertyn, o niezwykle ciętym dowcipie, zostawił nam Trembecki wyjątkowy portret swoich czasów, ujęty w piękną formę wiersza klasycznego. Wśród jego utworów łatwo znaleźć wyraz niezwykłej afirmacji życia obok ostrych utworów o zacięciu polemicznym, satyrę na współczesność i liryczne opisy natury, refleksję nad życiem i frywolne utwory o tematyce erotycznej. W bajkach zaś Trembecki...

Wśród jego utworów łatwo znaleźć wyraz niezwykłej afirmacji życia obok ostrych utworów o zacięciu polemicznym, satyrę na współczesność i liryczne opisy natury, refleksję nad życiem i frywolne utwory o tematyce erotycznej. W bajkach zaś Trembecki osiągnął niezwykłą plastykę obrazu i języka.

Emsi | 2014-12-10
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 10 grudnia 2014

Zawsze wydawało mi się, że jestem bardzo odporna na komentarze dotyczące marności klasyki literatury (no bo jakże to można czytać, jakże to można zrozumieć, przecież nie sposób przez to przebrnąć), ale ja wciąż i wciąż z uporem maniaka czytałam klasykę i zachwycałam się nią z całych moich sił. Obecnie podczas studiów zasypywana jestem wieloma pozycjami z półeczki "klasyka mniej znana lub zdawać się może - nieznana i niechciana", ale daję radę. Analogicznie, sądziłam, że Sofijówka okaże się tylko pozornie nudnawa i trudna, ale teraz, po przeczytaniu wiem, że nie wiem, o czym czytałam. Starałam się, czytałam fragmenty kilkukrotnie i nadal się nie przekonałam i nadal nie wiem, o co tyle szumu i wiem, że na ćwiczeniach z Oświecenia nie zabłysnę :)

książek: 1991
kryptonite | 2011-04-20
Przeczytana: 13 marca 2011

Nie wiem, co Mickiewicz w tym widział...

Goszka | 2014-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2014

Całkiem przyjemnie się to czyta - w przeciwieństwie do wielu lektur tego typu. Stanisław Trembecki przedstawił ogród w malowniczy i piękny sposób, sięgając do klasycznej mitologii.

Lenkaite | 2013-02-04
Przeczytana: lipiec 2007

Na drugim roku studiów jako niczego nieświadoma studentka zgłosiłam się do tematu pracy "Niepokorna muza Stanisława Trembeckiego". Byłam przekonana, że chodzi o jego niechęć do kleru, politykowanie, pijaństwo i utracjuszowski styl życia. Do tamtej pory nie natknęłam się jeszcze na jego twórczość erotyczną:]]] m. in. epitalamiony:>>> moim zdaniem zawierają tak obrazowe - i jednocześnie niewulgarne! - przedstawienie spraw :D że jeśli chodzi o poziom wywieranych emocji, spokojnie deklasują większość wierszydeł współczesnych. Oczywiście Sofijówka to tylko poemat opisowy, ale nawet w nim (fragm. o dorodności baranów i zaszczepianie Achillesa:>>>) przebijają charakterystyczne dla Trembeckiego motywy:>>>

kalka | 2016-12-02
kelilah | 2016-08-27