Książka Roku 2018

Cud albo Krakowiaki i Górale

Seria: Biblioteka Narodowa: Seria I
Wydawnictwo: Ossolineum

Opera komiczna Cud albo Krakowiaki i Górale to jeden z najwybitniejszych utworów dramatycznych polskiego oświecenia. Utwór, osadzony w realiach podkrakowskiej wsi, nawiązuje do aktualnych wydarzeń społecznych i politycznych, takich m.in. jak insurekcja kościuszkowska.

źródło opisu: Ossolineum, 2005

źródło okładki: zdjęcie autorskie

"Świat srogi, świat przewrotny,
Wszystko na opak idzie..."

Napotykająca na poważną przeszkodę miłość Basi i Stacha, występne uczucie Doroty (żony młynarza Bartłomieja i macochy Basi), dzieje ubogiego studenta Bardosa, konflikt Krakowiaków i górali, potyczki i intrygi - wszystko ot znajdziecie tutaj!

Jest interesująco i zabawnie, do tego prawdopodobnie - bohaterami kierują odwieczne ludzkie słabostki: urażona duma, zazdrość, miłość. A język wcale nie razi, tylko wzmaga prawdopodobieństwo. Ot, taka odrobina folkloru :)

Jeszcze jedno - gdyby nie wstęp (do którego lektury również zachęcam), nie odgadłabym, że Bogusławskiemu w istocie chodziło o pobudkę do zorganizowania powstania. Tak więc uczucie Stacha i Basi i wszystkie wynikające z niego perypetie to tylko przykrywka do wielkiej polityki.

Całkiem przyjemna lektura. Polecam!

Goszka | 2015-01-13
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 13 stycznia 2015

Wesoła historia miłosna Stasia i Basi, utrzymana w klimacie ludowym. Bardzo przyjemna, choć muszę przyznać, że nie byłam do niej przyjaźnie nastawiona. Spodziewałam się czegoś o wiele gorszego. Przede wszystkim myślałam, że gwara mnie wykończy, ale po kilku stronach przestałam zwracać na nią uwagę. "Cud mniemany" to zdecydowanie ta lepsza część oświecenia.

Sabina | 2014-03-01
Przeczytana: 01 marca 2014

Historia miłosna epoki oświecenia ukazana w śmieszny sposób, trochę z przymrużeniem oka ;) Przyjemna lektura, mimo że nie przepadam za tego typu literaturą.

Zuzanna | 2013-08-25
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Zabytek literatury oświeceniowej, warto znać, nawet jeśli dzisiaj już nie zachwyca. Polecam w wersji audio, zarys rysuje się weń wyraźniej.

polka_czytajaca | 2014-05-14
Przeczytana: 14 maja 2014

Zabytek czasów oświecenia - warto znać. Bardzo przyjemnie się ją czyta, dość szybko, a i uśmiechnąć się można:)

Nanatei | 2014-03-22
Na półkach: Przeczytane, Oświecenie
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Utwór mnie co prawda nie zachwycił, niemniej czas spędzony na czytaniu mijał przyjemnie. Ludowa sceneria to coś, za czym przepadam, kwestie są dzięki temu proste i lekkie, pełne swoistego, dobrodusznego wdzięku. A wisienką na babeczce była postać biednego studenta Bardosa z kryzysem światopoglądowym, dotyczącym sensu przyswajania tylu mądrości. I jak tu nie poczuć międzypokoleniowej studenckiej solidarności?

Joanna | 2011-07-26

Świetna.