Twórcy

Creators
978-83-247-0716-4
literatura faktu
Snoopy

Autor głośnych "Intelektualistów" tym razem wziął "pod lupę" słynnych twórców. W tomie esejów przygląda się pisarzom, od Chaucera i Szekspira po Marka Twaina i T.S. Eliota, malarzom (Durer, Turner, Picasso) architektom, a nawet projektantom mody, zestawiając Diora z Balenciagą. Nie sposób zdefiniować genialności, można to jednak pokazać na przykładach - pisze. I pokazuje, przywołując niezliczone anegdoty, łączone błyskotliwymi refleksjami o naturze twórców, często ludzi dziwnych i trudnych, i mechanizmach twórczości. Kopalnia informacji, lekki i dowcipny styl. Wciągające od pierwszej strony!

Zbiór esejów o twórcach takich jak m.in: Picasso, Durer, Szekspir, Disney itd.
Książka przybliża nam pojęcia twórcy i twórczości. Przesłanie Autora to niewątpliwie stwierdzenie iż twórczość jest cechą wrodzoną, że każdy z nas potrafi tworzyć, a większość chcąc czy nie i tak się tym zajmuje. Często także pełnią szczęścia bywają dzieła skromne i niepozorne. Twórczość bywa też zazwyczaj uniwersalnym lekarstwem na troski i niedole codziennego życia.
Autor podkreśla, że tworzenie jest cudownym zajęciem, natomiast życie twórców jest przywilejem bez względu na to jak nużąca i trudna wydaje się ich praca. W efekcie jest to praca interesująca, i obfituje w osobliwe aspekty i satysfakcje.

Piętnaście słynnych nazwisk z dziedzin takich jak muzyka, literatura, moda i malarstwo. Jest to książka o ludziach wielkiego talentu oraz geniuszach, którzy zajmowali się sztuką.
Napisana lekko, przystępnym językiem, z uwzględnieniem niezbędnych faktów historycznych, ubarwiona ciekawostkami z ich...

Buka | 2017-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2017

Aż dziw (i wstyd) bierze, że tyle lat przeleżała kurząc się na półce!
Bardzo interesująca pozycja! Przyjemna narracja okraszona ogromną ilością informacji, ciekawostek i nieraz mocno pieprznych notek biograficznych Twórców.

Dla mnie super! I polecam każdemu niezdecydowanemu, żeby w końcu ją przeczytał ;).
Na pewno zapoznam się innymi tytułami Johnsona.

UrsaMinor | 2018-04-22
beczkabeczek | 2018-03-12