Od Holocaustu do Hollywood

Okładka książki Od Holocaustu do Hollywood Gene Gutowski
Okładka książki Od Holocaustu do Hollywood
Gene Gutowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literackie
2004-01-01
2004-01-01
83-08-03539-6
Michał Ronikier
autobiografia holocaust hollywood gutowski polański

Gene Gutowski - hedonista, bawidamek czy erotoman gawędziarz? Trudno powiedzieć. Czy opisane okoliczności miały miejsce? Nikt tego nie sprawdzi. Niewiarygodne, a być może nawet prawdziwe!

Ciekawe wspomnienia znanego producenta filmowego i przyjaciela Romana Polańskiego. Pełno smaczków z życia gwiazd i gwiazdek kultury światowej. Autor z niezwykłym dystansem podchodzi do siebie ukazując znane i mniej znane podboje erotyczne swoje i swoich znajomych. Do tego fajne fotki i niestandardowa okładka, przedwojenny Lwów, powojenny Londyn a także Hollywood.

Bardzo wielowymiarowa opowieść o Polaku ze Lwowa z żydowskim rodowodem.
Niezwykły koktajl.
Jest arystokracja.
Jest Holokaust.
Jest Hollywood.
Jest życie erotyczne.
Bogaci ludzie maja bogatych przyjaciół.
Ale i szczęścia dużo trzeba.
Sporo o kulisach Holocaustu, zycia w zniszczonej Warszawie, emigracji, dziesiatej muzie, producentach i oczywiscie życiu erotycznym.
Jest też przyjaźń z Romanem Polańskim.

intrygująca książka

Bardzo wielowymiarowa opowieść o Polaku ze Lwowa z żydowskim rodowodem.
Niezwykły koktajl.
Jest arystokracja.
Jest Holokaust.
Jest Hollywood.
Jest życie erotyczne.
Bogaci ludzie maja bogatych przyjaciół.
Ale i szczęścia dużo trzeba.

skandalizujące, a zarazem wciągające

skandalizujące, a zarazem wciągające

50 / 52 / 2019

50 / 52 / 2019

Autobiografia, która mogłaby starczyć dla 30 osób. Czy autor koloryzował? Nie wykluczam tego, ale sądzę, że zbytnio nie musiał. Wiele plotek, groteskowa wprost ilość seksu i cała masa znanych osób. Polecam zwłaszcza ludziom z dużą wiedzą ogólną, bo wtedy dopiero docenia się unikalność tej książki i można się nią w pełni cieszyć.

Gutowskiego przeczytałem ze względu na Polańskiego, który wspominał o nim w swojej autobiografii "Roman by Polanski". pierwsza połowa jest zarówno fascynująca jak i przerażająca. realistyczne opisy wojny i utraty najbliższych są wstrząsające. w szczególności zrobił na mnie wrażenie opis cierpienia a wreszcie śmierci młodszego brata Gina, straszne... druga połowa jest już mniej interesująca, chociaz wciągają opisy bohemy i sukcesu Polańskiego.

Książka przedstawia niezwykle barwne życie nietuzinkowej osoby. Czyta się bardzo przyjemnie, nasuwa się tylko pytanie: Czy to się działo naprawdę? Część historii jest potwierdzona przez Romana Polańskiego, ale co z resztą? Tego już się nie dowiemy. Przesłanie książki: Warto rozwijać swoje talenty!

Ta książka bardzo mnie zaskoczyła. In plus ! Rewelacyjne studium powojennego przemysłu filmowego i życia towarzyskiego. Coś w rodzaju podróży sentymentalnej do lat, do świata, który już nie wróci. Napisane lekko, bez spiny, a więc czyta się szybko, dobrze i z dużym zainteresowaniem. To jedyna pozycja, po przeczytaniu której żałowałem, że urodziłem się 20 lat za późno :-)

Inne spojrzenie na wojnę i Holocaust. Przeżycia wojenne, dramatyczne , pełne tragedii osobistych, śmierci i samotności, a z drugiej strony życie światowca, hollywoodzkiego producenta, bywalca salonów, człowieka zamożnego i tu wesoło, radośnie, celebrycko a miejscami nawet rubasznie. Człowiek sukcesu, któremu wojenna trauma nie przesłoniła radości życia . Moim zdaniem lekkoduch i bawidamek to tylko maska. Upewniłam sie co do tego odwiedzając muzeum w Bełżcu, gdzie wisi m.in. zdjęcie rodziny Gutowskiego ( zmienił nazwisko) i przewodnik opowiada m.in o losach jego rodziny. Warto przeczytać i spojrzec na bohatera inaczej , nie tylko przez pryzmat jego zdystansowanych opowieści , fascynacji szybkim życiem i seksem.

• Biografie
  • Judaica