Od Holocaustu do Hollywood

Tłumaczenie: Michał Ronikier
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wspomnienia [WL]". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-03539-6

Wspomnienia Gene’a Gutowskiego - światowej sławy producenta filmowego – łączą tematy sprzeczne i zdawałoby się nie do pogodzenia: wojnę i Holocaust oraz humor, erotykę i przygody w hollywoodzkim stylu. Przedwojenny Lwów, powojenne Niemcy, Nowy Jork, Londyn i Hollywood, a także Paryż, Gstaad, Arabia Saudyjska i Warszawa – poprzez zrządzenie losu czy też zbieg okoliczności Gene Gutowski zawsze...

Przedwojenny Lwów, powojenne Niemcy, Nowy Jork, Londyn i Hollywood, a także Paryż, Gstaad, Arabia Saudyjska i Warszawa – poprzez zrządzenie losu czy też zbieg okoliczności Gene Gutowski zawsze znajdował się w centrum wydarzeń.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: www.kdc.pl

talia44 | 2016-05-03
Na półkach: Przeczytane, Z wojną w tle
Przeczytana: 02 maja 2016

Gene Gutowski to urodzony we Lwowie w latach dwudziestych,rzezbiarz,producent filmowy i można też powiedzieć,że obywatel świata.Wspomnienia Gutowskiego obejmują jego dzieciństwo na Kresach Wschodnich,holocaust,dramatyczne przeżycia pod niemiecką okupacją,a po wojnie praca w przemyśle filmowym z najwybitniejszymi ludzmi kina na świecie.Jako znany producent filmowy pracował z najwyżej cenionymi reżyserami i aktorami.Był też producentem i współtwórcą sukcesów filmów Romana Polańskiego,z którym do dnia dzisiejszego pozostaje w przyjażni.
Gene bardzo ubarwia swoje życie,niektóre opowieści wydają się mocno przerysowane,ale książka nie nudzi,miejscami bawi i czyta się ją bardzo przyjemnie.
jest to autobiografia uroczego i bardzo dowcipnego człowieka.Napisana jest barwnym,żywym językiem obrazowo odtwarzającym nastrój okresu międzywojennego,czas wojny i powojenne losy żydowskich wygnańców.
Dodatkowo książka jest okraszona wieloma zdjęciami z prywatnego życia autora,oraz z wielu planów...

tunio | 2014-08-03
Przeczytana: 03 czerwca 2014

Nie wiedziałem kim jest Gene Gutowski, zainteresowała mnie jednak droga od Holocaustu do Hollywood, którą jak sugeruje tytuł, pokonał jej autor. No cóż, Gene nie jest "wielkim poetą", jest jednak niewiarygodnym szczęściarzem. "Od Holocaustu..." to opis większej część życia niezwykle inteligentnego, kreatywnego i uroczego człowieka. Gene nie jest jednak ideałem, a najlepiej widać to po nieudanych związkach z kobietami, które to niestety Gene porzucał, goniąc za kolejnymi trzpiotkami.
Biografię Gena warto przyczytać, choćby tylko po to, by poczuć "klimat" okupowanej Polski oraz zrozumieć na czym polega praca producenta filmowego, przy takich dziełach Romana Polańskiego jak "Matnia" czy "Pianista".

Gene, jeśli mnie słyszysz, wiedz, że mimo wszystko, porządny z Ciebie gość.

25ben | 2016-08-25
Przeczytana: 2010 rok

Inne spojrzenie na wojnę i Holocaust. Przeżycia wojenne, dramatyczne , pełne tragedii osobistych, śmierci i samotności, a z drugiej strony życie światowca, hollywoodzkiego producenta, bywalca salonów, człowieka zamożnego i tu wesoło, radośnie, celebrycko a miejscami nawet rubasznie. Człowiek sukcesu, któremu wojenna trauma nie przesłoniła radości życia . Moim zdaniem lekkoduch i bawidamek to tylko maska. Upewniłam sie co do tego odwiedzając muzeum w Bełżcu, gdzie wisi m.in. zdjęcie rodziny Gutowskiego ( zmienił nazwisko) i przewodnik opowiada m.in o losach jego rodziny. Warto przeczytać i spojrzec na bohatera inaczej , nie tylko przez pryzmat jego zdystansowanych opowieści , fascynacji szybkim życiem i seksem.

dobrywybór | 2017-04-14

Książka przedstawia niezwykle barwne życie nietuzinkowej osoby. Czyta się bardzo przyjemnie, nasuwa się tylko pytanie: Czy to się działo naprawdę? Część historii jest potwierdzona przez Romana Polańskiego, ale co z resztą? Tego już się nie dowiemy. Przesłanie książki: Warto rozwijać swoje talenty!

Alen | 2017-01-16

Ta książka bardzo mnie zaskoczyła. In plus ! Rewelacyjne studium powojennego przemysłu filmowego i życia towarzyskiego. Coś w rodzaju podróży sentymentalnej do lat, do świata, który już nie wróci. Napisane lekko, bez spiny, a więc czyta się szybko, dobrze i z dużym zainteresowaniem. To jedyna pozycja, po przeczytaniu której żałowałem, że urodziłem się 20 lat za późno :-)

Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 30 listopada 2010

Czyta się to bardzo dobrze, ale ilość zbiegów okoliczności i ich niezwykłość budziły we mnie wątpliwość ich autentyczności.

Piotr | 2015-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Książkę podsumuję jednym zdaniem: w życiu jednak trzeba mieć więcej szczęścia niż rozumu.

Anya | 2013-05-21
Przeczytana: 21 maja 2013

Tak fascynująca opowieść, że niektóre anegdoty wydają się nieprawdopodobne.

Aleksandra | 2017-03-30
Przeczytana: 25 kwietnia 2017