Skandal z Modiglianim

83-7359-287-3
2008-02-29
monotema

Inne wydania

Sprawnie napisana powieść sensacyjna. Ambitna historyk sztuki, wpada na trop nieznanego obrazu Modiglianiego z okresu, gdy sławny malarz pozostawał pod wpływem narkotyków. Przekazana przez nią informacja o odkryciu wywołuje poruszenie wśród handlarzy obrazów - do rywalizacji o zaginione arcydzieło stają m.in. właściciele dwóch galerii i wynajęty detektyw. Śladem dziewczyny z Paryża i Londynu podążają do małej wioski na wybrzeżu Adriatyku. Tymczasem utalentowany, sfrustrowany niepowodzeniami młody angielski malarz, wraca z przyjacielem, także malarzem, przygotowuje perfidną zemstę na londyńskim światku handlarzy sztuką.

Koronczarka | 2015-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2015

Lubię Kena Folletta, ale o jego starszej twórczości nie mam pojęcia. Podczas wakacyjnego rozleniwienia trochę te braki może uda mi się nadrobić. "Skandal..." jest pierwsza książką z tej serii i dobrze się czytającą. Środowisko artystów, fałszerze dzieł sztuki, przedsiębiorcza, młoda pani naukowiec, poszukiwanie zaginionego obrazu Modiglianiego, to wszystko dobrze brzmi. Trochę się te wątki za bardzo rozpadają, ale i tak miło można spędzić czas przy lekturze.

Monika | 2012-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2012

Jestem bardzo zaskoczona tak niską oceną tej książki. Follett jest mistrzem pióra, a ta powieść zasługuje na wyróżnienie. Oczywiście, subiektywnie rzecz biorąc ;)
Bardzo dobry pomysł na książkę, doskonała historia pełna niespodzianek i zagadek - dla mnie bomba!

Agusiek | 2014-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2014

Uwielbiam Kena Folletta, jego zdolność budowania napięcia, elastyczność i dobór słów, jakich używa, aby wciągnąć czytelnika w fabułę, zawiłość akcji i piękne, chociaż czasem smutne rozwiązania. Ta powieść jest jego pierwszą i widać, że zdecydowanie tego wszystkiego, za można go kochać, tutaj zabrakło. Temat książki znakomity, można było na tak wiele ciekawych sposobów poprowadzić akcję, a skończyło się na nadmiarze postaci i takiej sieczce bez sensu. Zbyt wielu bohaterów, nie do końca jasne motywy ich działania i powiązania, zakończenie tak szybkie i bez punktów wspólnych, że aż trudno uwierzyć, że tak można zmiażdżyć powieść. Dobrze, że kolejne powieści to już inne historie.

Naila | 2011-04-04
Na półkach: Przeczytane, KNDL
Przeczytana: marzec 2011

"Skandal z Modiglianim" Kena Follett'a czytałam ciągiem, bo chciałam wiedzieć, co dalej. Tak było, ale dopiero od jakiegoś momentu, bo autor, aby zapoznać czytelnika z różnymi osobami i wątkami 'przechodził' od osoby do osoby i zaczynał kolejne i kolejne wątki.. w pewnym momencie stwierdziłam, że jeśli doda jeszcze jedną osobę, jeszcze jedno nowe zagraniczne nazwisko do zapamiętania, to chyba trzasnę książką, ale na szczęście jego i moje, tak się nie stało.

Poznajemy tu pewną dziewczynę która kontynuując pracę naukową, postanawia napisać o kontrowersyjnym sposobie powstawania niektórych dzieł - pod wpływem używek. Dziewczyna trafia na ślad nieznanego dzieła.. Poznajemy świat malarskiego biznesu, kulisy galerii z dziełami różnych malarzy, poznajemy też malarzy w opałach, detektywów, właścicieli-handlarzy różnych galerii obrazów, znudzoną aktorkę, intrygę wysnutą w pewnym celu.. nie chcę zdradzać za wiele, a dzieje się w tej książce mnóstwo! Wciągająca książka na pograniczu...

Nitager | 2016-06-30

Może nie należało wiele oczekiwać po literackim debiucie, ale jednak talent autora postawił poprzeczkę wysoko. I strącił ją, niestety.
Fabuła jest świetna, pomysł na intrygę znakomity, realia bardzo prawdopodobne, a świat handlarzy sztuki opisany wyśmienicie. Jednakże akcja prowadzona jest w sposób niespecjalnie atrakcyjny. Jest monotonna, miejscami przydługawa, nużąca i chwilami jednostajna. Szkoda, że ten właśnie temat autor wziął na warsztat swej pierwszej powieści. Gdyby powstała później, gdy autor już obrósł porządnie w pióra, moglibyśmy dziś podziwiać arcydzieło.
nie żałuję, że przeczytałem, bo dobrze jest widzieć, jak pisarz zaczyna i potem podziwiać jego ciągły wzrost. Ale wracać do niej na pewno nie będę.

Bosy_Antek | 2011-10-21

Od czerwca wpuściłem do mojego czytelniczego krwiobiegu cztery powieści Kena Folletta. Mam na jego temat dość jasne, sprecyzowane zdanie – to świetny rzemieślnik, władający niezłym piórem, potrafiący kilkoma kreskami zarysować dość złożony charakter.

Nie spodziewam się po jego książkach wzruszenia lub głębokich przeżyć estetycznych. To w czystej postaci literatura rozrywkowa. Raz lepsza, raz gorsza…

No i trafiłem na tę gorszą – „Skandal z Modiglianim”, to imię mojego rozczarowania. Opowieść lekka, łatwa i przyjemna. Momentami zbyt łatwa, za bardzo przewidywalna, czerpiąca pełnymi garściami ze skarbnicy zgranych chwytów literatury sensacyjnej.

Mamy paru bohaterów, dość sympatycznych w sumie, których łączy świat sztuki – snobistyczni kolekcjonerzy, niedocenieni malarze, postrzeleni fałszerze, zepsute aktorki, studentki tropiące zaginione płótna wielkich artystów…

Całość wiruje w takt nieprawdopodobieństw, zbiegów okoliczności, zbyt czystych przypadków.

Błyskotka prosząca się...

Marcin Napierała | 2012-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2012

Pierwsza książka autora (z wielu które napisał, która trafiła w moje ręce. Świat artystów i handlarzy sztuki - w przyjemny sposób przedstawiony dla czytelnika. Akcja rozgrywa się wokół poszukiwań zaginionego obrazu oraz tego jak można łatwo oszukać galerie.
Pierwsza i nie ostatnia książka Kena Folletta, po którą sięgnąłem.

Aneta | 2012-05-11
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 08 maja 2012

Każdy pragnie mieć coś wyjątkowego, a już wyjątkowy obraz, o którym nikt nie sławnego ( oczywiście martwego ) artysty jest na miarę góry złota.
I oto pojawia się szansa, że pewna dziewczyna- badając wpływ trawy i innych narkotyków na malarstwo- trafia na ślad zaginionego Modiglianiego. Nieopatrznie dzieli się tą informacją z kilkoma osobami i już mamy pogoń za łupem. Z Londynu, Paryża wprost do małej wioski pod Rimini.
A w samym Londynie, kwitnie spisek przeciwko właścicielom galerii.
Co przyniesie los, kto zdobędzie Modiglianiego?
Przeczytajcie, naprawdę warto.

Marek Danielewicz | 2011-07-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Bardzo wciągająca książka. Bardzo szybka akcja powodowana przez zmianę sytuacji.Polecam. To jedna z najlepszych książek Ken'ego Folett'a.

dorcia2633 | 2016-05-13
Przeczytana: 18 grudnia 2014

Pogłoska o nie znanym dotąd obrazie Modiglianiego z okresu, gdy wielki malarz pozostawał pod wpływem narkotyków, wywołuje poruszenie w londyńskim światku handlarzy dzieł sztuki. W poszukiwaniach zaginionego arcydzieła uczestniczą żądni sławy i pieniędzy: zdesperowany właściciel galerii obrazów, detektyw i ambitna, piękna kobieta. W swej rywalizacji dopuszczają się kradzieży, fałszerstw i szantażu. Tymczasem do rozgrywki wkracza młody, niedoceniony malarz...