Skandal z Modiglianim

Tłumaczenie: Juliusz Garztecki
Wydawnictwo: Albatros
The Modigliani Scandal
monotema

Sprawnie napisana powieść sensacyjna. Ambitna historyk sztuki, wpada na trop nieznanego obrazu Modiglianiego z okresu, gdy sławny malarz pozostawał pod wpływem narkotyków. Przekazana przez nią informacja o odkryciu wywołuje poruszenie wśród handlarzy obrazów - do rywalizacji o zaginione arcydzieło stają m.in. właściciele dwóch galerii i wynajęty detektyw. Śladem dziewczyny z Paryża i Londynu podążają do małej wioski na wybrzeżu Adriatyku. Tymczasem utalentowany, sfrustrowany niepowodzeniami młody angielski malarz, wraca z przyjacielem, także malarzem, przygotowuje perfidną zemstę na londyńskim światku handlarzy sztuką.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

gwiazdka | 2017-03-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 25 marca 2017

Przed lekturą „Skandalu Modiglianim” zastanawiałam się, dlaczego książka ma tak słabą ocenę, całkiem nietypową dla Folletta. A tymczasem okazało się, że podczas lektury chwilami nudziłam się. Owszem, główna myśl autora o snobizmie kolekcjonerów i w ogóle świata związanego ze sztuką jest prawdziwa, ale nic poza tym. Bohaterów nie polubiłam, w ogóle byli bardzo nijacy, akcja powolna i mało interesująca. Niektóre wątki rozbudowane bez potrzeby, a niewiele wnoszące do powieści. Inne, niby kluczowe dla powieści, zostały potraktowane po macoszemu i w zasadzie skrócone do kilku akapitów. Temat „Skandalu…” nadawałby się na opowiadanie na 50 stron, na powieść jest tu za mało treści. Tylko przeciętna.

Koronczarka | 2015-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2015

Lubię Kena Folletta, ale o jego starszej twórczości nie mam pojęcia. Podczas wakacyjnego rozleniwienia trochę te braki może uda mi się nadrobić. "Skandal..." jest pierwsza książką z tej serii i dobrze się czytającą. Środowisko artystów, fałszerze dzieł sztuki, przedsiębiorcza, młoda pani naukowiec, poszukiwanie zaginionego obrazu Modiglianiego, to wszystko dobrze brzmi. Trochę się te wątki za bardzo rozpadają, ale i tak miło można spędzić czas przy lekturze.

crouschynca | 2017-12-02

Choć „Skandal z Modiglianim” czyta się dość szybko, nie da się ukryć, że to literatura ze średniej półki, a nie utwór na miarę najlepszych dokonań autora. Tytułowi, który zalicza się zresztą do wczesnego etapu twórczości pisarza, zaszkodziło zbyt liczne grono bohaterów. Mnogość wątków nie pozwoliła na satysfakcjonujące ich rozwinięcie przy skromnej liczbie stron, co utrudniło pełne zaangażowanie się w lekturę. Plusami są jednak ogólny zarys fabularny i nakreślony tu obraz środowiska artystów oraz bogatych kolekcjonerów dzieł sztuki.

Więcej na temat powieści napisałam w recenzji dostępnej na moim blogu:

Monika | 2012-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2012

Jestem bardzo zaskoczona tak niską oceną tej książki. Follett jest mistrzem pióra, a ta powieść zasługuje na wyróżnienie. Oczywiście, subiektywnie rzecz biorąc ;)
Bardzo dobry pomysł na książkę, doskonała historia pełna niespodzianek i zagadek - dla mnie bomba!

Agusiek | 2014-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2014

Uwielbiam Kena Folletta, jego zdolność budowania napięcia, elastyczność i dobór słów, jakich używa, aby wciągnąć czytelnika w fabułę, zawiłość akcji i piękne, chociaż czasem smutne rozwiązania. Ta powieść jest jego pierwszą i widać, że zdecydowanie tego wszystkiego, za można go kochać, tutaj zabrakło. Temat książki znakomity, można było na tak wiele ciekawych sposobów poprowadzić akcję, a skończyło się na nadmiarze postaci i takiej sieczce bez sensu. Zbyt wielu bohaterów, nie do końca jasne motywy ich działania i powiązania, zakończenie tak szybkie i bez punktów wspólnych, że aż trudno uwierzyć, że tak można zmiażdżyć powieść. Dobrze, że kolejne powieści to już inne historie.

Naila | 2011-04-04
Na półkach: Przeczytane, KNDL
Przeczytana: marzec 2011

"Skandal z Modiglianim" Kena Follett'a czytałam ciągiem, bo chciałam wiedzieć, co dalej. Tak było, ale dopiero od jakiegoś momentu, bo autor, aby zapoznać czytelnika z różnymi osobami i wątkami 'przechodził' od osoby do osoby i zaczynał kolejne i kolejne wątki.. w pewnym momencie stwierdziłam, że jeśli doda jeszcze jedną osobę, jeszcze jedno nowe zagraniczne nazwisko do zapamiętania, to chyba trzasnę książką, ale na szczęście jego i moje, tak się nie stało.

Poznajemy tu pewną dziewczynę która kontynuując pracę naukową, postanawia napisać o kontrowersyjnym sposobie powstawania niektórych dzieł - pod wpływem używek. Dziewczyna trafia na ślad nieznanego dzieła.. Poznajemy świat malarskiego biznesu, kulisy galerii z dziełami różnych malarzy, poznajemy też malarzy w opałach, detektywów, właścicieli-handlarzy różnych galerii obrazów, znudzoną aktorkę, intrygę wysnutą w pewnym celu.. nie chcę zdradzać za wiele, a dzieje się w tej książce mnóstwo! Wciągająca książka na pograniczu...

Nitager | 2016-06-30

Może nie należało wiele oczekiwać po literackim debiucie, ale jednak talent autora postawił poprzeczkę wysoko. I strącił ją, niestety.
Fabuła jest świetna, pomysł na intrygę znakomity, realia bardzo prawdopodobne, a świat handlarzy sztuki opisany wyśmienicie. Jednakże akcja prowadzona jest w sposób niespecjalnie atrakcyjny. Jest monotonna, miejscami przydługawa, nużąca i chwilami jednostajna. Szkoda, że ten właśnie temat autor wziął na warsztat swej pierwszej powieści. Gdyby powstała później, gdy autor już obrósł porządnie w pióra, moglibyśmy dziś podziwiać arcydzieło.
nie żałuję, że przeczytałem, bo dobrze jest widzieć, jak pisarz zaczyna i potem podziwiać jego ciągły wzrost. Ale wracać do niej na pewno nie będę.

Edyta | 2017-08-01
Przeczytana: 30 lipca 2017

Jak na Folleta to nie była jego najlepsza powieść. Momentami wciągała, jednak jako całość nie porwała. Sam pomysł pisania o sztuce, malarstwie, falsyfikatach dla mnie świetny. Trochę pomieszane losy bohaterów, które się splatają natomiast jakoś trudno mi było tutaj wszystko połączyć. Jak dla mnie średniak, jednak jako fanka autora uznam, że może być!

GroszeQ | 2018-06-09

Fakt, nie jest to dzieło na miarę Filarów Ziemi czy trylogii Stulecie tego samego autora ale w dalszym ciągu według mnie jest to kawałek solidnej sensacji!
Troszkę w stylu "Przekrętu" Guy Ritchie'go ale tylko troszkę ;)
Książka w sam raz na leżak na wakacjach!

Bosy_Antek | 2011-10-21

Od czerwca wpuściłem do mojego czytelniczego krwiobiegu cztery powieści Kena Folletta. Mam na jego temat dość jasne, sprecyzowane zdanie – to świetny rzemieślnik, władający niezłym piórem, potrafiący kilkoma kreskami zarysować dość złożony charakter.

Nie spodziewam się po jego książkach wzruszenia lub głębokich przeżyć estetycznych. To w czystej postaci literatura rozrywkowa. Raz lepsza, raz gorsza…

No i trafiłem na tę gorszą – „Skandal z Modiglianim”, to imię mojego rozczarowania. Opowieść lekka, łatwa i przyjemna. Momentami zbyt łatwa, za bardzo przewidywalna, czerpiąca pełnymi garściami ze skarbnicy zgranych chwytów literatury sensacyjnej.

Mamy paru bohaterów, dość sympatycznych w sumie, których łączy świat sztuki – snobistyczni kolekcjonerzy, niedocenieni malarze, postrzeleni fałszerze, zepsute aktorki, studentki tropiące zaginione płótna wielkich artystów…

Całość wiruje w takt nieprawdopodobieństw, zbiegów okoliczności, zbyt czystych przypadków.

Błyskotka prosząca się...