Upiorna opowieść

8371200056
upiorna, opowieść, horror
horror
joan_stark

Autor, obok Stephena Kinga, jest najpopularniejszym amerykańskim pisarzem grozy. Ta powieść została nagrodzona w 1981 roku nagrodą World Fantasy, posłużyła za scenariusz do głośnego filmu pod tym samym tytułem. Podstarzali jegomoście spotykają się regularnie, po to, by... opowiadać sobie nawzajem straszne historie. Co jednak stanie się, gdy w ich gronie nagle pojawi się kobieta? Mówi się...

Podstarzali jegomoście spotykają się
regularnie, po to, by... opowiadać sobie nawzajem straszne historie. Co jednak stanie się, gdy w ich gronie nagle pojawi się kobieta? Mówi się przeto, że "gdzie diabeł nie może, tam babę pośle". Czyż nie?
Jeśli dołożyć do tego starannie i pieczołowicie budowany klimat grozy, ledwie uchwytne przeplatanie się jawy ze snem i teraźniejszości z przeszłością oraz wstrząsające zakończenie, można spodziewać się naprawdę godnej uwagi lektury.
Nie jest to pozycja dla czytelników złaknionych zawrotnej akcji i krwawych rzezi. Moim zdaniem jednak, jest świetnym przykładem, że groza może przybrać również twarz spokojniejszą i bardziej wyważoną.

źródło opisu: Rebis

źródło okładki: Rebis

książek: 1960
Piotr | 2018-10-16
Przeczytana: 16 października 2018

Proszę państwa. Doczekałem się utworu, który czyta się z wypiekami na twarzy i jest zwyczajnie NIESAMOWITY!!! Dowody? Proszę bardzo. Rzadko czytam historie, które straszą niekoniecznie wydumanymi historiami, ale są poparte na pozór historiami zwykłymi, a raczej za takie uchodzą. I błąd. Tak wydaje się czytelnikowi, a w końcu pojawia się coś, co przyspiesza oddech. Tło jest tutaj niezwykle klimatyczne. W trakcie lektury miałem wrażenie, że czytam....Stephena Kinga. Trudno jest tutaj nie odnaleźć podobnego klimatu, ale to wychodzi na plus.

Starub snuje swoje historie o zabarwieniu obyczajowym, skupiając się na wybranych grupach społecznych. To przykład autora, który potrafi bawić się gatunkiem i robi to w sposób wręcz doskonały. "Upiorna opowieść" to niezwykły tom traktujący o człowieku i jego twarzach, nie zawsze ludzkich. Styl, tło, język, prowadzenie postaci - wszystko jest tutaj doskonałe, dopracowane i perfekcyjne. Jeden z najlepszych horrorów, jakie czytałem w swoim życiu. To...

Michał Laskowski | 2019-02-08
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 lutego 2019

"Upiorna opowieść" to książka, która powstała czterdzieści lat temu i może być uznawana za najlepsze dzieło Petera Strauba. Dzięki Wydawnictwu Vesper miałem przyjemność nasycić zmysły tym genialnym wydaniem i dotknąć historii by poczuć ją na własnej skórze.

Opowieść jak opowieść. Amerykańskie miasteczko Milburn z lat siedemdziesiątych i czterech starszych, eleganckich Panów należących do miejskiej elity. Panowie będący zarówno dobrymi przyjaciółmi spotykają się cyklicznie we własnym gronie i przy szklaneczce whisky opowiadają przerażające historie. Historie wśród których ta jedna nie chce być przez nikogo opowiedziana. Historię, która powraca by nie pozwolić o sobie zapomnieć.

Peter Straub stworzył niesamowity klimat, a przedstawione miasteczko pozwoliło mi zagłębić się w nim niczym jeden z mieszkańców. Wyraźnie określone postacie poznałem łącznie z ich przyzwyczajeniami jak i lękami, a poznany krąg stopniowo powiększał się ukazując mi wzajemne relacje mieszkańców Milburn....

Łukaszo | 2019-02-03

Jaka była najgorsza rzecz, którą kiedykolwiek zrobiłeś? Pytanie zastygło w pokoju. Ciszę przerywały tylko stopniowe trzaski iskier palonego drewna w kominku, za oknem co jakiś czas pohukiwała sowa. Jaka była ta najgorsza rzecz? W tę ciemną, mroźną noc popłynęły historie mroczne i straszne, takie sięgające najciemniejszych zakamarków duszy i strachu. Przyszła kolej na ciebie. Opowiedz swoją upiorną opowieść.

Dużo czasu zajęło mi przeczytanie dzieła Petera Strauba. Wrogiem był czas i skupienie. A wierzcie mi, maksymalne skupienie na tym co działo się w tej powieści było konieczne. Wypada napisać, iż książka Strauba jest hołdem dla największych twórców gotyckiej literatury grozy. Nie było mi łatwo przedrzeć się na początku przez kilka urywanych wątków, aczkolwiek już...

Izabela Pycio | 2018-10-18
Przeczytana: 18 października 2018

"Idź za cieniem, on stale przed tobą ucieka,
Umykaj przed nim, a puści się w pogoń."
Ben Johnson

Wreszcie, po wielu tygodniach czytania różnorodnych książek, doczekałam się takiej, które w pełni spełniła pokładane w niej nadzieje, a nawet więcej, bo w życiu bym nie pomyślała, że to horror spotka się z tak wysokim uznaniem. Wyśmienicie przemyślany, wielowątkowo rozbudowany, rewelacyjnie podany, koszmarny, ale nie w bezpośredni sposób, lecz odwołujący się do wyobraźni czytelnika. Wyjątkowo umiejętnie prowadzona fabuła, zaglądamy do powieści i już nie chcemy się od niej oderwać, zmyślnie łapie w sieć złowieszczości. I to fantastyczne drażnienie ciekawości odbiorcy. Wpływamy na spokojne wody scenariusza zdarzeń, aby na raty, w odpowiednio odmierzonych dawkach, odczuwać powiew narastającego napięcia, które dmie w żagle suspensu i trzyma ster na poczucie nieuchronnego niebezpieczeństwa. Rewelacyjna psychologiczna zabawa zwykłą, acz podszytą złych przeczuć, codziennością bohaterów.

W...

Ludwikczyta | 2019-04-24

Bardzo klimatyczna pozycja. Jej największym plusem jest atmosfera, dla której brnie się w kolejne strony całkowicie zapominając o świecie.
Upiorna opowieść to właściwie zbiór przeplatających się opowieści i wątków. Powstała naprawdę imponująca mieszanka, która potrafi odbić się w nocnych snach. To na swój sposób "Wojna i Pokój" horroru, a do tego przemieszana i wzbogacona perspektywą naszych czasów.
Minus za nieco rozczarowujące zakończenie. Liczyłem na zaskoczenie, a nagle trafiłem na kropkę. Może taki był zamysł?
Ogólnie konieczna pozycja dla każdego fana grozy.

Ciacho | 2018-09-25
Przeczytana: 25 września 2018

„O winie, zemście i duchach"

Peter Straub to jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy powieści grozy, za które otrzymał wielokrotnie prestiżowe World Fantasy Award czy Bram Stoker Award. Przyjaciel i kolega po piórze Stephena Kinga, z którym wspólnie napisał "Talizman" i "Czarny dom". W Polsce jak dotąd niewiele znany, najbardziej w środowisku fanów horroru. Od dość dawna miałem zamiar poznać tego autora sięgając po jego najpopularniejszą i najbardziej zachwalaną książką, która na allegro osiągała astronomiczne kwoty, jednocześnie pozostawiając dużo do życzenia pod względem jakości danego egzemplarza. Jednakże po raz kolejny z pomocą przyszło nieocenione wydawnictwo Vesper, które oprócz tego, że słynie z wydawania bardzo dobrych i ciekawych książek klasycznej grozy, także od czasu do czasu wyławia dawno już zapomniane perełki, po które warto sięgnąć. Jedną z nich jest właśnie wspomniane przeze mnie opus magnum autora, czyli "Upiorna opowieść", która pojawi się...

Wkp | 2018-09-13

DUCHY PRZESZŁOŚCI

W świecie horrorów mnóstwo jest opowieści o duchach – zarówno tych dosłownych, jak i w mniej oczywistym tego słowa znaczeniu. Czym zatem wyróżnia się dzieło Petera Strauba? Bo że wyróżnia, jasno mówią nam jego kultowy status i liczne naśladownictwa, jakie powstały przez lata. Przede wszystkim wypadałoby wymienić dojrzałość literacką, jaką rzadko w literaturze grozy się spotyka, ale także i siłę wizji oraz wymowy, które sprawiają, że „Upiorna opowieść” z czasem rzeczywiście staje się upiornym doświadczeniem, o którym nie prędko się zapomina.

Pięciu staruszków. Małe miasteczko. I opowieści o duchach. Milburn w stanie Nowy Jork, lata 70. XX wieku. Pięciu długoletnich przyjaciół określających się mianem stowarzyszenia Chowder spotyka się by snuć upiorne historie. Ich samych jednak łączy równie upiorna przeszłość, która w końcu daje o sobie znać, gdy jeden z nich umiera. Koszmary, jakie zaczynają nękać pozostałych, jasno przepowiadają ich los. Mężczyźni będą musieli...

Marcin Kowalczyk | 2019-05-18
Na półkach: Przeczytane, Horror
Przeczytana: 18 maja 2019

"Koszmarnie dobrze opowiedziane"
To moje drugie podejście do lektury. W czasach "wielkich krabów" miałem wydanie z osą na okładce i to był mój pierwszy raz. Niewiele w pamięci z tego spotkania zostało. Być może tak jak twierdzi Stephen King do tej powieści trzeba dorosnąć, by móc cieszyć się nią w pełni. Mi wtedy wystarczały "kraby".
Drugie podejście, to nowe wydanie. Twarda oprawa i doskonalsze tłumaczenie. Minęło też sporo wiosen od pierwszego razu. I jak?
Lektura przysparza wiele radości. Mimo dość rozległych opisów cały czas podtrzymuje napięciem. Krew nie leje się wiadrami, a cały czas lekko cierpnie skóra. Mistrzowskie zabiegi retrospekcji pozwalają zabawić się w ocenie bohaterów. Gdzieś od połowy poczułem, że zaczynam domyślać się dalszego ciągu. W ramach zadośćuczynienia za tą niedogodność akcja wyraźnie przyśpieszyła. Choć nadal snuła się w małomiasteczkowym tempie.
Książka jest urokliwa na swój sposób i bardzo starannie napisana. Mamy niewyjaśnione do końca zagadki,...

Rewolwerowiec | 2019-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2019

"Upiorna opowieść" stała sobie na półce kilka tygodni zanim zdecydowałem się po nią sięgnąć. Nieco obawiałem się konfrontacji z dziełem, uznawanym w kręgach miłośników literackiego horroru za kultowe. Niepotrzebnie.

Główny wątek powieści ma miejsce w amerykańskim miasteczku Milburn w latach 70. XX wieku. Czterech zamożnych, starszych mężczyzn, spotyka się regularnie aby opowiadać sobie straszne (niekoniecznie prawdziwe) historie. Robią to po części dla rozrywki, a po części w celach terapeutycznych. Dlaczego? Otóż całą czwórkę łączy tajemnica z przeszłości, która nie daje im spokoju. Koszmary dręczące ich wspomnienia, z czasem zaczynają stawać się realnym zagrożeniem. I to nie tylko dla czwórki starych przyjaciół, ale dla całego miasteczka...

Niepokojący prolog otwiera kawał dobrej lektury. Co od razu rzuca się w oczy to język - z jednej strony współczesny, z drugiej bardzo elegancki, kunsztowny... Samemu tłumaczeniu nie można niczego zarzucić. Mimo wielu wątków i sporej liczby...

dasio72 | 2019-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2019

"Upiorna opowieść" to dzieło, które bez żadnych wątpliwości zaliczam do Wielkiej Czwórki współczesnego horroru. Książkę Strauba, obok "Bastionu", "To" i "Lśnienia" należy według mnie umieścić w tym szacownym gronie.
Twierdzę, że jest to powieść wręcz kanoniczna dla gatunku, z wieloma odniesieniami do klasycznych gotyckich powieści grozy.
Autor garściami czerpie pomysły od reprezentatywnych dla gatunku autorów, Irvinga, Stokera, Hawthorna czy innych. Może mamy więc do czynienia z odgrzewanym kotletem, kalką ? Nie po stokroć nie!
"Upiorna opowieść" jest dziełem świeżym, zanurzonym tylko głęboko w tradycji gatunku. Napisana językiem w którym widać szacunek dla słowa,słowa pokrytego lekko szlachetną patyną, nie nudzi ani przez chwilę.

Nad fabułą rozwodził się nie będę, powiem tylko, że jest to opowieść o opowieści i konsekwencjach z niej(choć nie tylko) wynikających , taka trochę powieść szkatułkowa.
Pierwszy raz przeczytałem ją jakieś 25 lat temu, nie zestarzała się ani trochę, a...