horror, upiorna, opowieść, duchy
horror
angielski
Tomek

For four aging men in the terror-stricken town of Milburn, New York, an act inadvertently carried out in their youth has come back to haunt them. Now they are about to learn what happens to those who believe they can bury the past -- and get away with murder.

źródło opisu: https://books.google.pl

źródło okładki: https://books.google.pl

Galfryd | 2018-03-09
Przeczytana: 20 grudnia 2017

Gdyby Stephen King miał prawdziwy talent, a nie tylko sprawność warsztatową, to mógłby napisać coś tak wspaniałego, jak "Upiorna Opowieść".

W niewielkim mieście Milburn działa tzw. Stowarzyszenie Chowder. Tworzyło je pięciu starszych przyjaciół, spotykających się wieczorami i opowiadających sobie niesamowite historie. Jedna z nich, dotyczyła tragicznego losu małego chłopca, molestowanego przez ducha swego starszego brata.

Ro wcześniej jeden z członków Stowarzyszenia, podczas hucznego przyjęcia na cześć młodej gwiazdki filmowej, nagle zmarł. Zaraz po tragedii dziewczyna opuściła miasto, Od tego czasu pozostałych dręczą powtarzające się, niejasne koszmary. Postanawiają zaprosić bratanka zmarłego przyjaciela, pisarza, który zdobył popularność niedawno wydaną powieścią grozy. Liczą, że jego znajomość tematyki nadrzyrodzonej pozwoli im pokonać złe wizje, mimo że odczuć można, że starsi panowie ukrywają przed światem głębszą tajemnicę.

Nim jednak pisarz przybędzie do Milburn, jeden z...

Betoniarka | 2017-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2017

Z "Upiorną Opowieścią" jest trochę jak ze "Sztormem Stulecia" Kinga. Jest ona uważana za prawdziwy rarytas, bo ostatnio wydano ją ponad dwadzieścia lat temu, jest ciężko dostępna, a używane egzemplarze osiągają zawrotne ceny. Dodatkowo, jest ona uważana za najlepszy horror wszech czasów, spotkałam się wręcz z opiniami, że nic lepszego nie było i pewnie już nie będzie w literaturze grozy. Bardzo się więc ucieszyłam, kiedy zupełnym przypadkiem udało mi się pożyczyć kopię.

Książka jest w porządku. Miewa momenty, że ciężko się od niej oderwać, ale są to tylko momenty. Jest zgrabnie napisana, fajnym językiem, fabuła jest spójna, bohaterowie są dobrze zbudowani, ale bywa po prostu nudna, nie dlatego, że brak jej typowego horroru, bo to zdecydowanie książka budująca napięcie i zaniepokojenie, a nie rzucająca flakami na prawo i lewo. Jest jej mimo to bardzo daleko do mojego podium, czytałam ją bardzo długo, bo mnie męczyła, musiałam ją odkładać, odpoczywać i dopiero do niej wracać. Mimo...

MadameShepard | 2014-02-27

Straub, znany mi z napisania wraz z Kingiem świetnego "Talizmanu" nie zawiódł. Książka jest bardzo dobrze napisana, czyta się dynamicznie. Fabuła zaciekawiająca, a zakończenie efektowne i satysfakcjonujące. Bardzo dobrze nakreślone postacie, łatwo angażujemy się w ich losy. Niektóre watki pozostawione same sobie, ale i tak jest bardzo dobrze.

Maciek | 2017-12-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 16 grudnia 2017

"Upiorna opowieść" to książka która była mi polecana jak kanon grozy,wyjątkowo dobra książka i jedna z lepszych,może właśnie dlatego miałem co do niej wygórowane wymagania.
Niestety po lekturze mogę napisać jedynie kilka w większości neutralnych zdań,spodziewałem się znacznej akcji,dynamiki czy też strasznych opisów zjaw a dostałem zbyt powolną w swoim rozwijaniu się fabule.
Oczywiście ktoś może napisać/powiedzieć ze taki jest styl Strauba-iście Kingowski mimo to jest jeszcze jedna sprawa która mi nie pasowała-zbyt słabo rozrysowany główny wątek,w efekcie "upiorna opowieść" wydaje się ciężkostrawna,wręcz nudna.
Nie jest to zły horror,w końcu dużo osób uważa go za małe arcydzieło jednak dla mnie jest to kolejna z książek które szybko wypadają z głowy.

Absolutne "MUST READ" fana grozy! Po raz pierwszy w życiu spotkałem się z twórczością Petera Strauba i... żałuje, że stało się to tak późno :) Świetna powieść, bardzo dobrze nakreślone postaci, rozbudowane wątki i stopniowo tonowana groza (jeśli ktoś jest fanem krwawych, brutalnych i dynamicznych horrorów może być nieco zawiedziony). W pewnym stopniu przypominało mi to rewelacyjną książkę Stephena Kinga "TO". Tak więc z czystym sumieniem polecam ją każdemu fanowi literackiego horroru (i nie tylko), jako jego wręcz obowiązkowy kanon.

Koszmar | 2017-10-26
Przeczytana: 26 października 2017

Zdaniem wielu absolutny klasyk grozy i trudno się z tym nie zgodzić bo książka jest naprawdę dobra i w dniu swojej premiery musiała robić wrażenie. Dzisiaj też dobrze się ją czyta jeśli tylko kogoś nie zrazi powolne budowanie grozy i liczne opisy małomiasteczkowego życia. Przeszkadzać mogą też nieco liczne przeskoki w czasie, będąc jednak skupionym na lekturze łatwo się w niej odnaleźć. Klimat książki jest naprawdę ciekawy, widać liczne inspiracje Strauba a niektóre sceny naprawdę wywołują dreszcze. Książka ma też kilka słabszych momentów ale są one zdecydowanie w mniejszości. Zabrakło też trochę większej ilości opowieści Stowarzyszenia Chowder, bo ta, która była przytoczona w książce była znakomita i ten rozdział uważam za jeden z najlepszych w całej powieści. Mnie osobiście nie do końca usatysfakcjonowało też zakończenie ale przygodę z "Upiorną Opowieścią" uważam za jak najbardziej udaną.

Katrina | 2017-08-04
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka, Horror, 2017
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Starsi, zamożni panowie spotykają się regularnie i opowiadają sobie opowieści o duchach. Pewnego dnia jeden z nich ginie, a wokół zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Czemu? Co jest tego przyczyną?

Powieść Petera Strauba jest moim kolejnym już – po Kingu – świadomym podejściem do horroru. Niestety, znów nieudanym. Wprawdzie „Upiorna opowieść” nie okazała się dla mnie taką masakrą, jak „Lśnienie”, czy „Czarny dom”, ale tak czy siak, ostatecznie nieźle wynudziłam się na lekturze.
Ale spokojnie, nie wynika to do końca z tego, jak Straub pisze, a ze specyfiki gatunku. Po stylu autora widzę, że ten pan piać potrafi nienajgorzej. Dobrze operuje słowem, nieźle buduje postacie, a w jednym momencie historii nawet ja dostałam dreszczy.
Niestety, horror sam w sobie wymaga budowania obyczajowego tła, co wcale do mnie nie przemawia. Zwłaszcza, że Straub postawił raczej na powolne budowanie napięcia, skupione na opisach i skakaniu w czasie i przestrzeni, co tylko mnie dezorientowało i sprawiało,...

Matylda Saresta | 2015-10-02

No właśnie - obok Kinga - to najlepsza rekomendacja!:-)

OlaG19 | 2015-05-04

Nieźle napisana powieść, bardzo dobrze się czyta.

romysvx | 2018-06-11
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane