Ghost Story

horror, upiorna, opowieść, duchy
horror
angielski
Tomek

For four aging men in the terror-stricken town of Milburn, New York, an act inadvertently carried out in their youth has come back to haunt them. Now they are about to learn what happens to those who believe they can bury the past -- and get away with murder.

źródło opisu: https://books.google.pl

źródło okładki: https://books.google.pl

Ciacho | 2018-09-25
Przeczytana: 25 września 2018

„O winie, zemście i duchach"

Peter Straub to jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy powieści grozy, za które otrzymał wielokrotnie prestiżowe World Fantasy Award czy Bram Stoker Award. Przyjaciel i kolega po piórze Stephena Kinga, z którym wspólnie napisał "Talizman" i "Czarny dom". W Polsce jak dotąd niewiele znany, najbardziej w środowisku fanów horroru. Od dość dawna miałem zamiar poznać tego autora sięgając po jego najpopularniejszą i najbardziej zachwalaną książką, która na allegro osiągała astronomiczne kwoty, jednocześnie pozostawiając dużo do życzenia pod względem jakości danego egzemplarza. Jednakże po raz kolejny z pomocą przyszło nieocenione wydawnictwo Vesper, które oprócz tego, że słynie z wydawania bardzo dobrych i ciekawych książek klasycznej grozy, także od czasu do czasu wyławia dawno już zapomniane perełki, po które warto sięgnąć. Jedną z nich jest właśnie wspomniane przeze mnie opus magnum autora, czyli "Upiorna opowieść", która pojawi się...

Wkp | 2018-09-13

DUCHY PRZESZŁOŚCI

W świecie horrorów mnóstwo jest opowieści o duchach – zarówno tych dosłownych, jak i w mniej oczywistym tego słowa znaczeniu. Czym zatem wyróżnia się dzieło Petera Strauba? Bo że wyróżnia, jasno mówią nam jego kultowy status i liczne naśladownictwa, jakie powstały przez lata. Przede wszystkim wypadałoby wymienić dojrzałość literacką, jaką rzadko w literaturze grozy się spotyka, ale także i siłę wizji oraz wymowy, które sprawiają, że „Upiorna opowieść” z czasem rzeczywiście staje się upiornym doświadczeniem, o którym nie prędko się zapomina.

Pięciu staruszków. Małe miasteczko. I opowieści o duchach. Milburn w stanie Nowy Jork, lata 70. XX wieku. Pięciu długoletnich przyjaciół określających się mianem stowarzyszenia Chowder spotyka się by snuć upiorne historie. Ich samych jednak łączy równie upiorna przeszłość, która w końcu daje o sobie znać, gdy jeden z nich umiera. Koszmary, jakie zaczynają nękać pozostałych, jasno przepowiadają ich los. Mężczyźni będą musieli...

Galfryd | 2018-03-09
Przeczytana: 20 grudnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Gdyby Stephen King miał prawdziwy talent, a nie tylko sprawność warsztatową, to mógłby napisać coś tak wspaniałego, jak "Upiorna Opowieść".

W niewielkim mieście Milburn działa tzw. Stowarzyszenie Chowder. Tworzyło je pięciu starszych przyjaciół, spotykających się wieczorami i opowiadających sobie niesamowite historie. Jedna z nich, dotyczyła tragicznego losu małego chłopca, molestowanego przez ducha swego starszego brata.

Ro wcześniej jeden z członków Stowarzyszenia, podczas hucznego przyjęcia na cześć młodej gwiazdki filmowej, nagle zmarł. Zaraz po tragedii dziewczyna opuściła miasto, Od tego czasu pozostałych dręczą powtarzające się, niejasne koszmary. Postanawiają zaprosić bratanka zmarłego przyjaciela, pisarza, który zdobył popularność niedawno wydaną powieścią grozy. Liczą, że jego znajomość tematyki nadrzyrodzonej pozwoli im pokonać złe wizje, mimo że odczuć można, że starsi panowie ukrywają przed światem głębszą tajemnicę.

Nim jednak pisarz przybędzie do Milburn, jeden z...

Hrosskar | 2018-10-04
Przeczytana: 30 września 2018

Interesując się literaturą grozy już od ładnych kilku lat, wielokrotnie czytałem dyskusje o Upiornej opowieść Petera Strauba. Z jednej strony była to polecana i obowiązkowa lektura dla fanów gatunku, a z drugiej strony niedostępna pozycja już od wielu lat na polskim rynku osiągająca zawrotne ceny w serwisach sprzedażowych. Jednak już niedługo za sprawą wydawnictwa Vesper pojawi się jej wznowienie.

Akcja powieści rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych w latach 70-tych w małym miasteczku Milburn. Działa w nim pewne dość niecodzienne Stowarzyszenie Chowder, które jest tworzone przez grupę starszych panów. Spotykają się, żeby opowiadać sobie historie - jedne prawdziwe, inne zmyślone, a wszystkie przerażające i silnie działające na wyobraźnię. Jedna z tych opowieści powraca, żeby ich prześladować i domagać się sprawiedliwości. Opowieść o tym, co zrobili dawno temu i co było przerażającym błędem. Nad Milburn nadciąga nadnaturalna i gęstniejąca z każdym dniem groza...

Książka została...

Amarisa | 2018-10-06
Przeczytana: 06 października 2018

Fragment recenzji:
"To powieść będąca wspaniałym hołdem dla największych twórców gotyckiej literatury grozy – Johna Irvinga, Nathaniela Hawthorne’a, Edith Wharton, Henry’ego Jamesa („Dokręcanie śruby”), Brama Stokera („Dracula”), M.R. Jamesa, Oscara Wilde’a („Portret Doriana Graya”), Mary Shelley („Frankenstein”) czy Arthura Machena. Dzieło, które powinien poznać KAŻDY miłośnik gatunku ceniący sobie literaturę na naprawdę wysokim poziomie."

Całość dostępna tu:
Zachęcam do zapoznania się :)

Betoniarka | 2017-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2017

Z "Upiorną Opowieścią" jest trochę jak ze "Sztormem Stulecia" Kinga. Jest ona uważana za prawdziwy rarytas, bo ostatnio wydano ją ponad dwadzieścia lat temu, jest ciężko dostępna, a używane egzemplarze osiągają zawrotne ceny. Dodatkowo, jest ona uważana za najlepszy horror wszech czasów, spotkałam się wręcz z opiniami, że nic lepszego nie było i pewnie już nie będzie w literaturze grozy. Bardzo się więc ucieszyłam, kiedy zupełnym przypadkiem udało mi się pożyczyć kopię.

Książka jest w porządku. Miewa momenty, że ciężko się od niej oderwać, ale są to tylko momenty. Jest zgrabnie napisana, fajnym językiem, fabuła jest spójna, bohaterowie są dobrze zbudowani, ale bywa po prostu nudna, nie dlatego, że brak jej typowego horroru, bo to zdecydowanie książka budująca napięcie i zaniepokojenie, a nie rzucająca flakami na prawo i lewo. Jest jej mimo to bardzo daleko do mojego podium, czytałam ją bardzo długo, bo mnie męczyła, musiałam ją odkładać, odpoczywać i dopiero do niej wracać. Mimo...

Koszmar | 2017-10-26
Przeczytana: 26 października 2017

Zdaniem wielu absolutny klasyk grozy i trudno się z tym nie zgodzić bo książka jest naprawdę dobra i w dniu swojej premiery musiała robić wrażenie. Dzisiaj też dobrze się ją czyta jeśli tylko kogoś nie zrazi powolne budowanie grozy i liczne opisy małomiasteczkowego życia. Przeszkadzać mogą też nieco liczne przeskoki w czasie, będąc jednak skupionym na lekturze łatwo się w niej odnaleźć. Klimat książki jest naprawdę ciekawy, widać liczne inspiracje Strauba a niektóre sceny naprawdę wywołują dreszcze. Książka ma też kilka słabszych momentów ale są one zdecydowanie w mniejszości. Zabrakło też trochę większej ilości opowieści Stowarzyszenia Chowder, bo ta, która była przytoczona w książce była znakomita i ten rozdział uważam za jeden z najlepszych w całej powieści. Mnie osobiście nie do końca usatysfakcjonowało też zakończenie ale przygodę z "Upiorną Opowieścią" uważam za jak najbardziej udaną.

Absolutne "MUST READ" fana grozy! Po raz pierwszy w życiu spotkałem się z twórczością Petera Strauba i... żałuje, że stało się to tak późno :) Świetna powieść, bardzo dobrze nakreślone postaci, rozbudowane wątki i stopniowo tonowana groza (jeśli ktoś jest fanem krwawych, brutalnych i dynamicznych horrorów może być nieco zawiedziony). W pewnym stopniu przypominało mi to rewelacyjną książkę Stephena Kinga "TO". Tak więc z czystym sumieniem polecam ją każdemu fanowi literackiego horroru (i nie tylko), jako jego wręcz obowiązkowy kanon.

Maciek | 2017-12-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 16 grudnia 2017

"Upiorna opowieść" to książka która była mi polecana jak kanon grozy,wyjątkowo dobra książka i jedna z lepszych,może właśnie dlatego miałem co do niej wygórowane wymagania.
Niestety po lekturze mogę napisać jedynie kilka w większości neutralnych zdań,spodziewałem się znacznej akcji,dynamiki czy też strasznych opisów zjaw a dostałem zbyt powolną w swoim rozwijaniu się fabule.
Oczywiście ktoś może napisać/powiedzieć ze taki jest styl Strauba-iście Kingowski mimo to jest jeszcze jedna sprawa która mi nie pasowała-zbyt słabo rozrysowany główny wątek,w efekcie "upiorna opowieść" wydaje się ciężkostrawna,wręcz nudna.
Nie jest to zły horror,w końcu dużo osób uważa go za małe arcydzieło jednak dla mnie jest to kolejna z książek które szybko wypadają z głowy.

MadameShepard | 2014-02-27

Straub, znany mi z napisania wraz z Kingiem świetnego "Talizmanu" nie zawiódł. Książka jest bardzo dobrze napisana, czyta się dynamicznie. Fabuła zaciekawiająca, a zakończenie efektowne i satysfakcjonujące. Bardzo dobrze nakreślone postacie, łatwo angażujemy się w ich losy. Niektóre watki pozostawione same sobie, ale i tak jest bardzo dobrze.