Drapieżne ptaki

Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Cykl: Saga rodu Courteneyów (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
Birds of Prey
piraci, Saga rodu Courteneyów
przygodowa

Inne wydania

Powieść z popularnej sagi rodu Courtney`ów, która obejmuje także powieści Monsun i Błękitny horyzont. Jest rok 1667 - czasy, gdy prawo morskie sankcjonuje piractwo. Trwa wojna między Anglią a Republiką Holandii. Sir Francis Courtney i jego syn Henry na pokładzie wojennej karaweli "Lady Edwina" patrolują rejon Atlantyku w pobliżu Przylądka Dobrej Nadziei. Oczekują na pojawienie się holenderskich galeonów powracających z krajów Orientu i wyładowanych przyprawami, drewnem i złotem. Zwycięska bitwa morska zapoczątkuje serię tragicznych zdarzeń, przysparzając Courtney`om trojga zaprzysięgłych i pozbawionych skrupułów wrogów...

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

gwiazdka | 2016-09-27
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 27 września 2016

„Drapieżne ptaki” to znowu jedna z lepszych książek Wilbura Smitha. Początek wydawał się nudnawy, ale kiedy akcja ruszyła to już pełną parą. Książka pełna przygód, napisana z polotem i lekkością, są i owszem, fragmenty nudniejsze, ale jest ich niewiele. Poza tym powieść jest ciekawa i w miarę wiarygodna, oczywiście trzeba się nastawić, że u Smitha ci dobrzy są zawsze piękni i z większości przygód wychodzą zwycięsko. Postaci bohaterów- mężczyzn są przedstawione w sposób realistyczny i wyraźny, jeśli jednak chodzi o kobiety, ich sylwetki są, moim zdaniem bardzo przejaskrawione i w tym dobrym i w tym złym kierunku. Poza tym jednak lektura jest przyjemna, powieść ma wielki rozmach i na pewno spodoba się miłośnikom książek przygodowych. Moim zdaniem ta cześć dorównuje najlepszym tytułom serii.

Alicja | 2014-03-27
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Dobra książka przygodowa,rok 1667 czasy piractwa między Anglią a Republiką Holandii, chrześcijanami a muzułmanami, rod Courtneyów w głównej roli piękne opisy przyrody, wykorzystywanie naturalnych zasobów natury do produkowania rzeczy do przetrwania, wątek miłosny i krwawe opisy walk pirackich.

luelle | 2015-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2015

Bardzo mi się dłużyła każda scena. Nie, że nudziła (bo mnóstwo tu barwnych szczegółów), tylko właśnie bardzo długo wszystko trwało i nie mogłam się doczekać, kiedy przestanie trwać, a zacznie się dziać. Nie potrafię tego precyzyjnie wytłumaczyć. Dopiero pod koniec książki wreszcie coś ruszyło, akcja przyspieszyła i fabuła wzbogaciła się o konkrety. Sięgnę po następne części bez entuzjazmu, aczkolwiek z pewnym zaciekawieniem. I nadzieją, że teraz już będzie się coś d z i a ł o. Chciałabym też, żeby w kolejnych tomach nie pojawił się już nikt podobny do Katinki z jej dewiacjami.

Monika | 2015-11-21
Przeczytana: 11 listopada 2015

Długo męczyłam tę książkę. Aż dziwne, bo przecież Wilbur Smith to jeden z moich najukochańszych Autorów. Wciągnęłam się dopiero w połowie, ale wtedy już po same uszy! Pomimo tego nieudanego początku książkę oceniam wysoko jako kolejną świetną powieść przygodową Autora.

aggusia27 | 2014-10-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 października 2014

Czytanie "Drapieżnych ptaków" mogę porównać do obiadu w drogiej restauracji - na koniec czujesz drobny niedosyt. W obu przypadkach jest to wywołane zbyt wysokimi wymaganiami. Nie chodzi o to, że ta książka ma jakieś mankamenty, bo jest naprawdę dobra (chociaż końcówka wydaje się trochę za bardzo "zbita" w porównaniu do rozwlekłości fabuły na początku), ale czytając ją byłam już po lekturze "Monsunu" - kolejnej części Sagi rodu Courteneyów. Pewnie z tego względu spodziewałam, że zostanie mi dane zrozumienie wielu różnych życiowych zawirowań głównego bohatera. Jednak książka kończy się dużo wcześniej niż zaczyna się druga część. W wykwintnej restauracji płacę dużo, żeby i tak w pełni się nie najeść a czytając "Drapieżne ptaki" przebrnęłam przez wiele stron, żeby w końcu i tak nie dostać odpowiedzi, których oczekiwał.Tylko czy można winić pierwszą część, że kolejna gubi wątek?

Legeriusz | 2015-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

Bardzo sprawnie napisana powieść przygodowa z elementami dziwacznej fantastyki historycznej i literackiej pornografii. Dzieje się sporo, ale głupio.
W książce mamy prosty i dziecinny podział na bohaterów dobrych i złych, którymi targają skrajne emocje. Do tego jakiś Zakon Świętego Jerzego i Świętego Graala, którego członkowie pływają po morzach, są niby wielkimi chrześcijanami, spadkobiercami templariuszy, mają jakieś specjalne rytuały i płaszcze, ale wszystko to nie przeszkadza im w zdradzaniu towarzyszy, wierze w horoskopy i przeznaczenie płynące z gwiazd oraz w uczestnictwie w pogańskich tańcach plemiennych. Jeszcze państwo Księdza Jana i widać wyraźnie z jakich bredni utkana jest fabuła, mająca historyczne pretensje.

Łukasz Piotrowski | 2013-12-30

Drapieżne ptaki kupiłem przypadkowo ze stosu wyprzedażowego w jakimś markecie. Zachęciła mnie okładka i opis. Autora nie znałem, ani o nim nie słyszałem. Pierwsze podejście do książki zakończyło się nieprzespaną nocą. Po kilkudziesięciu stronach zapragnąłem być głównym bohaterem, zacząłem przeżywać akcję jego oczami. Jestem osobą, która raczej szybko się nudzi, jednak przygodę z Wilburem zakończyłem po kilkunastu tomach sagi !!

jovvi | 2015-12-30

Niezwykle barwna historia młodego szlachcica dorastajacego w pirackim świecie. Swiat przedstawiony z perfekcyjną dbałością o szczegóły pełen drastycznych sytuacji. Polecam

elwa1 | 2016-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2016

Kiedyś zastanawiałem się dlaczego Lem będąc już po 60-tce z takim zapałem i przyjemnością czyta książki przygodowe Alfreda Szklarskiego. Teraz rozumiem.

terijane | 2015-10-05
Przeczytana: 05 września 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tak, to prawda, że książka czasem ocieka bardzo dosłowną przemocą i erotyką, ale przypominam - to książka o siedemnastowiecznych marynarzach i piratach a nie angielskich guwernantkach. Bez takich scen książka po prostu nie byłaby wiarygodna... ani ciekawa. Czytam kolejną część serii i jedyne, co mi w obu przeszkadza, to tempo akcji. Początkowo baaardzo powolne, autor ma czas opisywać najmniejsze detale i pochylać się nad każdą drobną rozmową przez kilka stron. Później, bliżej końca, nawet tak dramatyczne i ważne wydarzenia jak śmierć ukochanej głównego bohatera zamykają się w kilku zdaniach. Trochę mnie to irytowało, miałam wrażenie, że autor miał do napisania precyzyjną liczbę stron i przy końcu zorientował się, że opisał ledwie połowę a tu zaraz zabraknie mu papieru. Mimo wszystko bardzo mi się podobało i wciągnęłam się w serię.