Sylvia Plath i Ted Hughes

Ariel's gift : Ted Hughes, Syvia Plath and the story of Birhday letters
83-08-03505-1
Plath, Hughes, biografia
nietoperzedwa

Dwoje młodych poetów u progu kariery; oboje nieznani albo prawie nieznani. On: wysoki, ciemnowłosy wizjoner z Yorkshire, obdarzony jakąś pierwotną telluryczną siłą; ona: dziewczyna z amerykańskiego college`u o atrakcyjnej powierzchowności, uosobienie obrazu zdrowej, pięknej Ameryki. Oboje ambitni. Oboje mieli wsłuchiwać się pilnie w to, "co dyktowała im poezja", tak iż w momencie wydania Listów urodzinowych, o których jest ta książka, Ted Hughes i Sylvia Plath należeli, każde na swój niepowtarzalny sposób, do grona najbardziej znanych i najbardziej cenionych dwudziestowiecznych poetów

HerbAriel81 | 2015-07-21
Przeczytana: 10 lipca 2015

Nie jest to typowa biografia. Nie polecam nikomu kto nie zna twórczości choćby jednego z autorów. Autorka skupia się na ich poezji, nie ma tu krwawych, prywatnych opisów prób samobójczych Sylvii ani tym bardziej jej samobójstwa. Dla mnie jako wielbicielki Plath, ta pozycja jest obowiązkowa, również dzięki niej zapoznałam się z poezją Teda Hughes. Bardzo wyważona, z dobrym smakiem i z widocznym szacunkiem, a nawet z respektem napisana opowieść o dwóch wybitnych poetach XX w. Skupiając się na analizie Listów Urodzinowych pisanych przez Teda, do zmarłej Sylvii, autorka wapaniale ukazuje nam portrety obojga pisarzy. Poezja jawi nam się jako coś magicznego ; jako tajemna wiedza i sposób porozumiewania się osób wtajemniczonych w symbolikę i metaforę, tego wspaniałego rodzaju rodzaju jakim jest właśnie POEZJA. Bo to o tym książka jest.

EnfantTerrible | 2011-12-21
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011.
Przeczytana: 01 listopada 2011

Nie poleciłabym tej książki osobom, które ledwo co zapoznały się z twórczością omawianych poetów - tudzież tylko jednego z nich - bo mogą jeszcze nie całkiem zrozumieć owej przesłania. Nie jest to typowa biografia, autorka rozkłada twórczość Hughesa na czynniki pierwsze - skupiając się przede wszystkim na 'Listach urodzinowych' - by każdym, kolejnym wersem skrupulatnie odtwarzać całą historię życia Sylvii, od początku aż po feralny koniec. Z wyraźną łatwością ściga każdy cień, ukryty skrzętnie za misternie kreślonymi literami czy też wciśnięty chyłkiem do zupełnie niepozornego listu. Nic tak naprawdę nie jest tutaj do końca jasne, a wartość światła, rozświetlającego mrok, wydaje się być tylko połowiczna albo nawet całkiem znikoma. Z pewnością nie okazuje się to przyjemna lektura do poduszki, gdyż niektóre zdania potrafią z wyrafinowanym ciężarem przygwoździć czytelnika swoją wieloznacznością oraz wachlarzem interpretacji.

Monika Góźdź | 2010-08-16

miejscami trudna ksiazka lecz warta zaglebienia sie w nia jak i inne o bozliwym malzenstwie dwojki poetow jak i ich osobna tworczosc

lajt | 2010-06-25

Bogata analiza twórczości obojga.

Dorota | 2016-09-21
Michał | 2016-08-13