Bo to jest w miłości najstraszniejsze

Tłumaczenie: Alicja Buras
Wydawnictwo: Sic!
Denn das ist das Schreckliche an der Liebe
83-88807-53-6

Napisany z pasją i wspaniałą ironią utwór opowiada historię namiętnego związku dwóch kobiet. Akcja rozgrywa się w Paryżu i Zurychu lat 90. Veronique poznaje Nicole i dla niej wraz z dziećmi opuszcza męża, by na kilka dni przed rozwodem do niego wrócić. Nicole, jak romantyczni kochankowie, nie może pogodzić się z utratą ukochanej. "Bo to jest w miłości najstraszniejsze" to opis kolejnych etapów żałoby, zakończonej jednak wyzwoleniem. Maria Janion w swoim posłowiu analizuje topos miłości romantycznej, która w powieści Müller odżyła we współczesnej, homoseksualnej formie.

źródło opisu: okładka

Beata Figurna | 2010-10-20

dramat o ciekawej formie.z nutką ironii.złożony z 498 odcinków, z których każdy to kilkanaście zdań.nacechowanych emocjami,przemyśleniami.to próba odtworzenia najważniejszych chwil z osobą tej samej płci.a także nadzieja, że pisanie wyzwala, pomaga zmierzyć się z bólem po stracie "kobiety swojego życia".książka tragiczna.pokazująca fatalizm homoseksualizmu.miłość homoseksualna przestawiona w sposób subtelny, romantyczny.bez kopulacji, zbędnych opisów.zawiera historię myśli, jego oddechy, duchowość, cierpienie."to, co w miłości najstraszniejsze".ktoś odszedł, ale nie z naszej pamięci.

lajt | 2010-07-10

Skomplikowana sytuacja uczuciowa/uzależnieniowa, która może zdarzyć się każdemu niezależnie od płci. Szalałam z rozpaczy kiedy wybór został dokonany.

kasia | 2014-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2014

Smutna, dobra na rozmnożenie smutku. Oryginalna forma.

Dociekliwy_Kotek | 2011-05-25
Na półkach: Przeczytane, LGBT - L
Przeczytana: maj 2011

Są takie książki, przy których czytelnik zastanawia się, po co właściwie to zostało napisane. I niestety, książka Muller zalicza się do takich, ba, plasuje przynajmniej w mojej pierwszej dziesiątce. Że przetłumaczona na kilka języków? To tym gorzej świadczy o wydawcach i ich wrażliwości.

Ona zakochuje się w mężatce z dwójką dzieci. Zakochuje się gorąco, bez pamięci i namiętnie. Mężatka składa pozew o rozwód, po czym na dziesięć dni przed rozprawą wraca do męża. Porzucona kochanka pisze książkę. Niestety. Tak, czasem na kanwie podobnie banalnych historii powstają arcydzieła, ale trudno określić takim mianem chaotyczny zlepek urywków, fragmentów, luźnych myśli, z których nic nie wynika, i mało odkrywczych refleksji. Próżno szukać tu śladów miłości i namiętności - raczej egocentryzmu autorki (głównej bohaterki), bez cienia litości przypominającej wszystkie świadectwa małostkowości, próżności i emocjonalnej niedojrzałości ukochanej, przy jednoczesnym zapewnianiu o swojej stałej,...

lady_of_theflowers | 2012-05-17
Przeczytana: maj 2012

grafomania grafomanią, ale jednak książka ta w pewien sposób urzeka. jest kopalnią cytatów. cytatów, które trafiają w samo sedno, kłują, bezczelnie uwierają w prawym bądź lewym przedsionku, powodują niedomykanie się zastawek, sporadyczne uderzenia gorąca, ataki paniki połączone z brakiem powietrza. a może to tylko wina imienia głównej bohaterki.

ciociasamozloeluta | 2013-10-27

piekna, wzruszajaca ale i bardzo gorzkie rozczarowanie miloscia! Do bolu zywe opisy rozstan kochanek ich walka o bycie razem. Wszystko to tworzy cos niesamowitego, ze trudno ta malo objetosciowo ksiazeczke zapomniec. Do tej pory policzki mi plona)

tajri | 2014-11-25
Na półkach: 2014, LGBT, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 25 listopada 2014

Dużo żalu, bólu, cierpienia. Autorka egoistycznie opisuje swój punkt widzenia związku i rozstania. Jej pomysł na pogodzenie się ze stratą ukochanej to przelanie tego na papier i to wszystko. Książka kończy się, gdy powinna się zacząć. Czytając to można się utożsamić z autorką - znaleźć podobne wspomnienia, emocje, uczucia w swojej pamięci i jedyne co się wynosi z tej lektury to smutek. Zabrakło części podnoszącej na duchu, światełka w tunelu, powiedzenia "ja z tego wyszłam, to Ty też dasz radę". Autorka wciąga czytelnika w swoje intymne wspomnienia, odczucia, przemyślenia a potem kończy wszystko jednym zdaniem. Po co? Sobie ulżyła, bo wylała z siebie wszystko a każdy kto to przeczyta zostaje z jej cierpieniem. Można było z tego zrobić książkę inspirującą, uczącą godzenia się z trudnymi rozstaniami. Powstała studnia smutku.

Kasia | 2014-12-29
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Mega mocne, o uczuciu, ktore stało się uzależnieniem. Tak siązka boli, nie ma znaczenia, że bohaterki to lesbijka i biseksualistka. Książka jest o miłości, o wszystkich obliczach miłości.

annie warhol | 2015-11-14
Na półkach: 2015, Przeczytane

czasami geniusz, czasami banał, czasami ładne cytaty, czasami gimnazjum; czasami odnajdywałabym siebie w tej prozie

| 2015-07-03
Na półkach: Ebook, Przeczytane