Chanel - kobieta niezwykła

Okładka książki Chanel - kobieta niezwykła Axel Madsen
Okładka książki Chanel - kobieta niezwykła
Axel Madsen Wydawnictwo: Ryton biografia, autobiografia, pamiętnik
Chanel - a woman of her own
Ryton
1994-01-01
1994-01-01
Joanna Puchalska
Chanel. moda biografia

Chanel. Nazwisko oznaczające modę i perfumy, emancypację i kobiecy wdzięk. Axel Madsen napisał dokładną, bardzo intymną biografię Gabrielle „Coco” Chanel, niepospolitej kobiety, która podbijała książąt, artystów i polityków; projektantki strojów, która na trwałe zrewolucjonizowała sposób ubierania się kobiet.
Sierota bez grosza, pochodząca z zalegalizowanego dopiero po jej urodzeniu związku, do momentu śmierci w wieku 88 lat- kiedy była bogata, sławna i bardzo samotna- prowadziła życie niezwykłe. Przeszła drogę od utrzymanki robiącej kapelusze dla innych przyjaciółek swojego kochanka do najsłynniejszej kobiety w dziejach mody. Nigdy nie wyszła za mąż, nigdy nie miała dzieci, ale mężczyźni tacy jak książę Westminsteru czy Igor Strawiński porzucali dla niej swe rodziny.
Coco była bliską przyjaciółką Picassa, Cocteau, Churchilla, księcia Windsoru i kochanką kilku bogatych i wpływowych mężczyzn- angielskiego playboya Arthura Capela, rosyjskiego uchodźcy wielkiego księcia Dymitra, francuskiego poety Pierre’a Reverdy’ego, niemieckiego szpiega Spatza oraz księcia Westminsteru, gotowego uczynić ją księżną, gdyby urodziła mu upragnionego potomka. Przez całe życie pozostała samotna, zaślubiona tylko swojej pracy- Domowi Chanel. Zrewolucjonizowała modę- wymyśliła strój sportowy, małą czarną sukienkę, biżuterię do kostiumu i perfumy, które były wszystkim, co Marylin Monero miała na sobie w łóżku. Zmarła w styczniu 1971 roku, w niedzielę, jedyny dzień tygodnia kiedy mogła umrzeć, jak mówili jej przyjaciele, gdyż wówczas Dom Chanel był zamknięty. Ta ksiązka, bogato ilustrowana zdjęciami Coco Chanel, jest sławnych przyjaciół i kochanków, to historia niezwykłej kobiety, która stała się legendą czasów swoich i naszych.

Córka Alberta Chanel i Jeanie Devolle urodziła się 20 sierpnia 1883 roku w przytułku w Saumur w garnizonowym i targowym mieście nad Loarą. Dziecko zarejestrowano następnego dnia po południu. Dwie osoby z przytułku przyszły do ratusza i zgłosiły dziecko płci żeńskiej, urodzone dnia poprzedniego o czwartej, z rodziców Alberta Chanela i Jeanie Devolle, „małżeństwa”. Żadnych papierów nie przedstawiono.
Z racji, że personel robił to nie po raz pierwszy, a zastępca mera Francis Poitou sumiennie zapisał wszystko swoim dużym okrągłym pismem. Nikt nie wiedział, jak się pisze „Chanel” i Pitou napisał to przez s. Chasnel. Personel był niepiśmienny. Ostatnie zdanie zapisu brzmi, że przedstawiciele przytułku nie podpisali metryki, gdyż „zgodnie z oświadczeniem, nie umieją pisać”.
Jak wynika z jej aktu urodzenia była nieślubnym dzieckiem pary wędrownych kramarzy. Nigdy nie mogła się z tym pogodzić- choć rodzice pobrali się wkrótce po jej urodzeniu i nawet jako dorosła, wciąż na nowo wymyślała swój życiorys. Została pochowana jako Gabrielle Chasnel, gdyż notarialne poprawianie źle napisanego w metryce nazwiska ujawniłoby, że urodziła się z przytułku dla biedaków.

Perfumy Chanel Nr 5. Nazwa miała się wiązać z urodzinami Coco (ale przecież urodziła się dziewiętnastego); pięć było jej szczęśliwą liczbą.

Jak sama Coco twierdziła wiek kobiety nic nie znaczy. Może olśniewać w wieku lat dwudziestu, być czarująca po czterdziestce, i mieć nieodparty wdzięk przez resztę życia. Twarz dwudziestoletniej kobiety to ta, którą dała jej natura, twarz kobiety trzydziestoletniej odbija jej życie, a po pięćdziesiątce kobieta ma taką twarz, na jaką zasługuje.

Zmarła samotnie 1 stycznia 1971 roku w hotelu Ritz. W niedziele w jedyny dzień kiedy mogła to zrobić, gdyż wtedy akurat zamknięty był dom mody Chanel.

Jedna nieścisłość na którą natrafiłam w książce, a mianowicie w tekście napisane jest, że na nagrobku Gabrielle jest nazwisko Chasnel, ale jak wynika ze zdjęcia na końcu książki przedstawiającego nagrobek Gabrielle tam widnieje prawidłowe nazwisko Chanel. Tak więc pojawia się tutaj pewna nieścisłość.

Ciekawostka:
Gdy płatki magnolii opadają z drzew i zaczynają gnić, czuje się zapach pieczarek.

Sierota bez grosza, pochodząca z zalegalizowanego dopiero po jej...

Świetna książka, z której można dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia Coco i poznać ją bliżej. Genialna kobieta, która miała smutne życie... Książka godna polecenia

Bardzo ciekawie napisana książka. Przypomina trochę bajkę o kopciuszku- prawdziwa historia osoby, która przeszła drogę od sierotki z przytułku do eleganckiej damy śpiącej na fortunie. Wspaniałe jest też tło książki- autor doskonale pokazuje jak wyglądały wielkie światowe wydarzenia (jak chociażby II WŚ) z perspektywy zwykłych ludzi. Wielką zaletą książki jest też podglądanie świata mody, polityki i sztuki "zza kulis". W biografii Chanel pojawiają się też takie postacie jak Picasso czy Churchill. Bardzo ciekawa pozycja nie tylko dla fanów biografii.

genialna. cudowna. boska.
książka, w której się zakochałam. życie Coco Chanel genialnie opowiedziane. wiele fragmentów wartych zapamiętania.
zdecydowanie treść potwierdza tytuł - Chanel była kobietą niezwykłą.

genialna. cudowna. boska.
zdecydowanie treść potwierdza tytuł - Chanel była kobietą niezwykłą.

Jedna z tych książek, które uczą. Pokazują, że wewnętrznym samozaparciem i siłą można zrobić wszystko.

1997

Ikona mody, poznaj jak doszła do swojej marki :)

Ikona mody, poznaj jak doszła do swojej marki :)

Bardzo dobra.

Bardzo dobra.