Król kłania się i zabija

Tłumaczenie: Katarzyna Leszczyńska
Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
Der König verneigt sich und tötet
838975522X

Dziewięć esejów, tworzących najnowszą książkę Herty Mller, układa się coś w prywatną i polityczną autobiografę pisarki: dzieciństwo w bandyckiej wsi, matka cierpiąca głód na zesłaniu na Ukrainie, ojciec, który zapija swoją esesmańską przeszłość, samobójstwa przyjaciół i popełnione na nich morderstwa oraz emigracyjne życie autorki w Niemczech. "Król kłania się i zabija" to także refleksja nad istotą języka: żyjąc w państwie dyktatury, Mller doświadczyła języka jako narzędzia represji, ale również jako narzędzia oporu wobec totalitarnej władzy.

Literacka Nagroda Nobla 2009

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

dzoanach | 2011-12-30
Przeczytana: 2011 rok

Lektura bezwzględna, jej czytanie boli, bo odnosi się do ciężkich przeżyć i traumatycznych doświadczeń autorki ale także pobudza wrażliwość czytelnika. Herta Muller nazywa swoje pisanie "nocną stroną gardła" i rzeczywiście jest to literatura, która robi silne wrażenie.

Książka jest zbiorem felietonów i jednocześnie autobiografią, w której autorka opisuje swoje dzieciństwo na rumuńskiej wsi z ojcem alkoholikiem i matką zesłaną później na Ukrainę, pierwsze próby pisarskie i prześladowania ze strony władzy i sąsiadów, a także emigrację pisarki do Niemiec. Nie jest to jednak jedynie opisywanie drastycznych przeżyć. Wspomnienia są tylko punktem wyjścia do przemyśleń na temat przeszłości i przyszłości, roli literatury, znaczenia języka i jego możliwości w radzeniu sobie z tragicznymi wydarzeniami.

Muller zwraca uwagę na terror przeszłości czyli to, że każde traumatyczne wydarzenie znajduje swoje odbicie w przyszłości, a także zmienia to, co było: "nerwy na zawsze pozostają...

Aurora | 2014-01-02

Herta Müller urodziła się na niemieckiej wsi w państwie rumuńskim i od samego początku nie było jej łatwo. Przeżyła dzieciństwo bez bajek i gałgankowych lalek, dorastała wśród miastowych ludzi przepełnionych poczuciem wyższości i w końcu żyła życiem pełnym strachu, każdego dnia myśląc o śmierci i tańcząc z królem. Królem, który przybywał w najmniej spodziewanym momencie i zabijał. I może dlatego jej słowa są tak ujmujące, bo pochodzą prosto z serca. Jej eseje są intymnymi wyznaniami, pozwalającymi choć trochę przeżyć te uczucia, które przepełniały autorkę, żyjącą w czasie dyktatury Ceaușescu. I z którymi radzi sobie właśnie za pomocą słów.

Słowami zbliża się do swoich bliskich, których utraciła, słowa kształtują jej pewność bytu i budują świat, bo zupełnie inny jest świat skonstruowany przez język niemiecki od świata poznanego dzięki rumuńskiemu. W tym świecie ludzie gryzą się w palce aby pamiętać, że jeszcze istnieją. W tym świecie ludzie myślą zupełnie inaczej od ludzi Zachodu i...

Justyna_78 | 2011-09-10
Przeczytana: 16 sierpnia 2010

Napiszę krótko: to piękna autobiograficzna powieść o życiu w państwie dyktatury, o dzieciństwie autorki, o jej rodzinie, życiu na wsi, późniejszym prześladowaniu, w końcu emigracji do Niemiec. Muller pięknie pisze również o języku bo „każdy język ma inne oczy”, o znaczeniu słów i o tym jak ważne jest wsłuchiwanie się w słowa. To również doskonała obserwacja rzeczywistości, otaczającego świata, cudowne refleksje i porównania autorki. Ani przez chwilę się nie nudziłam, każde zdanie jest tutaj przemyślane i godne uwagi. Książka godna polecenia już chociażby ze względu na fakt, że autorka jest laureatką wielu nagród literackich. Jest to moja pierwsza przeczytana książka Herty Muller i na pewno sięgnę po inne. Jestem zachwycona i polecam wszystkim.

amierzej | 2011-11-03

Czytając tę książkę ma się odczucie jakby szperało się w głowie (myślach) innej osoby...

justyna | 2010-09-02
Przeczytana: listopad 2009

niesamowita wrażliwość

tomsol | 2013-02-03
niutka | 2012-07-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Studia

Moja lektura na IV roku studiów (filologia germańska). Powiem szczerze - nie dotrwałam do końca. Aczkolwiek początek podobał mi się bardzo. Przemyślenia autorki były momentami podobne do moich. Książka trudna, ale myślę, że warta przeczytania.

Kasia Dzieciolowska | 2011-11-27
Przeczytana: 10 listopada 2011

Pięknie, poetycko sformułowane myśli o życiu autorki. O strachu, który odbija się w przedmiotach, słowach i ludziach i wraz z nimi drąży, śledzi i przypomina o sobie.
I o poszukiwaniu ukojenia. W przedmiotach, słowach i ludziach.

Warto!

layladylay | 2012-06-09

Rzut światła na sytuację komunistycznej Rumunii, zabarwionego osobistymi przeżyciami autorki. Na pewno przeczytam inne książki Herty Muller.

XGosiakS | 2016-12-07