żydzi, dialog, kultura, socjologia

Książka Trudne pytania, wspólny projekt Fundacji Forum Dialog Między Narodami i American Jewish Committee, to pierwsza pozycja na polskim rynku wydawniczym, która buduje mosty porozumienia pomiędzy polskim i żydowskim sposobem postrzegania historii, polityki i życia codziennego. Historia, której uczy się w szkole młody amerykański Żyd czy młody Izraelczyk, to zupełnie inna historia niż ta, którą w szkole poznaje młody Polak. Przepaści pomiędzy dwiema narracjami o przeszłości nie da się jednak przekroczyć bez poznania racji i wątpliwości drugiej strony. Projekt Trudne pytania rozpoczął się od analizy ponad tysiąca ankiet zebranych w Polsce, USA, Izraelu, Kanadzie i Australii. Młodzi Polacy i Żydzi wymienili w ankietach te pytania dotyczące przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, które wydają im się najbardziej drażliwe, trudne i niepokojące. Socjologowie skupieni wokół fundacji Forum Dialogu Między Narodami oraz redaktorzy książki wybrali listę 50 najważniejszych i najbardziej reprezentatywnych pytań młodzieży. Odpowiedzi na nie udzielili najwybitniejsi eksperci zajmujący historią, socjologią, sprawami stosunków polsko-żydowskich i religią. Nawet najbardziej naiwne czy drażliwe pytania doczekały się takiej odpowiedzi, która z pewnością zaspokoi ciekawość nie tylko najmłodszego czytelnika. Trudne pytania to obowiązkowa lektura dla każdego, kto chciałby poszerzyć swoją wiedzę o stosunkach polsko-żydowskich. Na kartach Trudnych pytań spotykają się autorytety tej miary, co Władysław Bartoszewski, Israel Gutman, Leszek Kołakowski, czy Antony Polonsky. Helena Datner, Konstanty Gebert i Stanisław Krajewski piszą o społeczności żydowskiej w Polsce. Socjologowie Shlomo Avineri i Ireneusz Krzemiński wyjaśniają największe problemy społeczne Polaków i Żydów. Najwybitniejsi polscy i żydowscy historycy przedstawiają dzieje współżycia obu narodów, a doskonali publicyści z Polski, USA i Izraela przybliżają najbardziej palące problemy współczesności. W ciągu ostatnich piętnastu lat w dyskursie publicznym racje Polaków i Żydów wielokrotnie się zderzały. Spory o symbole religijne w Auschwitz, o przedwojenny antysemityzm czy o odpowiedzialność za Holokaust ukazują potrzebę zupełnie innych form kształcenia młodzieży. Celem publikacji Trudnych pytań jest edukacja w duchu dialogu, w którym obie strony mają równe prawo głosu i swojego rozumienia świata. Łącząc wiedzę i głębokie zrozumienie współczesnych i historycznych problemów, książka ukazuje świat bez uproszczeń i usprawiedliwień. Książka została wydana również w wersji angielskiej z myślą o czytelniku amerykańskim.

***
zespół red. Maciej Kozłowski, Andrzej Folwarczny, Michał Bilewicz ; tł. tekstów ang. Karina Sokołowska-Folwarczny ; aut. Miriam Akavia et al.

żabot | 2014-03-15
Przeczytana: 15 marca 2014

Pomysł ze wszech miar doskonały i pożyteczny. Zebrać najczęstsze, najbardziej kontrowersyjne i drażliwe pytania zadawane przez Żydów odwiedzających Polskę, jak i Polaków dotyczące wzajemnej historii jak i stosunków współczesnych a wynikających często ze stereotypów i nieznajomości problemu i dać nie za długie, ale wyczerpujące odpowiedzi. Przekazać te pytania znanym dziennikarzom, historykom, politykom etc. a ich odpowiedzi zebrać w jeden tom. Jestem jak najbardziej za, zwłaszcza jeśli ma to na celu wzajemne zrozumienie pomiędzy nacjami, obalenie mitów i przesądów i ujawnienie prawdy, choćby najbardziej bolesnej, bo tylko prawda jest ciekawa, jak rzekł onegdaj Józef Mackiewicz.

Pomysł dobry, ale, jak to zwykle bywa, realizacja kuleje. Kuleje forma, chyba nie do końca przemyślana przez zespół redakcyjny. Pytań jest pięćdziesiąt, mniej więcej po połowie ze strony żydowskiej i polskiej. Każdy rozdzialik rozpoczyna jakby strona tytułowa. Zdjęcie ilustrujące temat, pytanie wydrukowane...

Ant_ | 2016-08-25
Przeczytana: 2008 rok