Moja winnica: Saga rodzinna w trzech częściach

Okładka książki Moja winnica: Saga rodzinna w trzech częściach Miriam Akavia
Okładka książki Moja winnica: Saga rodzinna w trzech częściach
Miriam Akavia Wydawnictwo: C&D International Editions biografia, autobiografia, pamiętnik
Karmi Szeli
C&D International Editions
2000-01-01
2000-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Opowieść o żydowskiej rodzinie z Krakowa, od czasów sprzed I wojny światowej do wybuchu II wojny.Świat, który minął, ludzkie życie we wszystkich jego przejawach- wesela,narodziny, śmierć...Można się przyjrzeć dniom powszednim Polaków pochodzenia żydowskiego i zobaczyć jak bardzo są do nas podobni, ile mieli z nami wspólnego, żyliśmy przecież w tym samym kraju.To brak zrozumienia tego, że wszyscy jesteśmy tacy sami spowodował te ogromną katastrofę- zagładę.Nie umiem tego zrozumieć- jak to się stało? Chciałabym porozmawiać z panią Miriam o tym wszystkim. Przeczytajcie tę książkę, naprawdę warto.

Czytałam tę powieść dawno (na początku lat 90.),ale wciąż pamiętam jej treść i klimat. To pięknie i wzruszająco opowiedziana autobiograficzna saga, w której dominującą rolę odgrywają kobiety. Małe i wielkie historyczne wydarzenia oraz nasilające się w międzywojennej Polsce nastroje antysemityzmu powodują, że matki i córki muszą stać się silne, by bronić swojej rodziny i tożsamości.

Autorka wiele miejsca poświęca też pozostałym członkom rodziny, zaczynając od dzieciństwa rodziców. Opisuje codzienne życie, na które składają się radości i smutki, narodziny i śmierć oraz obyczaje, tradycje, które są kultywowane przez starsze pokolenie i do których młodzi coraz częściej odnoszą się sceptycznie, gdyż pozostają pod wpływem nowych ideologii (np. komunizmu).

Śledzi się losy tej rodziny z wielkimi emocjami, gdyż autorce udało się przedstawić je w sposób niezwykle poruszający, momentami zabawny, ale częściej wzruszający i dramatyczny.
Historia kończy się na wybuchu drugiej wojny światowej, ale dalsze koleje losów poznajemy w wielkim skrócie w epilogu. Z wielkiej krakowskiej rodziny po wojnie pozostała zaledwie garstka, po wielu nie pozostały nawet groby...

Książka dla mnie okazała się być nudną i nie byłam w stanie przeczytać jej do końca.
Może kiedyś spróbuję jeszcze raz aby ją przeczytać. Czasem musi być odpowiednia pora na wybraną książkę.

to jedyna książka do której kilkakrotnie wracałam... stąd maksymalna ocena

to jedyna książka do której kilkakrotnie wracałam... stąd maksymalna ocena

Cudowna. Jak napisała sama autorka - opisuje ciszę przed burzą. I to jest strasznie przejmujące, bo wiemy jak się skończy tą saga. Gorąco polecam

Piękna opowieść autobiograficzna - historia rodziny żydowskiej z czasów międzywojennego Krakowa. Warto przeczytać, a jeszcze lepiej byłoby odwiedzić Kraków i wszystkie opisane miejsca. Polecam.

• Judaica
  • Holocaust
  • Biografia / Historia
  • W mojej biblioteczce

Dodaj cytat z książki Moja winnica: Saga rodzinna w trzech częściach