Russia’s Steppe Frontier. The Making
historia, Rosja, Azja, step
historia
Łukasz Kuć

Po upadku imperium Czingis-Chana na terenach Azji Środkowej pozostało wiele ludów pozbawionych ścisłej organizacji państwowej, walczących miedzy sobą o dominację. Nogajowie, Kazachowie, Kałmucy, Baszkirowie stanowili naturalny obiekt zainteresowania prawosławnego księcia moskiewskiego, który dążył do powiększenia zakresu swej władzy. Wchodząc z jednymi w koalicję, a z innymi w konflikt, umiejętnie skłócając ich miedzy sobą, poprzez naciski militarne rosyjscy carowie uzyskali w końcu panowanie nad ludami Wielkiego Stepu. Michael Khodarkovski ze znawstwem przedstawia historię kształtowania się południowo-wschodnich granic Rosji. Korzystając z materiałów źródłowych z rosyjskich i tureckich archiwów, wyjaśnia, ile kosztowało Rosję zbudowanie i utrzymanie imperium, jakimi dokonało się metodami i jakie wywołało zmiany w tej części świata.

Jacek | 2016-11-21
Na półkach: Historia, Mam, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2016

Jakoś nie mogłem się zabrać do oceny tej książki. Dlatego po tylu miesiącach od przeczytania pojawia się opinia na jej temat. W przypadku jednak pracy historycznej (co prawda dość popularnej, ale jednak...) może to wyjść na dobre, bo pozwala z perspektywy czasu określić, czy coś z treści pozostało. I tu odpowiedź jest pozytywna - tak. Może nie za wiele, ale jednak.
Autor, jak nazwisko wskazuje, choć pochodzi ze Wschodu, pracuje na Zachodzie. Często jest to wada, bo brak kontaktów z terenem, który opisuje, wpływa na nieuzasadnione sądy, interpretacje, wnioski. Tu na szczęście zwykle (bo są takie przypadki) tak nie jest. Khodarkovsky opisuje ludy Azji Centralnej w okresie nowożytnym (XVI-XVIII w.), przedstawia ich strukturę, organizację, społeczeństwa, gospodarkę, religię. Jednakże głównym wątkiem jest nieustanne parcie Rosji na południe i wschód w celu ujarzmienia kolejnych ludów. Budowanie imperium w tym właśnie kierunku, nieczęsto omawiane w języku polskim, stanowi tu ciekawe...

doliwaq | 2011-12-13

Książka ta bardzo dokładnie i wnikliwie pokazuje proces włączania wielkiego stepu i ludów zamieszkujących go w granice Rosji. Moskwa brutalnie mściła się za lata niewoli tatarskiej, w niezwykle wyrafinowany sposób. O tak prowadzonej wojnie jeszcze nigdy nie słyszałem. Gdy czytałem książkę, czułem niezwykły żal wobec Tatarów, Kałmuków, Nogajów, Baszkirów, Kazachów i innych ludów. To byli(i nadal są) Indianie Europy.

Larysa | 2016-10-21
leśnydziad | 2016-01-31