Historia, średniowiecze, Czechy
historia
welesxxi

Skąd się wzięli Przemyślidzi? Jak zbudowali swoje państwo? Pasjonująca opowieść o tym, jak rodziło się jedno z państw środkowoeuropejskich. Autorka w bardzo przystępny sposób odkrywa przed czytelnikiem tajemnice związane z przybyciem Słowian do Kotliny Czeskiej w barwny sposób opisuje lata panowania Borzywoja i jego synów oraz Brzetysława I – „czeskiego Achillesa”, który zostawił swoim synom państwo czeskie ustabilizowane zewnętrznie i mocne wewnętrznie, z którym liczyły się największe ówczesne potęgi. Początki państwa czeskiego to trudna droga do chrystianizacji, do nowej kultury łacińskiej, a przez to do Europy. Każdą z tych ścieżek dotarcia do świata kultury zachodniej, kultury chrześcijańskiej Przemyślidzi wykorzystali.

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 2014

źródło okładki: www.wydawnictwopoznanskie.com/

Karma | 2017-03-20
Przeczytana: 20 marca 2017

Marzena Matla nakreśliła obraz budującego się państwa czeskiego w oparciu o towarzyszące mu środowisko geopolityczne - nie brakło zatem dość dokładnych wzmianek o państwie Samona, Wielkim Księstwie Morawskim, młodziutkiej Polsce, Węgirzech i Cesarstwie, a nawet o Sławnikowicach. Skąd wzięli się Czesi w Kotlinie Czeskiej i dlaczego przetrwali w obliczu niemieckiej potęgi na Zachodzie, dlaczego takie ziemie jak Śląsk i Małopolska stały się kością niezgody między naszymi narodami i czy Chrobry okupował Czechy?
W tych trzystu stronach opisujących burzliwe przemiany terenów dzisiejszych Czech w IX-XI wieku Matla porusza właściwie problematykę o wiele szerszą niż taka seryjka jak "Początki państw" mogłaby sugerować - dla osób dobrze zaznajomionych z faktologią historyczną czeską czy polską stanowi świetnie uzupełnienie o możliwe powody przymierzy i waśni, bardzo dokładnie władca po władcy wyjaśnia osobiste cechy każdego z nich i zmieniające się stosunki międzynarodowe, które w pewnych...

PawelM | 2015-11-12
Przeczytana: styczeń 2015

Na serię Wydawnictwa Poznańskiego Początki Państw ostrzyłem sobie zęby jak komornik na nowy traktor. Po nabyciu dwóch pierwszych tomów nieco się rozczarowałem, bo okazało się, że to książki popularno-naukowe, chociaż napisane przez uznanych historyków.

Marzena Matla dała się poznać jako autorka pracy (doktorat) o pierwszych Przemyślidach oraz kilku artykułów poświęconych Czechom w IX-XI w.

Więcej:

jarr74 | 2014-04-09
Przeczytana: 2014 rok

„W Europie leży Germania, w której końcu ku północnej równinie jest miejsce nader rozległe, zewsząd w krąg otoczone górami, które w dziwny sposób cięgną się wokół całej krainy tak, że na pozór jakby jedna i nieprzerwana góra całą ową krainę okrążała i broniła”

Wydawnictwo Poznańskie wypuszcza właśnie na księgarskie półki kolejną fascynującą serię historyczną dotyczącą epoki średniowiecza. Po znakomitym i wciąż trwającym cyklu, przedstawiającym czytelnikom postacie polskich władców tej epoki, przyszła pora na początki europejskich państw. Otwiera ją prezentowana tu pozycja Marzeny Matli zatytułowana „.Czechy”. Państwo z którym graniczymy niemal od zawsze a wielowiekowe ożywione tradycje wzajemnych kontaktów ( państwowych, narodowych, politycznych, społecznych, kulturowych, gospodarczych, handlowych i innych) plasuje ten kraj w miejscu dla nas szczególnym. Co ciekawe, mimo iż na przestrzeni wieków nasze stosunki nie zawsze były przyjazne , poprawne a nierzadko spory,...

Darya | 2015-10-21
Przeczytana: październik 2015

7,5. Jestem pozytywnie zaskoczona. Ogólnie trudno mnie zainteresować tak daleką historią (mówimy tu przecież o zdarzeniach sprzed 1000 lat), jednak bardzo przyjemny styl autorki sprawia, że czyta się tę książkę niezwykle dobrze. Sama tematyka też nie przeszkadza - przecież dzieje Przemyślidów to prawdziwa "Gra o Tron" :) Te ciągłe mordowanie członków rodziny, oślepianie, kastracje... Chętnie sięgałabym częściej po tak wciągające książki historyczne, w dodatku z tego co mi wiadomo, dobre merytorycznie.
Mogę polecić osobą hobbistycznie i poważniej zainteresowanym historią, nawet niekoniecznie zaintrygowanych średniowieczem.

Marek | 2015-04-04
Przeczytana: 18 marca 2015

Ciekawa publikacja dotycząca powstania państwa naszych południowych sąsiadów. Fachowcy co prawda znajdują w niej luki(odsyłam do recenzji na portalach tematycznych), ale nie są one znaczące i nawet hobbysta amator je dostrzeże. Poza tym kawał ciekawej lektury warty polecenia.

marek | 2018-10-11
Na półkach: Przeczytane, 03. 476-1453