Zielone wzgórza Ułan Bator

Wydawnictwo: Videograf II
978-83-7183-810-1
waldenburg

W czasach, kiedy świat zmalał do rozmiarów globalnej wioski, a spragnieni wrażeń turyści mogą błyskawicznie przenieść się w jego dowolny zakątek, podróż pełna przygód staje się udziałem nielicznych. Jednak zamiast w knajpach ubolewać nad zmierzchem epoki odkryć, można z grona znajomych wybrać podobnych sobie awanturników, kupić za grosze rozsypującą się osiemnastoletnią ładę i wyruszyć na Wschód w stronę Bajkału i Mongolii.
"Zielone wzgórza Ułan Bator", to barwna opowieść o wyprawie, w której droga jest celem, a trójka kumpli oprócz tysięcy kilometrów musi pokonać własne lęki, stereotypy, kolejne awarie samochodu, milicjantów spragnionych łapówek i upartych urzędników. Podróż obfituje w niespodzianki, zabawne, ale i dramatyczne momenty, a autor świetnie doprawia relację szczyptą humoru i adrenaliny, pięknymi krajobrazami oraz spotkaniami z niezwykłymi ludźmi.

Isadora | 2012-02-15
Na półkach: Przeczytane, Pamiętniki
Przeczytana: 15 lutego 2012

Radek Biczak to typ niepokorny, niespokojny duch, poszukiwacz skarbów i awanturnik, który imał się w życiu przeróżnych zajęć. Zafascynowany Wschodem, który od dłuższego czasu rozpalał jego wyobraźnię, postanowił wykorzystać nadarzającą się okazję i wraz z dwoma towarzyszami wyruszyć na wyprawę nad jezioro Bajkał i do Mongolii. Pomysł odważny, nawet karkołomny, ale przecież możliwy do zrealizowania. Zdumienie może budzić tylko środek lokomocji, na jaki padł wybór podróżników - stara, wysłużona, kupiona za grosze łada (zwana szumnie ładixem), której liczne awarie były tyleż poważne, przewidywalne i nieuniknione, co stosunkowo łatwe do usunięcia. Jeszcze jeden zwariowany pomysł, w którym widać przebłyski geniuszu: ładix dowiózł ryzykantów na miejsce przeznaczenia, co wydaje się być wydarzeniem bez precedensu zważywszy na oszałamiającą odległość, ograniczone zasoby finansowe, a przede wszystkim - stan techniczny pojazdu.

Wyprawa niemal od początku obfituje w przygody różnorakiej...

jaco83 | 2014-02-04
Przeczytana: 29 stycznia 2013

Na pierwszy rzut oka zwykła książka podróżnicza. Jednakże już pierwsze strony relacji, opisujące same przygotowania do wyprawy, zwiastują, że jest to książka inna, niż wszystkie. Zabawna, zabawna i jeszcze raz zabawna, pokazująca, że jak bardzo się chce to na prawdę można.

Trzech gości kupuje starą Ładę za grosze i wyruszają w podróż do Mongolii, która to podróż sama w sobie staje się celem. Po drodze trzeba na bieżąco pokonywać swoje wyobrażenia, stereotypy i przyziemne trudności, jak zdarzające się często awarie samochodu.

Książka świetnie napisana, w której znajdziemy wszystko: ciekawe historie, wartką akcję, mnóstwo humoru, opisy spotkań z ludźmi (nieraz bardzo dziwnymi) i piękne krajobrazy.

waldenburg | 2010-06-25
Przeczytana: czerwiec 2010

Świetny kawałek reporterskiej relacji z podróży, która była niezłą awanturą. Nie jest to książka w tak męczącym stylu: "wstaliśmy o 8 rano, zjedliśmy chińską zupkę, a autobus przyjechał 15 minut za późno."
przygoda goni przygodę, a wszystko przeplecione obserwacjami autora - po lekturze chce się spakować plecak i ruszać, gdzie oczy poniosą.

Brudnopis Parzych | 2014-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2014

(...) Trzech kumpli z Polski i łada stara jak wynalazek koła. SIBERIA – MONGOLIA EXPEDITION. Pomysł tak szalony, że prawie trudno uwierzyć autorowi w opisywane wydarzenia. I dużo naprawdę fascynujących ludzi spotkanych po drodze.
(...) Mam mieszane uczucia. Autor jest co prawda bardzo zabawny i opowiada z lekkością, jakiej powinien mu pozazdrościć co drugi pisarz w Polsce, ale nie opowiada na temat. Tytuł sugeruje przecież wyraźnie, że książka będzie o Mongolii! Tak, czy nie? Na okładce widnieje zafrasowany starszy mężczyzna w stroju mongolskim, a obok niego równie zafrasowany parzystokopytny.
(...) Skupmy się na faktach : o zielonych wzgórzach Ułan Bator, było wspomniane tylko marginalnie. Tak marginalnie, że nawet tego nie zauważyłam. Wyprawa, owszem była i jej celem była Mongolia, ale jeśli szukamy jakichkolwiek informacji na temat tego pięknego kraju, powinniśmy od razu przenieść się na ostatnie trzydzieści stron książki. Wcześniej czekają na was jedynie zabawne anegdotki z...

Tomek | 2015-10-05
Przeczytana: 05 października 2015

Barwna historia podróży na Wschód,w stronę Bajkału i Mongolii okraszona sporą dawką humoru. Mnie się podobało;)

ireneuszs | 2012-12-18

Bardzo ciekawy, z poczuciem humoru napisany reportaż, czytając ją w pełni można powiedzieć że świat jest mały i że Polaka czyli rodaków spotkać można na końcu świata.

grego1980 | 2011-01-21

Ciekawa,pełna humoru,napisana przystępnym językiem. Pokazująca że "każdy może". Wystarczy tylko chcieć i znaleźć w sobie odwagę.

Paula_K | 2010-12-07

Dobrze napisana, ciekawa, zabawna, nie można się przy niej nudzić. Jedyne co mi się nie podobało, to to, że autor był nieco lekkomyślny i narażał się całkiem niepotrzebnie, przez co zmarnował dużo cennego czasu na poznawanie Mongolii. Szkoda, ale każdy podróżuje jak chce. Polecam.

krochet | 2016-02-27

czyta się przyjemnie- jest to ciekawa, okraszona homerem opowieść o wyprawie do Mongolii przez Ukrainę i Rosję. Celem podróży była Mongolia, ale miałam wrażenie,że 1/2 książki to opis wyprawy przez Rosję ku mojej uciesze. Zaryzykowałabym dorzucając "Zielone wzgórza.. " do półki z książkami opisujących podróże wgłąb Rosji.

Aggie | 2013-05-16
Przeczytana: 15 maja 2013

Wahałam się - dać 5 czy 6 gwiazdek.
Książka z jednej strony ciekawa, zawiera sporo praktycznych informacji, które na pewno przydadzą się przyszłym podróżnikom wybierającym się na wschód.
Z drugiej jednak strony raził mnie język, jakim została napisana. Bardziej mi przypominała opowieść kumpla przy piwie, który bardzo chce się pochwalić, czego to on nie przeżył. Za dużo było wtrąceń rosyjskich w polskich zdaniach. Rozumiem, że czasem trudno jest znaleźć polski odpowiednik słowa, które dobrze oddawałoby rosyjskie znaczenie, jednak tutaj w większości przypadków autor ewidentnie nadużywał rusycyzmów.
Druga sprawa - przekleństwa. Z jednej strony cytując siebie lub swoich kolegów autor nie starał się omijać niecenzuralnych słów, ale już jak miał zacytować na przykład pograniczników, to nagle u autora włączała się cenzura i starał się ich przekleństwa ubrać w ładne słowa. Ta niekonsekwencja wyglądała dosyć śmiesznie.
Jak już wcześniej wspomniałam, książka jest ciekawa, więc jeśli już...