Tam, gdzie nie ma coca-coli

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mój Prywatny Świat". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Pascal
podróże, Afryka
Ag2S

Relacja z wyprawy do Afryki (Republika Środkowoafrykańska, Republika Konga, Demokratyczna Republika Konga, Angola i Namibia) podróżnika zafascynowanego Czarnym Lądem. Osobisty ton, olbrzymia wiedza o opisywanym kontynencie połączona z odwagą i wrażliwością. To trzeba przeczytać! Marcin Mińkowski. Afryka to jego pasja. Publikował w magazynach "Voyage" i "Podróże". O sobie: Podróżnik. Był w...

Marcin Mińkowski. Afryka to jego pasja. Publikował w magazynach "Voyage" i "Podróże". O sobie: Podróżnik. Był w wielu ciepłych i zimnych krajach, ale uzależniony od Afryki. Trochę od adrenaliny. Od adrenaliny w Afryce najbardziej. Odbył kilka podróży na Czarny Ląd i nie ma dość. Wierny przekonaniu, że ciekawość świata to pierwszy stopień do piekła - raczej w przeciwnym kierunku.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pascal.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.pascal.pl/

Jusi | 2015-09-25
Na półkach: Przeczytane, Podróże
Przeczytana: 18 września 2015

Nie jestem specjalną fanką Afryki, ale muszę przyznać, że książka może zaciekawić nawet takiego ignoranta jak ja. Napisana bardzo płynnie, czyta się lekko i szybko. Ładne fotografie. Polecam.

bastian | 2014-10-29
Przeczytana: 23 października 2014

Podróż po Afryce, ale także meandrach współczesności, globalizacji, komercjalizacji. Książka, która pozostaje w pamięci.Czyta się łatwo. Czytałem z przyjemnością.

sigomicamino | 2014-04-22
Na półkach: Przeczytane, 2014, Podróże
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Książka z racji przynależności do gatunku jest reportażem. Sięgałam po nią z lekką obawą, jak będzie wyglądała podróż, w którą zabierze mnie autor. Okazało się, że jest dużo więcej niż reportażem. Jest też zbiorem refleksji, przemyśleń o ludziach, realiach życia, tak różnych od tych 'naszych' - europejskich.

Chwilami jest pięknie płynącą relacją, przez którą prześwituje żar lejący się z nieba, relacje z miejscowymi ludźmi, czekanie - ciągle i na wszystko, by po chwili stać się ciężką i trudną do przebrnięcia opowieścią o ciągłej walce, głodzie, chorobie, wojnach.

Warto przeczytać, warto wiedzieć o tym wszystkim, co zwykle do nas nie dociera żadną medialną drogą - prawdziwa, czasami całkowicie dzika Afryka.

Ola | 2013-09-25
Na półkach: Przeczytane, 2013, Podróże
Przeczytana: 25 września 2013

Oczekiwałam ciekawej pozycji o Afryce...szczególnie, że tytuł był intrygujący. Książka mnie znudziła. Czytałam o wiele lepsze książki podróżnicze.

Kamil | 2013-04-10

Wspaniała książka polecam serdecznie

IzkaToJa | 2013-01-25
Przeczytana: maj 2012

Piękne opisy, wspaniała podróż. Jednak mimo to, treść chwilami dłuży się.

ZielonaCytryna | 2012-04-03
Przeczytana: 01 kwietnia 2012

Kiedyś myślałem, że stopień cywilizacyjnego rozwoju na danym obszarze można mierzyć indeksem coca-coli. Chodzi o to, że cola jest praktycznie wszędzie – w najmniejszych wioskach i w największych lasach. Trudno znaleźć na naszym globie miejsce, do którego nie dotarłby ten symbol zachodniego konsumpcjonizmu. Zresztą pojęcie „indeks coca-coli” funkcjonuje wśród globtroterów na całym świecie. „To ona jest wyznacznikiem prawdziwej dzikości. Tam, gdzie jej nie ma, są już tylko potwory” – myślałem, dopóki nie trafiłem do tej bezimiennej wioski.” (s. 109)

Jak dobrze znamy otaczający nas świat? Jak wiele wiemy o ludzkiej naturze? Być może myślimy, że niewiele jest nas w stanie zaskoczyć. Prawdopodobnie uważamy się za doskonale cywilizowanych i mających szerokie horyzonty. A już na pewno uważamy się za lepszych.
Jednak dopiero w miejscach, w których nie znajdziemy tego, co ułatwia nam codzienne funkcjonowanie, możemy przekonać się o tym, jak bardzo upośledzeni jesteśmy. Jak bardzo nasze...