Okładka książki Poza krawędź świata

Dom Wydawniczy Rebis
historyczna
typ
papier
7,95 (39 ocen i 8 opinii)

Opis książki

Zuchwała historia wyprawy F. Magellana. 10 sierpnia 1519 roku z Sewilli wypłynęło pięć statków dowodzonej przez Ferdynanda Magellana Armady Molukańskiej. Wyruszała ona na poszukiwanie nowej, zachodniej drogi wodnej do Wysp Korzennych, skąd pochodziła większość goździków, pieprzu i gałki muszkatołowej, cenionych wówczas w Europie nie mniej niż złoto. Trzy lata później z tej wyprawy powrócił tylko...

Zuchwała historia wyprawy F. Magellana.

Trzy lata później z tej wyprawy powrócił tylko jeden statek prowadzony przez kilkunastu krańcowo wycieńczonych żeglarzy, ale z ładowniami pełnymi przypraw. Znacznie jednak ważniejsze było to, że statek ten - pierwszy w dziejach - opłynął Ziemię.

Poza krawędź świata to próba przedstawienia pełnej historii wyprawy Magellana, opowieść o intelektualnej i fizycznej odwadze, samotności i zaślepieniu, olśniewających odkryciach i bajkowych mirażach, podróż po świecie wyłaniającym się ze średniowiecza i wkraczającym w epokę renesansu. A także barwny obraz do dziś mało znanych ludów i zamieszkanych przez nie lądów oraz pasjonująca jak najlepszy thriller kronika zmagań o władzę nad światem.

Nieustępliwy, przebiegły i odważny, Magellan był człowiekiem pełnym sprzeczności, zarówno konsekwentnym, jak i niecierpliwym, przenikliwym, a mimo to ślepym. Był wizjonerem, który kierując się instynktem, zapomniał o ideałach. Ambitny aż do przesady, bez wahania uciekał się do najgorszego, żeby utrzymać dowództwo powierzonych mu statków, przeżył niewyobrażalne sztormy, głód oraz kilka buntów - i trzeba było połączonych sił trzech tysięcy ludzi, żeby go zabić.

Laurence Bergreen, absolwent Harvardu i juror konkursów literackich, napisał siedem książek. Specjalizuje się w literaturze faktu, głównie biografiach. Zajmował się tak znanymi postaciami, jak Irving Berlin, Al Capone czy Louis Armstrong. Mieszka w Nowym Jorku.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników

"Poza krawędź świata" to niesamowita książka ukazująca wyprawę Portugalczyka Ferdynanda Magellana dookoła świata.Głównym celem tej niezwykłej podróży było dotarcie do Wysp Korzennych i przywiezienie drogocennych przypraw.
W nieznaną wyprawę wyruszyło w 1519 r. 5 statków z 260 osobami na pokładzie , którymi dowodził F.Magellan. Niestety po trzech latach do Sewilli powrócił tylko jeden statek z 18-oma totalnie wyniszczonymi chorobami ,głodem oraz wyczerpanych z przemęczenia ludźmi.
Sam Magellan zaś , poniósł okrutną śmierć w trakcie wyprawy.Choć niewątpliwie jest postacią kontrowersyjną , odznaczał się ogromną odwagą ,ciekawością świata oraz samozaparciem w dążeniu do realizacji własnych celów.
Mam wielki podziw dla tych ludzi, którzy dysponując bardzo ubogą wiedzą o świecie oraz posługując się dość prymitywnym sprzętem jak na dzisiejsze warunki , odważyli się w tamtych czasach na daleką podróż w nieznane.

Książka oparta jest na licznych dokumentach i zapiskach z czasów podró...

Isadora | 2014-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2014

XV wiek nie bez powodu przeszedł do historii pod nazwą epoki wielkich odkryć geograficznych. Żeglarze tacy jak
Bartolomeo Diaz, Vasco da Gama, Krzysztof Kolumb czy Ferdynand Magellan swoimi dokonaniami poczynili ogromne zmiany w świadomości Europejczyków, sposobie postrzegania świata, kwestionując ukształtowany w starożytności jego obraz oraz duchowe i intelektualne ograniczenia z niego wynikające, wyznaczając punkt zwrotny w historii. Jednak z nich wszystkich to właśnie Magellan w największym stopniu przyczynił się do poszerzenia geograficznych i umysłowych horyzontów mieszkańców Starego Świata - jego wyprawa była nie tylko najznaczniejszą morską podróżą epoki wielkich odkryć, przeprowadzoną z iście epickim, obejmującym cały świat rozmachem, niezrównaną pod względem ambicji i śmiałości obranego celu, ale także dokonaniem potwierdzającym nowy obraz świata - globu znacznie większego, niż dotąd przypuszczano. Jakim trzeba być człowiekiem, by dokonać tego, co niewyobrażalne, by urzeczywis...

Kominek | 2014-02-25
Przeczytana: 23 lutego 2014

http://koominek.blogspot.com - osiemnaście tematycznych szufladek i zapewne na nich się nie skończy, zapraszam w odwiedziny do bloga, aby klimat Kominka oczarował Cię bez reszty...

Zanim sięgnąłem po książkę „Poza krawędź świata” świadomość tego, kim był Ferdynand Magellan i czego dokonał, była wyjątkowo mglista. Coś wiedziałem, ale nie dążyłem do tego, aby poszerzyć mą wiedzę. Dopiero Laurence Bergreen otworzył mi oczy i zabrał w równie pasjonującą i pełną przygód podróż, jak miało to miejsce bez mała pięć wieków wstecz.

Dzięki staraniom Domu Wydawniczego REBIS jest to pięknie wydana publikacja, która co ważne nie jest klasyczną powieścią, a raczej żywą relacją dotykającą podróży dookoła ziemskiego globu. Nie zmienia to jednak faktu, że ma walory najlepszej powieści przygodowej i sensacyjnej w jednym.

To, co wartym jest podkreślenia na początku - Ferdynand Magellan zanim został kapitanem generalnym Armady Molukańskiej nie miał łatwego życia i musiał wiele przejść, a także doświadcz...

Gablysia | 2013-03-15
Na półkach: Przeczytane, 2012, 2013
Przeczytana: 08 marca 2013

Przewspaniała książka. Siedziałam z nosem w atlasie, sprawdzałam na google widoki, które mijali. Płynęłam razem z nimi. Niezwykły człowiek z tego Magellana był, choć jak się okazuje, to wcale nie on pierwszy opłynął ziemię bo po pierwsze wcale jej nie opłynął :) a po drugie pierwszym był jego niewolnik. Ironio. Zdziwiły mnie tak dokładne informacje o tej podróży. W porównaniu z dziejami polskimi w tym samym czasie, mamy jakieś niedokładne, nieprecyzyjne dane, wiele niedomówień, czy jednostronnych subiektywnych opisów. Tutaj rozważania nad każdym etapem podróży, obrzędy religijne, praca na statku, po prostu niesamowita historia którą się czyta jednym tchem.
Polecam serdecznie.

komestor | 2014-09-06

Pasjonująca opowieść o wyprawie Ferdynanda Magellana, portugalskiego żeglarza, odkrywcy i podróżnika, który w służbie króla Hiszpanii Karola I (cesarza Karola V Habsburga) podjął się odkrycia zachodniej drogi do leżących na wschodzie Wysp Korzennych. Konieczność taka wynikała z ustanowionego na mocy traktatu z Tordesillas podziału świata i nowo odkrywanych lądów pomiędzy Portugalię a Hiszpanię. Narracja przeplatana jest wiadomościami na temat wątków obocznych z zakresu historii, geografii czy nauk przyrodniczych i dodatkowymi wyjaśnieniami, które mogą być przydatne dla lepszego zrozumienia całości, choć czasem autor zbytnio upraszcza lub wręcz się myli, co prostuje redakcja polskiego wydania. Wyprawa, którą zorganizował i kierował Magellan, jako pierwsza w dziejach opłynęła dookoła kulę ziemską. Trwający trzy lata rejs o niezwykłym znaczeniu historycznym, przyniósł jednak także wiele cierpienia i tragedii jego uczestnikom (z około 260 ludzi powróciło do Hiszpanii tylko 18) oraz wielu „...

Książka w przystępny sposób opisuje wyprawę pięciu statków: Santiago, Conception, Victorii, San Antonio oraz flagowego Trinidad pod dowództwem Ferdynanda Magellana, pierwszą wyprawę dookoła świata.

Wyprawa okazała się znacznie dłuższa niż planowano - nie tylko ze względu na podróżnicze perypetie, jakie spotykały uczestników, ale także i ze względu na to, że Ziemia okazała się mieć większą średnicę, niż wówczas sądzono.

Historia pogoni za nowymi drogami do Indii, cennymi przyprawami, nowymi odkryciami geograficznymi, biologicznymi i antropologicznymi, bunty załogi i starcia, w których brali uczestnicy wyprawy czynią ją niezwykle barwną opowieścią.

Uprzedzam, że książka nie jest powieścią, brak w niej dialogów, czyta się ją jednak bardzo łatwo. Warto.

j_ulka | 2011-08-01

R E W E L A C J A !!!!
Nidy nie sądziłam że książka o podróży Magellana może być taka ciekawa i wciągająca.

nabeg | 2014-10-01
Przeczytana: 01 października 2014

Bardzo żywa historia. Jakbym sam był z Magellanem na jego statku: )

majki86 | 2014-11-12

Kalendarium literackie
  • Henry Hazlitt
    120. rocznica
    urodzin
    Sztuka ekonomii polega na tym, by spoglądać nie tylko a bezpośrednie, ale i na odległe skutki danego działania czy programu; by śledzić nie tylko konsekwencje, jakie dany program ma dla jednej grupy, ale jakie przynosi wszystkim.
  • Arkady Fiedler
    120. rocznica
    urodzin
    Bo serce, polskie serce to dziwna rzecz : może włóczyć się po całym świecie, może upadać na rozdrożach, uzbrajać się w pancerz zapomnienia, może upajać się blaskiem obcego nieba - aż oto znienacka i chytrze zgotuje sobie samemu podstęp i wpadnie we własną sieć .
  • Alberto Moravia
    107. rocznica
    urodzin
    Każdy wybiera sobie raj, który jest piekłem dla innych.
  • Jonasz Kofta
    Trzeba marzyć
  • William Blake
    257. rocznica
    urodzin
    Nie próbuj mówić o miłości,
    Bo ona w słowach się nie mieści.
    Jest jak wiatr: cichy, niewidzialny,
    Co tylko czasem zaszeleści.
  • Stefan Zweig
    133. rocznica
    urodzin
    Jakże tu żyć z czułym sercem na takim świecie.
  • Claude Lévi-Strauss
    46. rocznica
  • Stanisław Wyspiański
    107. rocznica
    Miałeś, chamie, złoty róg,
    miałeś, chamie, czapkę z piór:
    czapkę wicher niesie,
    róg huka po lesie,