Casanova. W świecie uwodziciela

Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Casanova. The world of a seductive genius
9788324042043
jagarkar

Urodził się w Wenecji. Najbardziej rozpustnym mieście ówczesnego świata. Jako dziecko uchodził za opóźnionego w rozwoju i nic nie zapowiadało, że zostanie pisarzem, wynalazcą, szpiegiem i najsławniejszym uwodzicielem swoich czasów. Wystarczyło ponoć kilka minut, by przypadkowo poznana kobieta zapragnęła spędzić z nim noc, jednak najwierniejszą towarzyszką jego życia była choroba...

Wystarczyło ponoć kilka minut, by przypadkowo poznana kobieta zapragnęła spędzić z nim noc, jednak najwierniejszą towarzyszką jego życia była choroba weneryczna.

Pamiętniki Casanovy sprzedano Bibliotece Francuskiej za 9 mln dolarów. To największa kwota, jaką kiedykolwiek zapłacono za rękopisy. Właśnie one posłużyły Laurence’owi Bergreenowi do stworzenia tryskającej dowcipem i erotyzmem biografii kochanka wszech czasów.

Oto najnowsza biografia jednej z największych ikon popkultury. Kochanka i awanturnika. Mężczyzny, którego nazwisko po dziś dzień jest synonimem mistrza sztuki miłosnej i genialnego uwodziciela.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

matt4e | 2018-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2018

Chyba większość słyszało już owe nazwisko , wielu z nas kojarzy Casanovę jako uwodziciela ,amanta czy kochanka setek kobiet

Po przeczytaniu mogę jednak powiedzieć o wiele więcej o tej ciekawej postaci. Był to człowiek niezwykle inteligentny ,cwany oraz na swój sposób uparty, przebiegły Oprócz miłości często chorego uczucia do kobiet , uwielbiał pisać spędzać czas w bibliotece, podróżować [ choć często był do tego zmuszany wbrew własnej woli} Kolejną druga miłością Casanovy niewątpliwie był hazard ,miał on talent pakowania się w kłopoty i umiejętność wychodzenia z nich z korzyścią dla siebie

Z czego głównie był słynny G.Casanova oprócz niezliczonych miłosnych podbojów to niezapomniana ucieczka z Piombi która przeszła do historii i do dziś często jest związana z jego historią

Drugim imieniem Casanovy bez wątpienia są choroby weneryczne z którymi zmagał się przez całe życie i w dużej mierze choroby którym zawdzięcza swój kres

Co do samej książki jest napisana w sposób...

Stefi | 2017-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2017

Książka wprowadza w realia 18 wiecznej Europy. To jednak był zupełnie inny świat! Głównym bohaterem jest najbardziej znany libertyn sam Giacomo. Na pewno był niesamowitym podrywaczem, ale nie tylko. I właśnie dla tego nie tylko warto przeczytać tę pozycję! Podziwiam ludzi, którzy mają odwagę, żyć trochę obok społeczeństwa. Wszyscy mówią, że trzeba tak i tak, a zrobię inaczej.
PS. Jaka rewolucja seksualna? My teraz jesteśmy aż nieprzyzwoicie grzeczni!
Polecam wszystkim, którzy choć trochę interesują się życiem dawnych ludzi.

marika | 2017-07-17

Nie ma chyba na świecie człowieka, który nie słyszałby o Casanovie - mężczyźnie, którego nazwisko stało się w wielu językach synonimem uwodziciela. Sławę przyniosły mu spisane dzienniki, w których barwnie i pikantnie opisuje swoje życie w osiemnastowiecznej Europie. Biografia autorstwa Laurence Bergreen świetnie oddaje klimat tamtej epoki i w dodatku jest niesamowicie pieprzna i bezpruderyjna. Grey może się przy Casanovie schować!
Jako dziecko był małomówny, wycofany, chorowity, sprawiał wrażenie chłopca niespełnego rozumu. W wieku nastoletnim, po porzuceniu przez matkę nastąpiła w nim jednak przemiana i brzydkie kaczątko zmieniło się w pięknego weneckiego łabędzia. Stał się najsłynniejszym kochankiem ery nowożytnej, ekscentrycznym podróżnikiem oraz matematycznym i literackim geniuszem. Awanturnik, hazardzista, libertyn, który planował zostać księdzem, a skończył w łóżku z zakonnicami. Obracał się w towarzystwie masonów, arystokratów, hrabiów, a nawet królów. Drań nad dranie !...

KobieceRecenzje365 | 2017-12-07

Chyba każdy chociaż raz w życiu słyszał o Casanovie, czyli największym uwodzicielu w dziejach świata. Na jego temat nakręcono wiele filmów i napisano wiele biografii. Dziś zapraszam Was na recenzję najnowszej z nich „Casanova. W świecie uwodziciela“, którą napisał Laurence Bergreen.

„Nad wszystko kochał kobiety. I kłopoty. Mało brakowało, a jego barwne życie zakończyłoby się w Polsce“

Giacomo Casanova urodził się 2 kwietnia 1725 roku w Wenecji, mieście, które wówczas było kolebką rozpusty. Jako małe dziecko uchodził na opóźnionego w rozwoju i nikt nie podejrzewał, że zostanie pisarzem, wynalazcą, szpiegiem i przede wszystkim najsławniejszym uwodzicielem swoich czasów. Legenda głosi, że wystarczyło ponoć kilka minut , by przypadkowo poznana panna chciała spędzić upojne chwile z tym wspaniałym uwodzicielem. Jednak to nie żadna kobieta była najwierniejszą towarzyszką życia Giacomo Casanovy, bo była nią choroba weneryczna. Chyba to wcale nie jest dziwne. Casanova zmarł 4 czerwca...

Gato Esqueleto | 2017-09-01
Przeczytana: 25 sierpnia 2017

Moje wyobrażenie o Casanovie wyglądało tak; latynoski podrywacz, który uwiódł setki kobiet i łamał im serca. Koniec.
Jak bardzo się myliłam? OGROMNIE. Sama jestem w szoku, jak błędne wyobrażenie miałam o postaci, której historii nigdy nie zechciałabym poznać, gdybym nie trafiła na książkę Laurence Bergeen. Szansę jej przeczytania otrzymałam od Wydawnictwa Znak Horyzont, któremu bardzo serdecznie dziękujemy i gorąco polecamy wszelkie cuda wychodzące spod ich skrzydeł, bo na to zasługują.
Recenzja ta różnić będzie się od dotychczasowych z kilku powodów; oceniamy historię człowieka, który jest postacią autentyczną, a nie fikcyjną, co do tej pory się nie zdarzało. Nie możemy mówić tutaj o wyobraźni autora, kreacji świata przedstawionego lub innych cudach, bo zwyczajnie ich nie ma. Biografia mówi sama za siebie i jedyną naszą powinnością tutaj, będzie wydanie werdyktu; czy Casanova był na tyle ciekawym człowiekiem, że jego...

KarolKostrzewa | 2018-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2018

Genialna książka,ciekawa postać i szalone czasy. Casanova nie bał się życia, przeciwników jakich miał na drodze,ryzykownych działań. Był odważny i chciał być wielki i sławny. Nieważne czy jako uwodziciel, pisarz, filozof chciał być zapamiętany to czyn się zajmował. Najdroższe dzieło w Bibliotece Francuskiej to mówi już za siebie. Podzielenie się wspomnieniami to jego chyba najlepsza decyzja w życiu, bo dzięki temu człowiek taki jak ja czy Ty żyjący w XXI może wrócić do tamtych czasów używając już słynnego „Wehikułu czasu”. Casanova to postać legendarna, którą do dzisiaj wspominamy jako symbol miłości czy uwodzicielstwa. Polecam każdemu kto lubi czytać biografie i również tym którzy chcą poznać jakże interesującą postać.
Arrivederci!

marcHewka | 2017-08-31

Gdy tylko dowiedziałam się o premierze najnowszej biografii Giacomo Casanovy, wpisałam ją na listę obowiązkowych lektur, chociaż nie jestem wielką fanką literatury historycznej. Któż jednak nie chciałby poznać bliżej tego mężczyzny, będącego do dziś symbolem sztuki uwodzicielskiej i miłości cielesnej, najsłynniejszego kochanka wszech czasów.

Laurence Bergreen przy pisaniu swojej książki posłużył się pamiętnikami Casanovy, które od 2010 roku przechowywane są w Bibliotece Francuskiej w Paryżu. „Historia mojego życia” spisana przez Giacomo kilka lat przed śmiercią to dwunastotomowe dzieło, w którym barwnie i pikantnie udokumentował swoje życie i miłości. Dzienniki Casanovy są także ważnym źródłem informacji o osiemnastowiecznej Europie, dlatego gdy uznane zostały za francuski skarb narodowy, biblioteka zapłaciła za ich rękopis rekordową sumę blisko dziewięciu milionów dolarów.

W tej biografii autor często cytuje samego Giacomo, wplatając jego zapiski w tok opowieści. Dzięki temu...

annakonstanty | 2018-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2018

Niezwykła biografia człowieka, którego pozornie wszyscy znają - Giacomo Casanovy, syna aktorki, Wenecjanina, kochanka, uwodziciela, pisarza, libertyna. Spotkałam się z wieloma wersjami historii Casanowy, ale ta wydaje się najbardziej rzetelna, dopracowana, autentyczna. Autor zadał sobie naprawdę wiele trudu żeby opisać życie Casanowy jak najbardziej prawdziwie, bez przemilczeń, bez idealizowania. Książka oparta jest na analizie rękopisów Casanowy przechowywanych obecnie w Paryżu, autor wielokrotnie cytuje cale zdania słynnego uwodziciela, a własne słowa tak zgrabnie do nich dopasowuje, że chwilami można się pomylić kogo się czyta.
Biografia podzielona jest na rozdziały zatytułowane imionami kobiet i napisana z zachowaniem ścisłej chronologii i porządku przyczynowo-skutkowego. To istotne ponieważ życie i podróże Casanovy były tak barwne, prędkie, zmienne, że inaczej nie sposób byłoby dobrnąć do końca bez pomieszania wątków. Pewnie z tej samej przyczyny autor objaśnia niektóre...

asiorek189 | 2017-12-10
WojtekChaber | 2017-12-06