Casanova. W świecie uwodziciela

Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Casanova. The world of a seductive genius
9788324042043
jagarkar

rodził się w Wenecji. Najbardziej rozpustnym mieście ówczesnego świata. Jako dziecko uchodził za opóźnionego w rozwoju i nic nie zapowiadało, że zostanie pisarzem, wynalazcą, szpiegiem i najsławniejszym uwodzicielem swoich czasów. Wystarczyło ponoć kilka minut, by przypadkowo poznana kobieta zapragnęła spędzić z nim noc, jednak najwierniejszą towarzyszką jego życia była choroba...

Wystarczyło ponoć kilka minut, by przypadkowo poznana kobieta zapragnęła spędzić z nim noc, jednak najwierniejszą towarzyszką jego życia była choroba weneryczna.

Pamiętniki Casanovy sprzedano Bibliotece Francuskiej za 9 mln dolarów. To największa kwota, jaką kiedykolwiek zapłacono za rękopisy. Właśnie one posłużyły Laurence’owi Bergreenowi do stworzenia tryskającej dowcipem i erotyzmem biografii kochanka wszech czasów.

Oto najnowsza biografia jednej z największych ikon popkultury. Kochanka i awanturnika. Mężczyzny, którego nazwisko po dziś dzień jest synonimem mistrza sztuki miłosnej i genialnego uwodziciela.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

marika reads | 2017-07-17
Na półkach: Posiadam

Nie ma chyba na świecie człowieka, który nie słyszałby o Casanovie - mężczyźnie, którego nazwisko stało się w wielu językach synonimem uwodziciela. Sławę przyniosły mu spisane dzienniki, w których barwnie i pikantnie opisuje swoje życie w osiemnastowiecznej Europie. Biografia autorstwa Laurence Bergreen świetnie oddaje klimat tamtej epoki i w dodatku jest niesamowicie pieprzna i bezpruderyjna. Grey może się przy Casanovie schować!
Jako dziecko był małomówny, wycofany, chorowity, sprawiał wrażenie chłopca niespełnego rozumu. W wieku nastoletnim, po porzuceniu przez matkę nastąpiła w nim jednak przemiana i brzydkie kaczątko zmieniło się w pięknego weneckiego łabędzia. Stał się najsłynniejszym kochankiem ery nowożytnej, ekscentrycznym podróżnikiem oraz matematycznym i literackim geniuszem. Awanturnik, hazardzista, libertyn, który planował zostać księdzem, a skończył w łóżku z zakonnicami. Obracał się w towarzystwie masonów, arystokratów, hrabiów, a nawet królów. Drań nad dranie !...

Gato Esqueleto | 2017-09-01
Przeczytana: 25 sierpnia 2017

Moje wyobrażenie o Casanovie wyglądało tak; latynoski podrywacz, który uwiódł setki kobiet i łamał im serca. Koniec.
Jak bardzo się myliłam? OGROMNIE. Sama jestem w szoku, jak błędne wyobrażenie miałam o postaci, której historii nigdy nie zechciałabym poznać, gdybym nie trafiła na książkę Laurence Bergeen. Szansę jej przeczytania otrzymałam od Wydawnictwa Znak Horyzont, któremu bardzo serdecznie dziękujemy i gorąco polecamy wszelkie cuda wychodzące spod ich skrzydeł, bo na to zasługują.
Recenzja ta różnić będzie się od dotychczasowych z kilku powodów; oceniamy historię człowieka, który jest postacią autentyczną, a nie fikcyjną, co do tej pory się nie zdarzało. Nie możemy mówić tutaj o wyobraźni autora, kreacji świata przedstawionego lub innych cudach, bo zwyczajnie ich nie ma. Biografia mówi sama za siebie i jedyną naszą powinnością tutaj, będzie wydanie werdyktu; czy Casanova był na tyle ciekawym człowiekiem, że jego...

marcHewka | 2017-08-31

Gdy tylko dowiedziałam się o premierze najnowszej biografii Giacomo Casanovy, wpisałam ją na listę obowiązkowych lektur, chociaż nie jestem wielką fanką literatury historycznej. Któż jednak nie chciałby poznać bliżej tego mężczyzny, będącego do dziś symbolem sztuki uwodzicielskiej i miłości cielesnej, najsłynniejszego kochanka wszech czasów.

Laurence Bergreen przy pisaniu swojej książki posłużył się pamiętnikami Casanovy, które od 2010 roku przechowywane są w Bibliotece Francuskiej w Paryżu. „Historia mojego życia” spisana przez Giacomo kilka lat przed śmiercią to dwunastotomowe dzieło, w którym barwnie i pikantnie udokumentował swoje życie i miłości. Dzienniki Casanovy są także ważnym źródłem informacji o osiemnastowiecznej Europie, dlatego gdy uznane zostały za francuski skarb narodowy, biblioteka zapłaciła za ich rękopis rekordową sumę blisko dziewięciu milionów dolarów.

W tej biografii autor często cytuje samego Giacomo, wplatając jego zapiski w tok opowieści. Dzięki temu...

karolka30033 | 2017-08-03
Fatum | 2017-06-24