Casanova. W świecie uwodziciela

Okładka książki Casanova. W świecie uwodziciela Laurence Bergreen
Okładka książki Casanova. W świecie uwodziciela
Laurence Bergreen Wydawnictwo: Znak Horyzont biografia, autobiografia, pamiętnik
Casanova. The world of a seductive genius
Znak Horyzont
2017-06-05
2017-06-05
9788324042043
Natalia Mętrak-Ruda

Nie odkryję Ameryki przyznając się, że przed sięgnięciem po te pozycję obraz Casanovy w mojej głowie to "zbok i erosoman". Dlatego uwielbiam takie książki - naprawiają moje "niedouczenie" i poszerzają moje horyzonty myślowe.

Czytało się świetnie przemierzając z bohaterem mozaikę społeczną ówczesnej Europy od kuchni. I poznając przy okazji lepiej samego Casanovę i jego niezwykły umysł. Czyta się wartko, niektóre fragmenty skandalizowały, niektóre podniecały, niektóre zaskakiwały. Czego chcieć więcej od dobrej książki?

Jedna ocena niżej za pójście, moim zdaniem, przez autora na łatwiznę i zbyt szerokie przepisywanie żywcem fragmentów pamiętników libertyna. Niektóre akapity były praktycznie całe w cudzysłowie.

Czytając historię życia najsłynniejszego uwodziciela świata zastanawiałam się, czy rzeczywiście było tak jak to opisywał.😀 Casanowa uwielbiał przecież być w centrum uwagi we wszystkim co robił niejednokrotnie posuwajac się do manipulacji i kłamstwa Jednocześnie ciekawe jest to, że on naprawdę w wielu kobietach byl zakochany, przynajmniej tak twierdzi. 😀 Bardzo ciekawa biografia , z której dowiadujemy się wielu zaskakujących faktów. Historia , przygoda i romans w jednym Polecam

Skończyłam czytać Casanovę w dzień kobiet. Czy może być lepszy dzień na taką lekturę? Casanova kochał kobiety, wystawne życie, bogactwo. Przez całe życie chciał komuś imponować i zmarł nie żałując niczego. Można nie popierać jego stylu życia, ale to jaką miał odwagę aby żyć po swojemu zasługuje na szacunek. Niesamowity człowiek. Oczywiście awanturnik i kobieciarz, ale życie miał barwne i bogate w doświadczenia.

Giacomo Casanova oprócz kobiet kochał literaturę. W przerwach między uwodzeniem zajmował się jej studiowaniem, przetłumaczył także na włoski libretto opery Zoroaster oraz Iliadę. W późniejszym okresie swojego życia opisywał sytuacje polityczne w różnych krajach, a pod jego koniec, w postaci liczącego niemal cztery tysiące stron rękopisu spisał swoje dzieje. Laurence Bergreen autor niniejszej książki wykonał świetną pracę tworząc z tak ogromnej ilości materiału biografię Casanovy jak i obraz czasów, w których ten awanturnik żył. Cytaty z dzienników słynnego Włocha są świetnie wpasowane w opowieść jego życia, a autor starał się zbyt wiele nie upiększać. Cenię sobie szczerość i jest to według mnie najmocniejszy punkt książki, dzięki temu dowiadujemy się czegoś o czasach oświecenia w Europie, czego nie dowiemy się z podręczników historii. W tym momencie chciałbym właśnie przestrzec osoby chcące zaznajomić się z tą pozycją przed jej ciemną, gorszącą stroną. Uwodzenie zakonnic, czternastoletnich dziewczyn a nawet opis gwałtu, - z tym niestety czytelnik musi się zmierzyć, taka jest cena za chęć przeżywania przygód u boku Casanovy. Są, więc fragmenty, które ciężko się czyta, ale i takie wywołujące uśmiech na twarzy jak na przykład, te dotyczące styczności bohatera z lekarzami. Sam Giacomo miał też jakby dwie twarze,- tę honorową, sprawiającą, że pomagał biednym, zwłaszcza swoim bękartom, druga jego strona – ta negatywna, objawiała się natomiast porzucaniem kobiet, nawet, gdy były z nim w ciąży. Podsumowując, mimo, iż książka „Casanova. W świecie uwodziciela” podczas czytania wywoływała we mnie różne emocje, od rozbawienia do złości (chyba zbyt bardzo szanuję kobiety) to jest to bardzo dobrze napisana biografia włoskiego uwodziciela w dodatku dobrze oddająca charakter osiemnastowiecznej Europy.

Laurence Bergreen, amerykański historyk, napisał niezykle ciekawą pozycję o znanym uwodzicielu - Casanovie. Dzięki książce, ta XVIIIw. osobowość staje się pełnokrwistą postacią, która miała swoje zalety i wady. W książce jest pełno wyimków z pamiętników Casanovy, a było z czego wybierać, bo pozostawił on po sobie aż dwanaście tomów opisujących jego przygody, to jak wspinał się po drabinie społecznej i jak zyskiwał przyjaciół i wrogów. Książka o Casanovie nie jest przeznaczona tylko dla tych, których ciekawi Giacomo, myślę, że zainteresuje wszystkich, którzy kochają historię. Co prawda może nie należy wierzyć w każde słowo Casnovy na swój własny temat, ale tło, czyli XVIIIw. Europa, jest nie tylko prawdziwe, ale pokazane barwnie i niezwykle soczyście (Giacomo odwiedził też Polskę). Czyta się to doskonale.

Niezwykła biografia człowieka, którego pozornie wszyscy znają - Giacomo Casanovy, syna aktorki, Wenecjanina, kochanka, uwodziciela, pisarza, libertyna. Spotkałam się z wieloma wersjami historii Casanowy, ale ta wydaje się najbardziej rzetelna, dopracowana, autentyczna. Autor zadał sobie naprawdę wiele trudu żeby opisać życie Casanowy jak najbardziej prawdziwie, bez przemilczeń, bez idealizowania. Książka oparta jest na analizie rękopisów Casanowy przechowywanych obecnie w Paryżu, autor wielokrotnie cytuje cale zdania słynnego uwodziciela, a własne słowa tak zgrabnie do nich dopasowuje, że chwilami można się pomylić kogo się czyta.
Biografia podzielona jest na rozdziały zatytułowane imionami kobiet i napisana z zachowaniem ścisłej chronologii i porządku przyczynowo-skutkowego. To istotne ponieważ życie i podróże Casanovy były tak barwne, prędkie, zmienne, że inaczej nie sposób byłoby dobrnąć do końca bez pomieszania wątków. Pewnie z tej samej przyczyny autor objaśnia niektóre postacie pojawiające się w książce przypominając, że ten a ten jest synem tego to a tego co jest bardzo pomocne w zrozumieniu kontekstu. Dostajemy też na tacy cały kontekst historyczny dzięki wtrąceniom o tym co się działo w krajach gdzie akurat przebywa główny bohater - czym się zajmuje król, co bawi carycę, z czym ma problem arystokracja.
Jeśli chodzi o autora tej biografii trzeba przyznać, że spisał się doskonale. Książkę czyta się szybko i z zainteresowaniem (choć to prawie 600 stron drobnym drukiem bez obrazków). Jeśli natomiast chodzi o samego bohatera to budzi on równocześnie fascynację, sympatię, wstręt i oburzenie. Osobowość miał niesamowitą, odważny, pomysłowy, ambitny, czytając o tym czego dokonał (na przykład zorganizował wielką Loterię Francuską) nie sposób go nie podziwiać. Jednocześnie trudno pominąć jego oczywiste wady, które były dla mnie aż nadto widoczne w relacjach ze zdarzeń. Casanova bez żadnego wstydu czy usprawiedliwienia przyznaje się na przykład do gwałtów (twierdząc, że zgwałcone kobiety lub dziewczynki droczyły się z nim tylko z przekory). Kłamie, rozsiewa plotki, nie oddaje długów, z premedytacją oszukuje kobiety, wyciąga pieniądze od kogo się da, nie ma żadnych skrupułów jeżeli chodzi o uwodzenie.
Uwodzenie i liczne romanse to zresztą kluczowy temat książki, z nich przecież zasłynął. Tutaj powołuję się na prawo wyrażania całkowicie subiektywnej opinii i przyznaję, że niektóre z jego romansów wydały mi się "ładne", ale zdecydowana większość oburzyła mnie i zniesmaczyła. Gwałty to jedno, orgie, uwodzenie zakonnic, homoseksualizm to prywatna sprawa dorosłych ludzi, ale Casanowę najbardziej fascynowały "kobiety" trzynasto-, piętnastoletnie, a nawet młodsze ( także jego dziesięcioletnia córka). W książce aż roi się od opisów jego namiętności, czynów, charakterystyk dziewczynek, które wzbudzały pożądanie starego dziada weneryka oraz jego zabiegów o to by je uwieść lub wprost - kupić od rodziny. Równie niesmaczny wydał mi się opis figli, którym oddawał się w kochanką i jej córką choć podobieństwo dziewczyny do Casanowy nie pozostawiało wątpliwości, że jest ona również jego córką.
Czasem uwodził z kunsztem czasem skamlał o pieszczoty posuwając się do gróźb, kłamstw, podstępów, a wszystko tłumaczył miłością, która miała być usprawiedliwieniem, jedynym sędzią, najwyższą wartością.
Kim zatem był Casanova - wielkim kochankiem czy maluczkim pedofilem, uwodzicielem czy gwałcicielem? Książka wzbudza wiele emocji i pobudza do rozważań, lektura naprawdę godna polecenia.

Chyba większość słyszało już owe nazwisko , wielu z nas kojarzy Casanovę jako uwodziciela ,amanta czy kochanka setek kobiet

Po przeczytaniu mogę jednak powiedzieć o wiele więcej o tej ciekawej postaci. Był to człowiek niezwykle inteligentny ,cwany oraz na swój sposób uparty, przebiegły Oprócz miłości często chorego uczucia do kobiet , uwielbiał pisać spędzać czas w bibliotece, podróżować [ choć często był do tego zmuszany wbrew własnej woli} Kolejną druga miłością Casanovy niewątpliwie był hazard ,miał on talent pakowania się w kłopoty i umiejętność wychodzenia z nich z korzyścią dla siebie

Z czego głównie był słynny G.Casanova oprócz niezliczonych miłosnych podbojów to niezapomniana ucieczka z Piombi która przeszła do historii i do dziś często jest związana z jego historią

Drugim imieniem Casanovy bez wątpienia są choroby weneryczne z którymi zmagał się przez całe życie i w dużej mierze choroby którym zawdzięcza swój kres

Co do samej książki jest napisana w sposób zachęcający do czytania rozdziały nie wloką się setkami stron, każdy oddaje inny okres z życia bohatera można by powiedzieć ,że panuje hierarchia jeśli chodzi o wydarzenia z życia Casanovy w żadnym momencie się nie zgubiłem czy straciłem wątek
Dla ciekawostki powiem warto przeczytać ze względu również ,że autor przedstawia okresy życia Casanovy w Polsce

Genialna książka,ciekawa postać i szalone czasy. Casanova nie bał się życia, przeciwników jakich miał na drodze,ryzykownych działań. Był odważny i chciał być wielki i sławny. Nieważne czy jako uwodziciel, pisarz, filozof chciał być zapamiętany to czyn się zajmował. Najdroższe dzieło w Bibliotece Francuskiej to mówi już za siebie. Podzielenie się wspomnieniami to jego chyba najlepsza decyzja w życiu, bo dzięki temu człowiek taki jak ja czy Ty żyjący w XXI może wrócić do tamtych czasów używając już słynnego „Wehikułu czasu”. Casanova to postać legendarna, którą do dzisiaj wspominamy jako symbol miłości czy uwodzicielstwa. Polecam każdemu kto lubi czytać biografie i również tym którzy chcą poznać jakże interesującą postać.
Arrivederci!

Chyba każdy chociaż raz w życiu słyszał o Casanovie, czyli największym uwodzicielu w dziejach świata. Na jego temat nakręcono wiele filmów i napisano wiele biografii. Dziś zapraszam Was na recenzję najnowszej z nich „Casanova. W świecie uwodziciela“, którą napisał Laurence Bergreen.

„Nad wszystko kochał kobiety. I kłopoty. Mało brakowało, a jego barwne życie zakończyłoby się w Polsce“

Giacomo Casanova urodził się 2 kwietnia 1725 roku w Wenecji, mieście, które wówczas było kolebką rozpusty. Jako małe dziecko uchodził na opóźnionego w rozwoju i nikt nie podejrzewał, że zostanie pisarzem, wynalazcą, szpiegiem i przede wszystkim najsławniejszym uwodzicielem swoich czasów. Legenda głosi, że wystarczyło ponoć kilka minut , by przypadkowo poznana panna chciała spędzić upojne chwile z tym wspaniałym uwodzicielem. Jednak to nie żadna kobieta była najwierniejszą towarzyszką życia Giacomo Casanovy, bo była nią choroba weneryczna. Chyba to wcale nie jest dziwne. Casanova zmarł 4 czerwca 1798 roku na zakażenie układu moczowego.

„Gdyby sam papież przyłapał ich in flagranti, nie przestaliby. Pobłogosławiłby ich przecież, czyż nie? Znaleźli odpowiednie miejsce w altanie, gdzie darń uformowana była na kształt łóżka „Patrzyliśmy na nią i roześmialiśmy się. Bez wątpienia było to łoże“. Nadeszła ich chwila „Spoważnieliśmy, popatrzyliśmy sobie w oczy, rozpięliśmy ubrania. Serca waliły nam w piersi, a dłonie pospieszyły, by ugasić naszą niecierpliwość“.“

Laurence Bergreen podczas pisania biografii Casanovy posłużył się napisanymi przez niego pamiętnikami, które sprzedano Bibliotece Francuskiej za dziewięć milionów dolarów, to rekordowa kwota, ale to nic dziwnego, gdyż uznano je za francuski skarb narodowy. Giacomo Casanova swoje pamiętniki napisał kilka lat przed śmiercią i udokumentował w nich swoje normalne życie i wszystkie podboje miłosne. Najdziwniejsze jest to, że Casanova wcale nie był zbyt urodziwym mężczyzną, ale jednak żadna kobieta nie potrafiła mu się oprzeć. Na milion sposobów potrafił wykorzystać swój urok i czar.

Przyznam się Wam szczerze, że nigdy nie interesowała mnie zbytnio historia tego uwodziciela, znałam suche fakty, które zna większość z Was. Do książki podchodziłam także bardzo sceptycznie, gdyż biografie nie są gatunkiem literackim, po który sięgam z wielkim uśmiechem na twarzy. Jednak powiedziałam sobie, że Casanova to taka postać, której trzeba dać szansę i wiecie co, cieszę się, że tak zrobiłam, bo Giacomo okazał się bardzo ciekawym i interesującym człowiekiem. Naprawdę nie wiedziałam o nim wielu rzeczy. Nie wiedziałam, że był pisarzem, nie wiedziałam, że przetłumaczył na francuski Iliadę, nie wiedziałam, że napisał kilka tomów o historii Polski i nie wiedziałam, że był geniuszem matematycznym. Niewątpliwie był to człowiek niezwykle inteligentny o duszy uwodziciela, hazardzisty i awanturnika. Cieszę się, że przeczytałam tę powieść, bo dzięki niej całkiem inaczej spojrzałam na tego mężczyznę. Zawsze kojarzył się mi tylko z romansami, hulankami i uwodzeniem, a nie wiedziałam o nim wielu istotnych faktów.

Wspomnę także o tym, że autor nie posiłkował się tylko na pamiętnikach Casanovy. By napisać książkę, korzystał z wielu innych historycznych źródeł, dzięki temu stworzył bardzo ciekawy i wyrazisty obraz ówczesnej Europy.

Cieszę się, że dałam tej książce szansę. Na pewno o niej nie zapomnę, bo autor zafundował mi niesamowitą przygodę podczas, której poznałam historię tego intrygującego uwodziciela. Książka zapewniła mi wiele godzin niesamowitej rozrywki. To powieść pełna pikanterii, erotyki i dobrego humoru, Myślę, że fani powieści historycznych będą w stu procentach usatysfakcjonowani. Dla mnie rewelacja!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Znak Horyzont.

Książka wprowadza w realia 18 wiecznej Europy. To jednak był zupełnie inny świat! Głównym bohaterem jest najbardziej znany libertyn sam Giacomo. Na pewno był niesamowitym podrywaczem, ale nie tylko. I właśnie dla tego nie tylko warto przeczytać tę pozycję! Podziwiam ludzi, którzy mają odwagę, żyć trochę obok społeczeństwa. Wszyscy mówią, że trzeba tak i tak, a zrobię inaczej.
PS. Jaka rewolucja seksualna? My teraz jesteśmy aż nieprzyzwoicie grzeczni!
Polecam wszystkim, którzy choć trochę interesują się życiem dawnych ludzi.

• Biografie
  • Moja biblioteczka