Bolesław Śmiały-Szczodry i biskup Stanisław. Dzieje konfliktu

Okładka książki Bolesław Śmiały-Szczodry i biskup Stanisław. Dzieje konfliktu Tadeusz Grudziński
Okładka książki Bolesław Śmiały-Szczodry i biskup Stanisław. Dzieje konfliktu
Tadeusz Grudziński Wydawnictwo: Universitas historia
historia
Universitas
2010-01-01
1982-01-01
Bolesław Śmiały Bolesław Szczodry biskup Stanisław

Dzieje głośnego konfliktu między królem a biskupem od lat stanowi przedmiot dyskusji naukowych. Dlaczego tak się stało, czy rzeczywiście doszło do buntu, jakie były konsekwencje zbrodni. A wszystkie rozważania niemal wyłącznie na bazie krótkiej wzmianki Galla Anonima – jedynej relacji godnej zaufania. Dzieło kronikarza, który zapewne wiedział dużo więcej na temat przebiegu wydarzeń, lecz z racji pisania kroniki sławiącej dzieje Bolesława Krzywoustego (królewskiego bratanka) nie mógł napisać zbyt wiele. Zdarzenie było bowiem dość świeże w dworskim otoczeniu, mogli też żyć świadkowie tamtych wydarzeń. Zaledwie trzy zdania, a jak wiele domysłów. I ten zadziwiający fragment: „my zaś ani nie usprawiedliwiamy biskupa – zdrajcy, ani nie zalecamy króla”.
Kolejne wydawnictwo popularno-naukowe, które w bardzo przystępny sposób pokazuje tamte zagmatwane czasy oraz kontekst wydarzeń. Bodaj po lekturze pierwszego wydania tej książki (przed bardzo wielu laty) zasmakowałem w historii dynastii Piastów, która kryje wiele tajemnic. Na przekór osobom niechętnym historii – ta książka czyta się dobrze. Zasługuje co najmniej na notę 7,5.

Rzecz napisana bardzo dobrze, czyta się z zainteresowaniem. Tło, kontekst historyczny przedstawiony w stosownym rozmiarze, nie przynudza a daje potrzebny ogląd. Analiza źródeł rzetelna i logiczna. Autor opierając się na bardzo skromnym materiale wyraźnie zaznacza co jest znanym nam faktem a co domysłem opartym na logice. Jeśli ktoś jest zainteresowany pogłębieniem wiedzy na temat konfliktu Bolesław Szczodry - biskup Stanisław, niniejsza książka jest bardzo dobrą po temu pozycją. Polecam.

Świetna analiza dostępnych acz bardzo skąpych źródeł. Opis i analiza konfliktu oraz jego skutków. Po takiej analizie, aż chciałoby się odnaleźć jakieś zapiski dotyczące tego okresu i tego Piasta aby móc rozbudować zawarte tu hipotezy oraz potwierdzić lub obalić pewne mity.

walka o św.Stanisława trwa i trwać bedzie wiecznie .Kolejna kropla w morzu domysłów i interpretacji Galla oraz Kadłubka

Interesujące przedstawienie jednego z bardziej znanych epizodów polskiej historii... choć czy aby na pewno jest on aż tak dobrze znany? Książka Grudzińskiego prezentuje rozmaite podejścia do tragicznych wydarzeń, które miały rozegrać się w Krakowie w 1079 roku - od średniowiecznych przekazów Galla Anonima i Wincentego Kadłubka do nowożytnych opracowań, ze słynnym szkicem Tadeusza Wojciechowskiego włącznie. "Dzieje konfliktu" nie są ani tanią, odbrązawiającą Stanisława i rozgrzeszającą Bolesława sensacją, ani nudziarską wyliczanką dat i faktów.

Początki były ciężkie, nawet bardzo. Zachęcona przez Profesora z historii sięgnęłam po ową książkę i chociaż czytanie pierwszych 30 stron zajęło mi dość dużo czasu i nie należało do przyjemnych, z nowymi rozdziałami zaczęłam się wtapiać w historię. Genialne analizy historyków i kronikarzy, doszukiwanie się znaczeń niemalże każdego zachowania władców i ludzi opisywanych. Zdecydowanie klimat, jakiego nie spodziewałam się po tego typu książce. Gorąco polecam uczniom będącym na rozszerzeniu z historii! Reszcie też! Historia jest piękna.

• Historyczne
  • Średniowiecze
  • Biografie
  • Historia Polski
  • Literatura naukowa i popularnonaukowa

Dodaj cytat z książki Bolesław Śmiały-Szczodry i biskup Stanisław. Dzieje konfliktu