Polityka papieża Grzegorza VII wobec państw Europy Środkowej i Wschodniej

Okładka książki Polityka papieża Grzegorza VII wobec państw Europy Środkowej i Wschodniej Tadeusz Grudziński
Okładka książki Polityka papieża Grzegorza VII wobec państw Europy Środkowej i Wschodniej
Tadeusz Grudziński Wydawnictwo: Towarzystwo Naukowe w Toruniu historia
136 str. 2 godz. 16 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Towarzystwo Naukowe w Toruniu
Data wydania:
1959-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1959-01-01
Liczba stron:
136
Czas czytania
2 godz. 16 min.
Język:
polski
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
295
295

Na półkach: ,

Pontyfikat Grzegorza VII należy do najbardziej doniosłych i najciekawszych fragmentów nie tylko historii średniowiecza, ale historii w ogóle. Papież, którego spór z cesarzem Henrykiem IV o inwestyturę, i którego władcze aspiracje do dominacji sacrum nad profanum stanowią swoisty punkt zwrotny w dziejach relacji państwa i kościoła, zasługuje na baczniejszą uwagę każdego zainteresowanego muzą Klio. Słynna Canossa, która do dzisiaj jest symbolem ukorzenia się potęgi świeckiej przed jej duchowym rywalem, przedstawia epicentrum tegoż konfliktu. Miało to oczywiście spore reperkusje w całym ówczesnym świecie chrześcijańskim, gdyż zarówno papież, jak i cesarz, budowali sobie misterną sieć sojuszy i bloków wspierających ich politykę. Książka Tadeusza Grudzińskiego opowiada o próbie zbudowania przez Grzegorza VII obozu jego popleczników wśród państw Europy Środkowo - Wschodniej. Chodzi tutaj przede wszystkim o Polskę i Węgry. Kuchnia polityczna papieża została ukazana w oparciu o szeroką bazę źródłową i bardzo wnikliwą jej interpretację. Jeśli chodzi o stosunki na linii Polska - Kościół, to okres ten jest o tyleż frapujący, iż w jego trakcie doszło do dwóch bardzo ważnych wydarzeń - koronacji Bolesława Śmiałego i jego konfliktu z bp Stanisławem.
Praca dosyć skromna jeśli chodzi o jej objętość, ale w zupełności zaspokaja pragnienie wiedzy w zakresie opisywanych wydarzeń. Polecam wszystkim zainteresowanym czasami Grzegorza VII.

Pontyfikat Grzegorza VII należy do najbardziej doniosłych i najciekawszych fragmentów nie tylko historii średniowiecza, ale historii w ogóle. Papież, którego spór z cesarzem Henrykiem IV o inwestyturę, i którego władcze aspiracje do dominacji sacrum nad profanum stanowią swoisty punkt zwrotny w dziejach relacji państwa i kościoła, zasługuje na baczniejszą uwagę każdego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6
  • Chcę przeczytać
    3
  • Posiadam
    3

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne