Polityka papieża Grzegorza VII wobec państw Europy Środkowej i Wschodniej

Okładka książki Polityka papieża Grzegorza VII wobec państw Europy Środkowej i Wschodniej Tadeusz Grudziński
Tadeusz Grudziński Wydawnictwo: Towarzystwo Naukowe w Toruniu historia
historia
Towarzystwo Naukowe w Toruniu
1959-01-01
1959-01-01

Pontyfikat Grzegorza VII należy do najbardziej doniosłych i najciekawszych fragmentów nie tylko historii średniowiecza, ale historii w ogóle. Papież, którego spór z cesarzem Henrykiem IV o inwestyturę, i którego władcze aspiracje do dominacji sacrum nad profanum stanowią swoisty punkt zwrotny w dziejach relacji państwa i kościoła, zasługuje na baczniejszą uwagę każdego zainteresowanego muzą Klio. Słynna Canossa, która do dzisiaj jest symbolem ukorzenia się potęgi świeckiej przed jej duchowym rywalem, przedstawia epicentrum tegoż konfliktu. Miało to oczywiście spore reperkusje w całym ówczesnym świecie chrześcijańskim, gdyż zarówno papież, jak i cesarz, budowali sobie misterną sieć sojuszy i bloków wspierających ich politykę. Książka Tadeusza Grudzińskiego opowiada o próbie zbudowania przez Grzegorza VII obozu jego popleczników wśród państw Europy Środkowo - Wschodniej. Chodzi tutaj przede wszystkim o Polskę i Węgry. Kuchnia polityczna papieża została ukazana w oparciu o szeroką bazę źródłową i bardzo wnikliwą jej interpretację. Jeśli chodzi o stosunki na linii Polska - Kościół, to okres ten jest o tyleż frapujący, iż w jego trakcie doszło do dwóch bardzo ważnych wydarzeń - koronacji Bolesława Śmiałego i jego konfliktu z bp Stanisławem.
Praca dosyć skromna jeśli chodzi o jej objętość, ale w zupełności zaspokaja pragnienie wiedzy w zakresie opisywanych wydarzeń. Polecam wszystkim zainteresowanym czasami Grzegorza VII.