Roman by Polański

Wydawnictwo: Świat Książki

Jak daleko sięgam pamięcią, granica między fantazją a rzeczywistością była u mnie zawsze beznadziejnie zamazana. Potrzebowałem niemal całego życia, by zrozumieć, że właśnie w tym tkwi klucz do istoty mojej egzystencji. To zatarcie stało się wprawdzie przyczyną wielu zmartwień, spięć, rozczarowań, a nawet prawdziwych katastrof życiowych, ale również otworzyło przede mną drzwi, które bez tego pozostałyby na zawsze zamknięte.

Chłopcu dorastającemu w komunistycznej Polsce sztuka i poezja, fantazja i marzenia wydawały się o wiele bardziej realne niż ciasne granice świata, w którym rósł. Już we wczesnej młodości uświadomiłem sobie, że zasadniczo różnię się od otaczających mnie ludzi. Żyłem w osobnym, własnym świecie, wyczarowanym przez wyobraźnię.

Kiedy oglądałem wyścig kolarski w Krakowie, zawsze to ja byłem zwycięzcą. Kiedy szedłem do kina, to ja byłem bohaterem albo stojącym za kamerą reżyserem. W teatrze, siedząc na galerii, ani przez chwilę nie wątpiłem, że prędzej czy później to właśnie ja –na scenach Warszawy, Moskwy, a może Paryża, tej odległej i romantycznej stolicy kulturalnego świata –przyciągnę spojrzenia tłumu. Wszystkie dzieci od czasu do czasu puszczają w ten sposób wodze fantazji. Jednak w przeciwieństwie do większości, która wkrótce godzi się z szarzyzną codziennego życia, ani przez chwilę nie wątpiłem, że moje sny któregoś dnia się spełnią. Byłem głupio i naiwnie przeświadczony, że jest to nie tylko możliwe, ale nieuchronne, z góry ustalone, równie nieuniknione, jak ta ponura egzystencja, która powinna była przypaść mi w udziale.

Przyjaciele i najbliżsi, przyzwyczajeni do kpin z moich wybujałych ambicji, szybko zaczęli traktować mnie jak błazna. Uwielbiałem bawić otoczenie, więc beztrosko grałem tę rolę. Tym bardziej, że piętrzące się przede mną przeszkody udawało mi się nieraz pokonać wyłącznie dzięki fantazji.

(…)

Dobrze, że napisałem tę książkę na gorąco, kiedy moje wspomnienia były jeszcze świeże i wyraźne.

Większa część życia upłynęła mi w kolejce górskiej wesołego miasteczka, gdzie pokonywałem najostrzejsze zakręty, wspinałem się wysoko –ogromne sukcesy, radość, przyjemności –po czym zatracałem się w otchłaniach bólu i rozpaczy. Wreszcie ta zwariowana wędrówka zaprowadziła mnie w nieoczekiwane miejsce: uczucie błogiego spokoju, który odważę się nazwać szczęściem.

I dlatego nie żal mi ani chwili z przebytej drogi.

Bo gdyby koleje mojego życia potoczyły się inaczej, nie miałbym dziś rodziny i nie poznałbym uczucia rodzinnej więzi. Niczego innego nie pragnę.

Tego, co mam dzisiaj, nie oddałbym za nic, nawet za cenę zmiany wydarzeń z przeszłości.

Opinie

źródło opisu: https://www.swiatksiazki.pl/roman-by-polanski-6349227-ksiazka.html

źródło okładki: https://www.swiatksiazki.pl/roman-by-polanski-6349227-ksiazka.html

mamroty | 2019-07-06
Przeczytana: 01 czerwca 2019

Z piękną klamrą czasową.
Autobiografia pokazująca, jak bardzo można kształtować swoje życie.
Wydaje się do głębi prawdziwa.
Jest porywająca.
Niesamowicie świeża.

zelka | 2019-01-10

Czy można pamiętać całe swoje życie w tak dokładnych szczegółach? Nawet jeśli to niemożliwe, to Polanski wie jak zainteresować czytelnika. Wie jak poskładać scenariusze filmowe, potrafi również swoje historie. Barwnie, ciekawie, dramatyczne, przewrotne. Odnosi się do tematów, którymi żyła prasa na całym świecie. Przedstawia swoją perspektywę, wybiela się. Może, w końcu to JEGO autobiografia.

Bzibzioh | 2018-09-13
Przeczytana: 13 września 2018

Biografia, którą warto znać. Czytałam dawno temu, teraz słuchałam audiobooka. Lektura obowiązkowa dla miłośników twórczości Polańskiego.

Jarek Zawisza | 2018-09-12
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 10 września 2018

To że Polański dobrym reżyserem jest, było dla mnie sprawą oczywistą.
Jednakże odkrycie iż jest tak wspaniałym gawędziarzem, było dla mnie miłym zaskoczeniem.

Autor, za pomocą niezwykle lekkiego i klarownego języka, oprowadza nas po swoim życiu, od jego zarania aż po lata osiemdziesiąte...
Opisuje swe okupacyjne perypetie w Krakowskim getcie, wywózkę rodziców do obozów, okrucieństwo i bezwzględność Niemców.
Swe powojenne fascynacje sportem, chuligańskie wybryki, mroki stalinizmu w Krakowie i Łodzi, trudne lata nauki w Łódzkiej "filmówce".
Aż po zachłyśnięcie się "zachodem" i emigrację...

W swej autobiografii Roman Polański umiejętnie buduje nastrój, przedstawia nam siebie, jako sympatycznego faceta który po prostu da się lubić...
Opowiada nam o swej spełnionej miłości, i o bezgranicznym bólu, po stracie żony Sharon Tate.
W sposób brawurowy zdobywa pełnię naszej uwagi i sympatię... aż do nieszczęsnej historii z Samanthą...

Powiem tak, pojęcia nie mam czy wyrok za gwałt na...

remix1313 | 2018-09-03
Przeczytana: 13 maja 2018

Polański udowadnia swój artystyczny talent również literacko. Ciekawie opisane wątki tragicznego, kolorowego życia, życia pełnego radości i sukcesów, smutku i porażek. Fascynująca postać, utalentowany reżyser, kontrowersyjny bon vivant, wydaje się - dobry i mądry człowiek.

Marianna Muchówna | 2018-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2018

Do książki podchodziłam z pewnym uprzedzeniem - pewnie nie jestem jedyną osobą, której pierwszym skojarzeniem na słowo "Polański" jest afera, o której kilka lat temu donosiły nam media.
Po pierwszych rozdziałach uprzedzenia poszły w dal, i z zapartym tchem obserwowałam wojenne przygody młodego chłopaka z żydowskiej rodziny. Zrozumiałam, dlaczego "Pianista" Polańskiego ma tak ogromną siłę rażenia - cóż, reżyser mógł czerpać z własnego doświadczenia. Te początkowe strony książki są zdecydowanie najlepsze, i każdemu polecałabym je przeczytać - nawet jeśli nie ma się ochoty przechodzić przez całe 500 stron biografii.
Ciekawie wypadają także młode lata Polańskiego, początki w świecie sztuki, pierwsze wyjazdy z Polski na Zachód i wrażenie, jaki na nim Zachód robi. Potem, przynajmniej dla mnie, było nieco nudnawo. Może kogoś lepiej zapoznanymego z twórczością reżysera bardziej wciągnęłyby szczegółowe opisy perypetii z producentami czy doborem aktorów, dla mnie w większości były to nic nie...

Kipling | 2018-04-19

Nie ma tu nudy. Polański, opisuje luźnym, barwnym językiem swoje życie pełne zakrętów. Warto.

Dominika | 2018-02-14

Książka jest bardzo szczera i szczegółowa. Pojawia się w niej wiele nazwisk przyjaciół i osób współpracujących z R.Polańskim przez co w pewnym momencie książka staje się ciężka do przyswojenia. Pomimo tego czyta się ją bardzo szybko. Autobiografia jest pełna cennych i ciekawych informacji. Polański opisuje swoje życie szczerze,nie owijając w bawełnę. Książka wywołuje na przemian uśmiech i łzy. Jak najbardziej godna przeczytania.

ReadyFreddie | 2017-11-30

Dużo smaczków związanych z powstawaniem pierwszych filmów Polańskiego. Do tego ciekawe spojrzenie na realia wojny z punktu widzenia dziecka i fantastyczna mozaika lat 60, 70 w Polsce, Francji, Wielkiej Brytanii.