Roman by Polański

Świat Książki
2017-05-10
2017-05-10
literatura polska wspomnienia biografia Roman Polański

Warto na wstępie zaznaczyć, że ta autobiografia kończy się w okresie stanu wojennego. I to w sumie największy minus bo kupując książkę byłem bardzo zainteresowany współczesnym Polańskim i jego filmami z XXI wieku. Zmyliła mnie data nowego wydania. Choć jest też posłowie napisane w 2015 roku, które ładnie uzupełnia książkę. Ale jest to zaledwie kilka stron.

Polański opisuje tu swoje życie od pierwszych wspomnień dzieciństwa przed wojną. Potem czasy wojenne a po nich dopiero prawdziwe życie młodego człowieka, który nie za bardzo wie co ze sobą zrobić. Zainteresowanie sportem (narty i kolarstwo) konkuruje tu ze sztuką (na początku jest to raczej aktorstwo i rysunek). Polański też namiętnie chodzi do kina i ogląda wszystko co leci. Różnymi zbiegami okoliczności jak to w życiu w końcu dostaje się do szkoły filmowej w Łodzi na reżyserię co jakby wyznacza drogę na resztę jego życia. W międzyczasie dowiadujemy się różnych ciekawostek z jego życia jak na przykład spotkanie z seryjnym mordercą, które ledwie przeżył.

Kolejne rozdziały są o kolorowym życiu szkoły filmowej a potem już coraz więcej zawodowych historii o kręceniu poszczególnych filmów. Jednak przeplata się to z życiem osobistym, które Polański opisuje niezwykle szczerze. Niektóre elementy tych zwierzeń będą w dzisiejszych czasach uchodzić za bardzo kontrowersyjne. Mamy oczywiście też opis przeżyć po zabójstwie jego ciężarnej żony czy sprawę za którą jest ciągle ścigany.

Bardzo ciekawe są fragmenty o tworzeniu kolejnych filmów i o podejściu Polańskiego do ich tworzenia. Po jakimś czasie może zbyt dużo jest nazwisk wszelkiej maści producentów, agentów itp. Człowiek przestaje rozróżniać kto był kim ale to i tak nie wpływa na lekturę.

Polecam fanom Polańskiego i fanom filmu ogólnie.

Polański opisuje...

Rozdzialy dziecinstwa i czasow licealnych bardzo dobrze sie czytalo. Potem jest nudno wiec czytalam przelatujac strony (ktos tu polecil by przeczytac o zabojstwie zony oraz skazaniu za gwalt na 13latce)- glownie opisy produkcji filmow i “podboje” milosne. Nieprzyjemnie mi sie robila czytajac ktorakolwiek historie romansu Romana . A po tym gwalcie to juz w ogole. Zawsze myslalam ze to bylo jakies przypadkowe spotkanie gdzue dziewczyna sklamala wiek , ale to w ogole nie tak. Obrzydliwy typ

Żałosna próba tłumaczenia się wielkiego reżysera ale małego człowieka. Na luzie przedstawiony obraz winy bez kary.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

8/10

8/10

Poznanie biografii artysty pozwala spojrzeć na jego twórczość z nowej perspektywy. Upór ,determinacja i wiara we własne siły pozwoliły Romanowi Polańskiemu odnieść sukces i spełnić marzenia ,pomimo dramatycznych nieraz kolei losu. To budzi szacunek i podziw .
Cieszę się , że przeczytałam tę książkę.

A teraz spróbuję zebrać się na odwagę i obejrzę ,,Dziecko Rosemary,, do końca...

Cieszę się , że przeczytałam tę książkę.

A teraz spróbuję zebrać się na odwagę i obejrzę ,,Dziecko Rosemary,, do...

Romana Polańskiego znają chyba wszyscy.
Nie jestem jego wielką fanką ale gdy zobaczyłam napisaną przez Romana autobiografię, postanowiłam z zaciekawieniem ją sobie sprezentować. Zwlaszcza, że jako wierna czytelniczka litetatury o II wojnie światowej, domyślałam się, że Roman Polański zamieści wspomnienia z tamtego okresu, gdyż on i jego rodzina (pochodzenie żydowskie) przeszli przez piekło wojny. Nie myliłam się.
Niezmiernie cieszę się, że jest to książka o wszystkim, nie skupiająca sie tylko na pracy zawodowej, karierze Polańskiego.
Mamy wgląd w dzieciństwo spędzane w Krakowie i ucieczkę z niego do Stolicy w momencie wybuchu wojny, która okazała się złą decyzją, ponieważ Warszawa w tym momencie była obficie bombardowana.
Jednak mały Romek z rodzicami wrócili po jakimś czasie do Krakowa i od tej pory zaczyna się życie w getcie a następnie wojenna tułaczka poza gettem, gdzie u Romana Polańskiego zrodziła się miłość a wręcz obsesja na punkcie kina.
Mamy późniejsze lata studiów, pierwszą rolę i dorosłe życie, które Roman Polański podsumował: "Większa część życia upłynęła mi na szalonej karuzeli, gdzie wspinalem się wysoko - ku wielkim triumfom, radości i rozkoszy - by spadać nagle w otchłań bólu i nieszczęścia. Ale to właśnie dzięki tej zawrotnej wędrówce znalazłem się tu i teraz, gdzie czekał na mnie spokój, który odwazę się nazwać szczęściem".

Książka wspaniała! Mimo, że dość gruba (512 stron) to wcale się tego nie odczuwa.
Roman Polański pisze w sposób wciągający, lekki i odważny. Wyczuwa się, że jest to człowiek z poczuciem humoru i niektóre opisywane przez niego sytuacje faktycznie rozbawiają. Jedynie żałuję, że nie ma ani jednego zdjęcia.

Romana Polańskiego znają chyba wszyscy.

Takie żyćko, że książka pisze się sama :) Polecam

Takie żyćko, że książka pisze się sama :) Polecam

Jego życie to doskonały materiał na film..Warrto przeczytać.

Jego życie to doskonały materiał na film..Warrto przeczytać.

Polański to klasa sama w sobie, od zawsze podziwiany, wielbiony autorytet więc po przeczytaniu nadal jestem pod wrażeniem jego osoby.

To wspaniała książka, która pozwoliła mi uruchomić moc swej wyobraźni i w następstwie przeniosła mnie do przemiłej kawiarenki, w której długimi wieczorami wsłuchiwałam się w opowieść o życiu Polańskiego. Skąd kawiarenka? Odnoszę bowiem wrażenie, że cała istota tej książki kryje się za tym, że czytelnik ma wrażenie, jakby siedział naprzeciwko Polańskiego, popijał sobie z nim kawkę i wysłuchiwał anegdotek z jego życia. To pełna humoru i dystansu autobiografia, którą czyta się swobodnie i czerpie się z tego przyjemność. Jednocześnie jest idealnym dowodem na to, że do prawdziwego sukcesu dochodzi się naprawdę krętą i nierówną drogą, podczas której niejednokrotnie ktoś nam odmówi, zaprzeczy, ktoś w nas zwątpi albo rzuci kłody pod nogi. Polański nie ukrywa niczego, to podróż w głąb jego duszy, jakże wzruszająca, pełna ciepła i rozczulającego obrazu młodości pomyłek...

Dla młodych ludzi, którzy wciąż szukają swojej drogi.
Dla tych, którzy poddają się po jednej porażce.
Dla prawdziwych fanów kina i twórczości Romana Polańskiego.
Dla miłośników dobrych biografii.
No i...po prostu dla książkoholików.

Serdecznie polecam!

• Biografie