Czas Nielsa Bohra

Niels Bohr's Times
83-7469-312-6
Niels Bohr, fizyka
Pistacia

Tym razem Abraham Pais, autor znakomitych biografii Alberta Einsteina, sięga po życie innego wybitnego uczonego XX w. - Nielsa Bohra, duńskiego fizyka, laureata Nagrody Nobla, ojca chrzestnego mechaniki kwantowej, współtwórcy teorii struktury jądra atomowego. W oparciu o wiele źródeł, zarówno materiały archiwalne (korespondencja naukowa, listy osobiste, zbiór taśm z wywiadami), jak i kontakty osobiste (przede wszystkim z synami Bohra), A. Paisowi udaje się zrekonstruować najważniejsze momenty z życia naukowca - poczynając od jego dzieciństwa, poprzez młodość, czasy studenckie, wczesne naukowe fascynacje, aż po najwybitniejsze osiągnięcia. Obok rzetelnej prezentacji naukowej strony życia wybitnego fizyka, Autor odkrywa również stronę bardziej prywatną. Z pewnością niewiele osób wie, że Niels Bohr był miłośnikiem poezji Goethego i Schillera, z przyjemnością oddawał się również lekturze powieści Marka Twaina i Charlesa Dickensa (czytał „Klub Pickwicka”, sprawdzając w słowniku słowo po słowie, i w ten sposób uczył się angielskiego), pomagał Żydom w czasie drugiej wojny światowej i angażował się w sprawy polityczne. Po przeczytaniu książki Czytelnik niewątpliwie będzie miał poczucie, że jedna z najbardziej podziwianych postaci zeszłego wieku jest mu zdecydowanie bliższa.

[opis wydawcy]

Matias Szostak | 2016-02-24