Najbliżsi krewni

Wydawnictwo: Media Rodzina
Next of Kin
83-85594-80-9
Moriana

W 1967 roku Roger Fouts, wówczas doktorant na wydziale psychologii eksperymentalnej Uniwersytetu w Oklahomie, otrzymał niecodzienne zadanie nauczenia szympansiątka amerykańskiego języka migowego. Projekt Washoe (bo takie było imię niezwykłej uczennicy) miał wykazać, czy wychowywana przez ludzi szympansica zacznie naturalnie i spontanicznie posługiwać się tym ludzkim przecież językiem. Rezultat eksperymentu przeszedł najśmielsze oczekiwania, podważając dotychczasowe ustalenia nauki i każąc na nowo zdefiniować pojęcie człowieczeństwa, języka i inteligencji

„Przemów, a ochrzczę cię” (kardynał Melchior de Polignac do szympansa, ok. 1700r.)

Roger Fouts napisał książkę, która łączy ze sobą fakty naukowe, z prywatnymi doświadczeniami, jakie przydarzyły się autorowi, pod wpływem jednego, wyjątkowego szympansa.
„Projekt Washoe” to pionierski eksperyment, który miał udowodnić światu, że szympansy potrafią porozumieć się z ludźmi, i to w ich języku. Do eksperymentu wybierano młode osobniki, które pozyskano w głównej mierze do celów biomedycznych, z ich naturalnego środowiska w Afryce, nie bacząc na konsekwencje jakie wywoła to w ich psychice. W latach 60-tych świat widział w szympansie idealny „worek”, na którym to można przeprowadzać eksperymenty, mające na celu przede wszystkim „ochronę życia i zdrowia ludzi”. Jako nasi najbliżsi genetycznie krewniacy, na przestrzeni lat poddawane były badaniom mającym pomóc odkryć lekarstwo na zapalenie wątroby typu B, AIDS, nowotwory, choroby psychiczne (dziś już wiadomo, że szympansy mogą być...

| 2015-01-13
Czark | 2013-08-18